امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62482
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری همایش فقه هسته‌ای صبح امروز (29 بهمن) با حضور بهروز کمالوندی ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری همایش فقه هسته‌ای صبح امروز (29 بهمن) با حضور بهروز کمالوندی معاون روابط راهبردی و امور مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و مهدی عباس‌زاده، ‌مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در این پژوهشگاه برگزار شد.

*نیاز امروز ما ترویج و آموزش حقوق و فرهنگ هسته‌ای است

در ابتدای این نشست بهروز کمالوندی با اشاره به اینکه همایش فقه هسته‌ای در راستای فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه ترویج فرهنگ هسته‌ای در سطح ملی و بین‌المللی برگزار خواهد شد، افزود: به لحاظ علم و صنعت هسته‌ای ایرانِ امروز توسعه یافته و به همین دلیل نیاز ما به حقوق هسته‌ای و آموزش فرهنگ آن است.

وی در ادامه افزود: صبغه علم هسته‌ای و حقوق آن در دنیا خیلی زیاد نیست، از سوی دیگر این صنعت به رفاه مردم گره خورده است اما می‌تواند به سمت فعالیت‌های نظامی منحرف شود بنابراین بعضاً از سوی قدرت‌ها به بهانه انحراف کشورهای جهان سوم من جمله ایران دنبال می شود. لازم است که کشورهای در حال توسعه برای اینکه راه این صنعت را به خوبی بیابند در حوزه‌های داخلی و بین‌المللی کمبودهای خود را جبران کنند.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که در سازمان انرژی اتمی در این چند ماه اخیر در زمینه تعریف روابط حقوقی و ترویج فرهنگ هسته‌ای صورت گرفته، اظهار داشت: این همایش هم در راستای فعالیت‌های قبلی اما متفاوت برپا خواهد شد در نتیجه نیاز سازمان مرکزی برای مطالعات هسته‌ای، یک ماه است که در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای چنین مرکزی راه‌اندازی شده است.

*خبرنگاران هسته‌ای در کشور تربیت خواهند شد

کمالوندی دیگر فعالیت در دست انجام خود را تلاش برای راه‌اندازی انجمنی به نام خبرنگاران هسته‌ای که تلاششان این باشد تا در راستای ترویج حقوق هسته‌ای و استفاده صلح آمیز آن در سطح کشور و بین‌الملل به شمار آورد و افزود: بنا است برای خبرنگاران دوره‌ای برای آشنایی با موضوعات این صنعت گذاشته و بازدیدهایی هم از بخش‌های مختلف سازمان انرژی اتمی داشته باشند تا تأثیرگذاری در ترویج فرهنگ و حقوق هسته‌ای زیاد شود.

وی با تأکید بر اینکه روزی باید برسد که هر ایرانی در زمینه حقوق هسته‌ای ایده‌ای داشته باشد، توضیح داد: موضوعات زیادی می‌تواند در این همایش‌ها مطرح شود از جمله حقوق بین‌الملل کشورها، کمک در زمینه افزایش توان فنی خود و در نهایت نظر مقام معظم رهبری در اجلاس غیرمتعهدها نسبت به «سلاح هسته‌ای برای هیچ کس و انرژی هسته‌ای برای همه».

معاون روابط راهبردی و امور مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه فلسفه حقوقی انرژی هسته‌ای و مسئله بازدارندگی آن تاکنون مورد غفلت قرار گرفته است، توضیح داد: اگر اصول اصلی آن رعایت شود جایی برای سلاح باقی نمی‌ماند این سلاح مخرب،‌ غیرانسانی و تفکیک نشده است.

*کرامت انسانی باید مبنای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای باشد

وی اظهار داشت: ما در نگاه دینی به کرامت انسانی اهمیت می‌دهیم و به نظر ما ضمانت اجرایی حقوقی نمی‌تواند صرفاً دیدگاه مادی داشته باشد بلکه دیدگاه‌های الهی هم می‌تواند به افزایش ضمانت اجرایی آن بیانجامد، بنابراین هدف این همایش همین است تلاش کنیم تا کشورهای مختلف با استفاده از ظرفیت‌هایشان به ویژه رهبران دینی همزمان از استفاده از آن جلوگیری و هم به ترویج فرهنگ استفاده از این انرژی دست یابند.

وی در پایان با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی شده تا برای سال جدید میلادی یک همایش بین‌المللی ترجیحاً در اصفهان برگزار کنند، توضیح داد: این موضوع در حد تولید ادبیات است باید فعلاً در فضای داخلی کار کنیم تا در محیط بین‌الملل هم بهتر و موفق تر ظاهر شویم.

*جزئیات برپایی همایش فقه هسته‌ای/ 40 مقاله به دبیرخانه رسید

در ادامه نشست مهدی عباس زاده درباره اصل ایده شورای امور بین‌الملل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برای برپایی این همایش گفت: این همایش براساس دو اتفاق برنامه ریزی شد؛ نخست فتوای رهبری راجع به تولید، ‌انباشت و بکاری گیری سلاح هسته‌ای و دوم سخنرانی رئیس جمهور ایالات متحده که مبنای مذاکرات با ایران می‌تواند فتوای رهبر جمهوری اسلامی ایران باشد.

وی با اشاره به اینکه این همایش علمی و در سطح ملی است، اظهار داشت: حدود 40 مقاله نیز تاکنون به دبیرخانه ارسال شده است، پیش‌بینی می‌شود که مجموعه مقالات در دو مجلد منتشر و به زبان‌های انگلیسی و عربی هم ترجمه شود.

عباس‌زاده اظهار داشت: محورهای اصلی این همایش «تبیین ماهیت نظر مقام معظم رهبری (فتوا یا حکم حکومتی؟)»، «تبیین مبانی و ادله فقهی حرمت تولید، انباشت و بکاری گیری سلاح هسته‌ای»، «تبیین مبانی نظری سیاسی ممنوعیت تولید انباشت و بکاری گیری سلاح هسته‌ای» و «جایگاه حقوقی فتوای رهبری در اسناد بین‌المللی» است.

عباس زاده با اشاره به پنج پیش‌نشستی که تاکنون برای برپایی همایش برپا شده، توضیح داد: ممنوعیت استفاده از سلاح کشتار جمعی و بررسی ادله،‌ ادله فقهی منع بکارگیری سلاح‌های هسته‌ای با رویکرد حقوق بشر دوستانه محیط زیست، ‌استدلالات قرآنی برای ممنوعیت سلاح هسته‌ای، تقابل اندیشه اسلامی با غربی در زمینه سلاح کشتار جمعی و فصل نوین معنویت دینی، جهان در برابر سلاح کشتار جمعی این پنج پیش نشست را تشکیل داده است.

وی درباره سخنرانان همایش توضیح داد: سخنرانان مراسم افتتاحیه فردا (30 بهمن ماه) در سازمان انرژی اتمی آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی درباره موضوع تولید کشتار جمعی از دیدگاه فقه اسلامی، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست درباره بررسی فقهی تولید انباشت و بکارگیری سلاح‌های کشتارجمعی، ناصر قربان‌نیا درباره مشروعیت یا عدم مشروعیت بکارگیری سلاح هسته‌ای و حجت‌الاسلام احمد مبلغی درباره مبانی فقهی تحریم تولید انباشت و بکارگیری سلاح‌های کشتار جمعی خواهند بود.

عباس زاده در ادامه افزود: در ابتدای مراسم نیز پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی درباره موضوع فقه هسته‌ای پخش خواهد شد و سپس علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران سخنرانی خواهند داشت.

وی درباره روز دوم برپایی همایش پنج‌شنبه اول اسفند ماه در تالار اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: این همایش با سخنرانی آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و بهروز کمالوندی آغاز و سپس آیت‌الله محسن فقیهی درباره حکم تولید و بکارگیری سلاح هسته‌ای از دیدگاه فقه اسلامی، محمود حکمت نیا درباره تحلیل حقوقی استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی، محمدعلی قاسمی در زمینه تقابل اندیشه اسلامی با غربی درباره سلاح کشتار جمعی و حجت‌الاسلام بهمن اکبری درباره فصل نوین معنویت دینی جهان در برابر سلاح کشتار جمعی برپا می‌شود.

وی در پایان گفت: برای حضور در این همایش از نمایندگان مجلس، برخی سفرا از جمله واتیکان و فلسطین، کلیه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های دارای رشته فیزیک هسته‌ای و نمایندگان برخی دستگا‌های خارجی و حوزه و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی دعوت شده است.

همایش دو روزه فقه هسته‌ای از فردا (30 بهمن) در تهران آغاز و پس فردا (اول اسفند) در قم به اتمام خواهد رسید.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها