امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62462
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 31
کیومرث یزدان‌پناه کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: اگر بخواهیم به ...

کیومرث یزدان‌پناه کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: اگر بخواهیم به طور واقع‌بینانه رفتار دولتمردان آمریکا را در خصوص برخورد با جمهوری اسلامی مورد ارزیابی قرار دهیم به یک حقیقت مشخص می‌رسیم و آن این است که به جز حمایت آمریکا از سران فتنه انتظار بیشتری از آنان نمی‌رود.

وی افزود: آمریکایی‌ها یک خط مشی را در یکصد سال اخیر نسبت به نظام بین‌الملل در پیش گرفته‌اند و آن این است  که می‌خواهند آرام آرام خودشان را به عنوان یک سلطه و هژمونی به دنیا تحمیل کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: اقدامات اخیر مداخله‌جویانه آمریکا در قبال ایران نیز ناشی از همین فرآیند است و از آمریکا غیر از این انتظار دیگری نمی‌رود.

یزدان‌پناه با بیان اینکه دخالت در امور سایر کشورها برای آمریکایی‌ها عادی شده است، گفت: بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد آمریکایی‌ها در 120 کشور دنیا حضور مستقیم و غیر مستقیم دارند یا با فعالیت‌های متعدد جاسوسی دیگر کشورها می‌کنند که البته هیچ کدام از اینها مطابق با عرف حاکم در نظام بین‌الملل نیست و به نوعی جزو رفتارهای غیرمتعارف و غیر دیپلماتیک است که فقط آمریکایی‌ها این مسائل را برای رسیدن به اهدافشان دنبال می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه اقدامات آمریکایی‌ها سؤالات فراوانی را در افکار عمومی به وجود می‌آورد، گفت: سؤالاتی که در ذهن افکار عمومی و خصوصا افکار ملت ایران به وجود می‌آید این است که واقعا این نوع رفتار آمریکا ناشی از چه عواملی است؟ آیا این مواضع نشان می‌دهد که خود آمریکا به عنوان صحنه‌گردان اصلی ماجرای سال 88 در کشور ما بوده است؟ آیا این نشانگر این است که آمریکا به زعم خود دست پیش را می‌گیرد که در آینده متهم نشود؟ البته تمام این سؤالات یک پاسخ بیشتر ندارد و آن این است که تمام رفتارهای آمریکا ناشی از سیاست‌‌های سلطه‌طلبانه آن و خصومت‌های پیدا و پنهان آن با جمهوری اسلامی است که نمی‌خواهد موفقیت‌های جمهوری اسلامی را ببیند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حمایت اخیر آمریکا از سران فتنه، گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند نمی‌توانند در ایران اهداف خود را محقق کنند و ما معتقدیم این اقدام آمریکایی‌ها از سر دلسوزی نبوده است.

یزدان‌پناه در ادامه پیرامون سکوت مجامع بین‌‌المللی در قبال ربایش 5 مرزبان ایرانی نیز گفت: در دنیای متفاوت شده امروزی اینکه ما بخواهیم انتظاری از نهادهای حقوق بشری در نظام بین‌الملل داشته باشیم و یا به طور مشخص از سازمان ملل متحد به عنوان متولی صلح در جهان بخواهیم به مبحث ربایش 5 مرزبان ایرانی ورود پیدا کند، ساده‌لوحانه است چرا که سازمان ملل در 3 دهه اخیر ثابت کرده بازیچه دست آمریکا و پیرو سیاست‌های آن کشور است.

وی افزود: برای مثال در بحث ژنو 2 با وجود اینکه دبیر کل سازمان ملل از ایران برای حضور در این نشست دعوت می‌کند اما با فشار آمریکا حرف خود را پس می‌گیرد که این بیانگر عدم استقلال سازمان ملل است.

یزدان‌پناه تصریح کرد: ساختارهای بین‌المللی تحت تأثیر آمریکا هیچگونه اراده‌ای ندارند که بخواهند به وسیله آن در نظام بین‌الملل نسبت به حل و فصل مسائل نقش‌آفرینی کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با اشاره به ماهیت گروه تروریستی جیش‌العدل، گفت: جای تأسف دارد که نظام مدعی بین‌الملل که ادعای مبارزه با تروریسم و استقرار صلح و برخورد با خشونت در جهان دارد در مقابل این ربایش که غیرمتعارف و غیر انسانی است، سکوت می‌کند.

وی افزود: این عدم موضع‌گیری در راستای همان سیاست‌ها و استراتژی‌های سلطه‌طلبانه و زورمدارانه است که نزدیک به 60 سال در نظام بین‌الملل حاکم شده است و ما خیلی انتظار نداریم که کشوری مانند آمریکا بیاید در این موارد از خودش رفتار معقولانه و منطقی بروز دهد.

یزدان‌پناه در پایان خاطر نشان کرد: جای تأسف دارد که چرا در چنین شرایطی سازمان‌های بین‌المللی خصوصا سازمان ملل روز به روز مضمحل‌تر می‌شوند و به ورطه فراموشی سپرده می‌شوند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند به نظر می‌رسد در یک دهه آینده شاهد موجودیتی به نام سازمان ملل متحد یا نقش‌آفرینی آن در مسائل مختلف بین‌المللی نباشیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها