امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۲۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62448
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 66
مسئول انجمن بیماران خاص شهرستان بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: تمام داروهایی که در کشور توزیع می‌شود از طریق داروخانه دولتی امام خمینی ...

مسئول انجمن بیماران خاص شهرستان بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: تمام داروهایی که در کشور توزیع می‌شود از طریق داروخانه دولتی امام خمینی شهرستان بروجرد در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

فاطمه یاراحمدی افزود: درمانگاه تخصصی بیماران خاص شهرستان بروجرد در محل شهرک اندیشه این شهرستان در حال ساخت است، عملیات ساختمانی این درمانگاه در مراحل پایانی قرار دارد و انتظار می‌رود در ابتدای سال 93 تجهیز و آماده بهره‌برداری شود که در این صورت بسیاری از مشکلات فعلی حل خواهد شد.

وی اضافه کرد: بیماری‌های خاص صعب‌العلاج بوده و معمولاً تا پایان عمر با فرد همراه هستند و از نظر درمانی هزینه‌های سنگینی دارند.

*سرطان و دیابت از بیماری‌های خاص به شمار می‌روند

یاراحمدی تصریح کرد: این بیماری‌ها شامل هموفیلی، تالاسمی، ام‌اس و بیماری‌های کلیوی (دیالیزی، پیوندی) است که اکنون زیرپوشش بیماری‌های خاص هستند.

وی افزود: سرطان و دیابت نیز از این دسته بیماری‌ها هستند که فعلاً طرح‌های اجرایی از جمله پوشش رایگان بیمه‌ای برای آنها در نظر گرفته نشده، ولی این برنامه‌ها در دست اقدام است.

یاراحمدی ادامه داد: همچنین بیماری‌های ایدز و هپاتیت نیز به این گروه اضافه می‌شود.

*نبود امکانات شیمی درمانی در بروجرد

وی خاطرنشان کرد: اکنون در شهرستان بروجرد 28 بیمار هموفیلی، 34 بیمار تالاسمی، 246 بیمار مبتلا به ام‌اس، 97 بیمار دیالیزی و 57 بیمار پیوندی شناسایی شده است.

این مسئول اضافه کرد: همچنین بیماران سرطانی حدود 830 نفر و بیماران دیابتی نیز 4 هزار و 500 نفر هستند.

یاراحمدی افزود: ‌به دلیل نبود امکانات شیمی درمانی بیشتر بیماران سرطانی این شهرستان به شهرهای بزرگ مراجعه می‌کنند؛ البته عواملی مثل مهاجرت، فوت و موارد جدید نیز آمارها را تغییر می‌دهد.

وی ادامه داد: اکنون در میان بیماران شهرستان بروجرد، بیشترین آمار مربوط به بیماران مبتلا به ا‌م‌اس است که روند رو به رشدی نیز دارد.

مسئول انجمن بیماران خاص شهرستان بروجرد ادامه داد: با وجود نبود امکانات (فضای آموزشی مناسب و هزینه‌های جانبی) در حد امکان هر شش ماه یکبار کلاس آموزشی گروهی و هر هفته کلاس آموزشی چهره به چهره برای بیماران برگزار می‌شود.

یاراحمدی اضافه کرد: همچنین در زمینه پیشگیری از موارد جدید بیماران خاص، در رادیو بروجرد و روزنامه‌های محلی جدیدترین مقاله‌های آموزشی به شهروندان این شهرستان ارائه می‌شود.

وی در مورد تامین داروهای مورد نیاز این بیماران اظهار کرد: ‌در زمینه تهیه دارو، مشکل عمده بیماران نداشتن هزینه‌های تامین دارو و ضعف اقتصادی است؛ البته مشکل کمبود دارو نیز به صورت مقطعی وجود دارد.

این مسئول تصریح کرد: ناتوانی، ازکارافتادگی، هزینه‌های سنگین و نیاز همیشگی برای دریافت دارو باعث شده است تا این بیماران با مشکلات بسیاری مواجه شوند.

*دفترچه بیمه رایگان برای بیماران خاص

یاراحمدی افزود: تمام بیماران خاص در صورتی که به انجمن بیماران خاص شهرستان مراجعه کنند و تشکیل پرونده بدهند، دفترچه بیمه رایگان بیماران خاص را دریافت می‌کنند.

مسئول واحد بیماران خاص شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد نیز در تشریح اقدامات صورت گرفته برای بیماران خاص به خبرنگار فارس گفت: در واحد بیماران خاص شبکه بهداشت و درمان، فعالیت‌های مختلفی برای کمک به این‌گونه بیماران انجام می‌گیرد.

پروین سبزه‌وند اظهار کرد: کنترل مدارک و درج کد بیماری‌های خاص برای آنان، ارجاع بیماران به پزشک مربوطه با توجه به نوع بیماری آنها و صدور کارت هوشمند برای دریافت دارو در داروخانه‌های طرف قرارداد برخی از این اقدامات است.

*ارائه معرفی‌نامه به بیماران خاص

وی خاطرنشان کرد: از طرفی از سوی واحد بیماران خاص شبکه بهداشت و درمان این شهرستان، بیماران به منظور دریافت کارت معافیت از خدمت سربازی و همچنین در مورد بیماران کلیوی برای پذیرش در بیمارستان‌ها، انجام دیالیز و برگزاری جلسات توجیهی به منظور آشنایی بیشتر با بیماری و انجام اقدامات لازم معرفی می‌شوند.

این مسئول اظهار کرد: همچنین در صورتی که پزشک فوق‌تخصص در شهرستان در دسترس نباشد، بیماران می‌توانند با مراجعه به این واحد، با دریافت معرفی‌نامه به شهرستان‌های دیگر مراجعه کنند و با دریافت اطلاعات لازم از سوی آنها درمان خود را ادامه دهند.

*وجود داروهای مورد نیاز بیماران خاص در داروخانه‌ها

سبزه‌وند ادامه داد: تمام داروهایی که در کشور توزیع می‌شود از طریق داروخانه دولتی امام خمینی شهرستان بروجرد در اختیار بیماران نیازمند قرار می‌گیرد.

مسئول واحد بیماران خاص شبکه بهداشت و درمان بروجرد خاطرنشان کرد: برخی داروها کاملاً رایگان در اختیار بیماران خاص قرار می‌گیرد و در مورد بعضی دیگر از داروهای مورد نیاز، درصدی از هزینه دارو توسط بیمار پرداخت می‌شود.

وی گفت: نمونه ایرانی بیشتر داروها موجود است و بیماران معمولاً زمانی که بخواهند نمونه خارجی داروها را تهیه کنند، برخی مواقع با مشکل نبود دارو مواجه می‌شوند.

انتهای پیام/2304/ز40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها