امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62483
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور دبیر کنگره شهداء و ایثارگران روحانی کشور در نشست خبری ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور دبیر کنگره شهداء و ایثارگران روحانی کشور در نشست خبری که به مناسبت اول اسفند روز روحانیت و دفاع مقدس در محل سالن کنفرانس نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلابی اسلامی برگزار شد، گفت: روز اول اسفند به عنوان روز روحانیت و دفاع مقدس نامگذاری شده و علت این نامگذاری شهادت آیت الله شیخ فضل الله محلاتی نخستین نماینده حضرت امام (ره) در سپاه است.
وی افزود: هواپیمایی که شهید محلاتی و همراهان وی را در ایام عملیات والفجر 8 و فتح فاو به مناطق عملیاتی می برد در 25 کیلومتری اهواز مورد هجوم 2 جنگنده عراقی قرار گرفت و در منطقه زرگان در شرق اهواز منفجر شد و شهید محلاتی به همراه 50 تن از همراهان و خدمه پرواز به سیل عظیم شهادت نائل شدند.
ذوالنور ادامه داد: از بین 50 نفری که شهید محلاتی را همراهی می کردند 34 نفر روحانی که عده‌ای قاضی، نماینده مجلس، امام جماعت و مبلغ بودند حضور داشتند به همین دلیل روز اول اسفند روز روحانیت و دفاع مقدس نام گرفت.
دبیر کنگره شهداء و ایثارگران روحانی کشور خاطرنشان کرد: شهادت شهید محلاتی و همراهان ایشان فرصتی را به وجود آورد تا به نقش روحانیت در دفاع مقدس بپردازیم در این فرآیند هم به ابعاد شخصیتی شهید محلاتی بپردازیم و هم در کل به نقش روحانیت در جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس می توان پرداخت.
وی افزود: شهید محلاتی فردی منحصر به فرد بود؛ قبل از انقلاب اسلامی با رژیم شاه درگیر شد . وی در 16 سالگی با شهید نواب در منزل شهید خانساری آشنا شد و از طریق این آشنایی به جریان آیت الله کاشانی پیوست و بارها از طرف آیت الله کاشانی ماموریت یافت تا برای توجیح علما به شهرستانها و بلاد مختلف کشور سفر کند.
وی با اشاره به همکاری شهید محلاتی با فدائیان اسلام گفت: شهید محلاتی از سال 1325 که با شهید نواب آشنا شد فعالانه با فدائیان اسلام همکاری کرد و زمانی که رژیم طاغوت تصمیم گرفت جنازه رضا شاه را در قم دفن کن به کمک فدائیان اسلام آمد و از این کار جلوگیری کرد.
ذوالنور تصریح کرد: فدائیان اسلام در طی جلسه‌ای برنامه‌ریزی کردند که به مدت 5 روز 5 نفر از علما برای ممانعت از دفن شدن جنازه رضا شاه در قم دست به سخنرانی و شفاف سازی بزنند و یکی از این پنج نفر شهید محلاتی بود.
وی با اشاره به همراهی دیرینه شهید محلاتی با حضرت امام (ره) ادامه داد: شهید محلاتی قبل از سال 1342 با امام راحل (ره) ارتباط جدی داشت و به شدت مورد اعتماد حضرت امام (ره) بود و همینطور ایشان از معتمدین آیت الله بروجردی نیز بودند.
دبیر کنگره شهداء و ایثارگران روحانی کشور افزود: شهید محلاتی شخصیتی مبارز و انقلابی بود و امام از ایشان به عنوان موتور انقلاب اسلامی تعبیر می کردند چرا که شهید محلاتی از عوامل جدی امام راحل برای انتقال عقاید حضرت امام به علما بودند.
وی ادامه داد: به دلیل همین اعتماد بود که حضرت امام (ره) مسوولیت سنگینی را بر دوش ایشان نهادند. در آن زمانی که ایشان به عنوان نماینده امام در سپاه انتخاب شدند بنی صدر فرمانده کل قوا بود و از سوی دیگر بدنه سپاه بنی صدر را قبول نداشت، شهید محلاتی در این وضعیت با سختی‌ها و مرارت های فراوانی روبرو شد.
ذوالنور تصریح کرد: شهید محلاتی هیچگاه از جبهه غافل نبودند و هرگاه نیز به منطقه می‌آمدند مصر بودند تا در خط مقدم حضور داشته باشند.
وی افزود: شهید محلاتی کسی بود که برای اولین بار ایده تصرف یکی از مراکز صدا و سیمای آن زمان را ارائه داد و در همین راستا نیروهای انقلابی مرکز رادیو ایران را اشغال کردند و نخستین پیام انقلاب اسلامی را از طریق رادیو سراسری به گوش ملت رساندند و این نخستین پیام را نیز خود شهید محلاتی قرائت نمود.
دبیر کنگره شهداء و ایثارگران روحانی کشور اظهار داشت: شهید محلاتی برای روحیه دادن به رزمندگان جمعی از روحانیون را که قاضی، نماینده مجلس و مبلغ در بین آنها بود را بسیج نمود تا با هواپیما به مناطق جنگی بیاورد ولی هواپیمای ایشان و همراهان مورد تهاجم جنگنده های بعثی قرار گرفت؛ این اتفاق تلخ بود چرا که جمعی از یاران امام راحل (ره) به شهادت رسیدند ولی از سوی دیگر از آنجایی که نشان داد دشمنان حتی به هواپیماهای مسافربری هم رحم نمی کنند چهره خبیث آنها را افشا کرد و عزم رزمندگان را برای مقابله با دشمن بعثی جزم کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها