امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۲۳:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62517
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۶
تعداد بازدید: 235
آنچه تعجب‌برانگیز می‌نماید اقدام گروهی دیگر از رسانه‌های وابسته به طیف‌های مختلف سیاسی داخلی است که بدون توجه به مصالح و امنیت ...

آنچه تعجب‌برانگیز می‌نماید اقدام گروهی دیگر از رسانه‌های وابسته به طیف‌های مختلف سیاسی داخلی است که بدون توجه به مصالح و امنیت ملی ـ با نگاه خوشبینانه ـ صرفاً در جهت منافع حزبی و گروهی خود این موضوع امنیتی را به صورت سرسام‌آوری منتشر کردند...
 

 

به گزارش موسسه راهبردی دیده‌بان؛ ده روزی از ربودن 5 مرزبان ایرانی توسط گروهکی تروریستی موسوم به جیش العدل می‌گذرد. در این مطلب قصد داریم به جنبه‌ها و ابعادی از این حادثه بپردازیم که بعضا کمتر بدان پرداخته شده است.

 

یکی از موضوعاتی که این حادثه گروگان‌گیری را از سایر اقدامات صورت گرفته و حتی شهادت 14 مرزبان کشورمان در 3 آبان سال جاری متفاوت کرده است، پوشش رسانه‌ای گسترده و کم‌سابقه این اتفاق توسط رسانه‌‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف داخلی و خارجی بود که برخی از سر دلسوزی و با نیت خیرخواهانه به انتشار این خبر دامن زدند و برخی دیگر نیز از سر عناد و دشمنی که با نظام اسلامی دارند مبادرت به این اقدام نمودند که تا زمان تنظیم این مطلب نیز ادامه دارد. سایت‌هایی از قبیل رادیو زمانه، بی‌بی‌سی، سایت وابسته به گروهک ملی-مذهبی، و خیلی دیگر از سایت‌های معاند با هدف ناامن جلوه دادن ایران به طور عام و القای نبود امنیت در سیستان و بلوچستان به صورت خاص و هم‌چنین سایت العربیه وابسته به سرویس جاسوسی عربستان سعودی با سنی معرفی کردن این گروهک به دنبال دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی برای ایجاد درگیری و ناآرامی در استان سیستان و بلوچستان بود و هست. پوشش این خبر توسط این رسانه‌های جای تعجب ندارد چرا که دشمن هستند و از دشمن هم چیزی غیر از دشمنی کردن انتظار نیست.

 

گروهی دیگر از رسانه‌ها که به طیف‌های مختلف سیاسی داخلی وابستگی دارند در اقدامی عجیب و شگفت‌انگیز و بدون توجه مصالح و امنیت ملی، صرفا در جهت منافع حزبی و گروهی خود این موضوع امنیتی را به صورت سرسام‌آوری منتشر کردند. اصلا مهم نیست که به چه انگیزه‌ای و با چه نگاهی دست به این کار زدند، مهم این است که هیچ کشوری مسائل امنیتی را به این صورت در رسانه‌های خود مطرح نمی‌کنند چرا که این حرکت خود موجب ایجاد دلهره و ترس در بین مردم منطقه و کشور می‌گردد و از جهتی آثار مخرب دیگری نیز در پی خواهد داشت. شما در نظر بگیرید که اگر اتفاقی بر خلاف آنچه رسانه‌ها مبنی بر آزاد شدن گروگان‌ها توسط تروریست‌ها به مردم القا می‌کنند، بیافتد در آن صورت آیا آسیب جدی به دستگاه‌های دیپلماسی و امنیتی و انتظامی کشور وارد نخواهد شد؟ آیا رسانه‌ها با این کار خود باعث سلب اعتماد مردم از این دستگاه‌ها نمی‌شود؟ گذشته از این این فضاسازی رسانه‌ای باعث می‌شود که دوباره سرویس‌های جاسوسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که پس از دستگیری و معدود شدن عبدالمالک ریگی از ایجاد ناامنی و اقدامات تروریستی در منطقه شرق و جنوب شرق کشور ناامید شده بودند دوباره با مطرح شدن گروه به اصطلاح جیش العدل بارقه‌های امیدی در ذهن آنها ایجاد شده است. کما اینکه می‌بینیم سایت العربیه وابسته به سرویس جاسوسی عربستان بعد از ربایش این 5 سرباز سریعا به اعضای این گروه اقدام به مصاحبه کرده و فیلم مربوط به گروگان‌ها از طریق این سایت منتشر شود. با توجه به این ملاحظات از رسانه‌ها درخواست می‌شود که برای اطلاع‌رسانی و پوشش اخبار این حادثه منافع ملی را مدنظر داشته باشند.

 

جیش العدل

 

 در نظر بگیرید اگر اتفاقی بر خلاف آنچه رسانه‌ها مبنی بر آزاد شدن گروگان‌ها توسط تروریست‌ها به مردم القا می‌کنند، بیافتد در آن صورت آیا آسیب جدی به دستگاه‌های دیپلماسی، امنیتی، نظامی و انتظامی کشور وارد نخواهد شد؟ آیا رسانه‌ها با این کار خود باعث سلب اعتماد مردم از این دستگاه‌ها نمی‌شوند؟ گذشته از آن فضاسازی رسانه‌ای با چنین سبکی باعث می‌شود سرویس‌های جاسوسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که پس از دستگیری و معدوم شدن عبدالمالک ریگی از ایجاد ناامنی و اقدامات تروریستی در منطقه شرق و جنوب شرق کشور ناامید شده بودند دوباره با مطرح شدن گروه جدیدی بارقه‌های امیدی در ذهن آنها ایجاد شود. کما اینکه می‌بینیم سایت العربیه بعد از ربایش این 5 سرباز سریعاً به اعضای این گروه اقدام به مصاحبه کرده و فیلم مربوط به گروگان‌ها از طریق این سایت منتشر شود. با توجه به این ملاحظات از رسانه‌ها درخواست می‌شود که برای اطلاع‌رسانی و پوشش اخبار این حادثه منافع ملی را مدنظر داشته باشند.

 

مسئله دیگری که باید بدان اشاره کرد خواسته‌های این گروهک تروریست از جمهوری اسلامی در قبال آزادی 5 گروگان است که در نوع خود بسیار جالب و سؤال‌برانگیز هستند: "سازمان جیش العدل از رژیم می‌خواهد در برابر آزادی این نظامیان 50 تن از اعضای سازمان را که در زندان‌های رژیم به سر می‌برند و همچنین 200 تن از جوانان و علمای اهل‌سنت را که به جرم‌های ناکرده زندانی هستند را آزاد نماید و همچنین سپاه پاسداران 50 تن از زنان مسلمان و سنی اسیر در سوریه را آزاد نماید تا این نظامیان آزاد گردند."

 

1. این گروهک ادعا کرده اعضای این گروه، جوانان و علمای اهل سنت در زندان هستند. اگر افراد مورد ادعای این گروه که در زندان هستند همان تروریست‌ها و متجاوزین به جان و مال مردم باشند کدام عقل سلیم حکم به اجازه آزاد شدن آن‌ها می‌دهد، حال به هر قیمتی و هزینه‌ای. در کجای دنیا فرد یا گروهی که مرتکب جنایات تروریستی از قبیل رعب و وحشت، قتل، ترور و گروگان‌گیری با هر عنوان، لباس و شکلی به صورت آزادانه در اجتماع فعالیت می‌کند؟

 

حالا باید گفت آیا جمهوری اسلامی باید به این مطالبه تن دهد و خواسته‌های نامشروع این گروه را اجابت کند؟ پاسخ کاملاً روشن است؛ سابقه جمهوری اسلامی در برخورد با افراد و گروه‌هایی که به هر شکل و طریقی و در هر لباس و مذهبی قصد براندازی یا برهم زدن نظم و امنیت عمومی کشور را داشته‌اند نشان می‌دهد زیر بار بی‌منطقی و بدعت‌های غیرقانونی و ضدبشری نخواهد رفت و با اقتدار کامل در برابر آنها می‌ایستد. بنابراین قطعا از طرف جمهوری اسلامی تلاشی برای محقق شدن این خواسته غیرقانونی جیش العدل صورت نخواهد گرفت و به قول معروف باید این پنبه را از گوش خود خارج کنند که نظام زیر بار این مطالبه برود. حال اگر این گروه به فرض محال بخواهد دست به اقدامی جنون‌آمیز بزند و صدمه‌ای به این 5 گروگان‌ وارد کند خوب می‌داند که سرکردگان و اعضای این گروه در هر مکانی باشند دیر یا زود به دست نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی گرفتار خواهند شد و به سزای اعمال پلید و شیطانی خود خواهند رسید. به اعضای این گروه توصیه می‌شود 4 اسفند 1388 را هیچ وقت از یاد نبرند، تاریخی که عبدالمالک ریگی در آسمان در چنگال نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی گرفتار شد!

 

2. این گروهک برای این‌که مأموریت (محوله از سوی برخی سرویس‌های جاسوسی منطقه‌ای به آنها) را ـ یعنی پیوند زدن مسائل مربوط به سوریه و کشاندن درگیری‌ها آن کشور به داخل منطقه سنی‌نشین شرق ایران ـ به نوعی انجام داده باشد در بیانیه خود بحث آزاد کردن "زنان مسلمان و سنی اسیر در سوریه" را مطرح می‌کند که این موضوع نیز از اساس کذب است و واقعیت بیرونی ندارد.


3. "دفاع از حقوق اهل سنت و بلوچ". این ادعا در حالی مطرح می‌شود که مردم، علماء و ریش‌سفیدان اهل سنت و بلوچ، همه این اقدام را محکوم کرده‌اند. علماء و مردم وجود این گروه‌های تروریستی و اقدامات آن‌ها را عامل ناامنی و مانع سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی در استان می‌دانند که این موضوع خود به ضرر مردم استان، اعم از شیعه و سنی است. کدام یک از علماء یا افراد سرشناس استان سیستان و بلوچستان این اقدام آنها را تأیید کرده است؟ یکی از بزرگان اهل سنت استان در سخنرانی خود خطاب این گروه این‌گونه اظهار می‌کند: "راه‌بندانی، گروگان‌گیری و ایجاد ناامنی به هیچ وجه، خصوصاً در شرایط کنونی، درست نیست. گروگانگیری تحت هر شرایط و عنوان و انگیزه‌ای انجام گیرد نادرست است. کسانی که در داخل یا خارج از مرزها دنبال بمب‌گذاری، گروگان‌گیری و ایجاد هرگونه ناامنی هستند بدانند که ایجاد ناامنی ظلم بزرگی به جامعه اهل سنت بوده و به ضرر ملت ایران است. جامعه اهل سنت در سیستان و بلوچستان و در سطح ایران ناامنی و گروگانگیری را قبول نکرده و هر کسی که دست به گروگان‌گیری و ناامنی می‌زند را محکوم می‌کنند، افرادی که دست به گروگان‌گیری می‌زنند دوراندیشی ندارند، این افراد باید به فضای کنونی کشور که به حرف ملت گوش داده شده و حرف مخالفان شنیده می‌شود، فکر کنند. توصیه خیرخواهانه بنده به گروگان‌گیران این است که دست از این کارها بردارند و گروگان‌ها را آزاد کنند."

این افراد بر خلاف ادعایشان نه تنها وقعی به سخنان این عالم سنی نگذشته‌اند بلکه با صدور بیانیه‌ای در صدد جواب دادن به ایشان برآمدند!

 

4. بحث ورود آزادانه اعضای این گروه از طریق مرز پاکستان به ایران نکته نوعاً مغفول این ماجرا است. طبق آخرین اخبار، گروه بعد از ربایش این 5 نفر وارد خاک پاکستان شده است؛ بدون اینکه از طرف دستگاه‌های سیاسی و امنیتی پاکستان تحت فشار قرار بگیرد. باید به این نکته توجه نمود که حفظ جان این گروگان‌ها در مرحله اول بر عهده دولت پاکستان است؛ چرا که این کشور بدون هیچ اقدامی اجازه می‌دهد یک گروه تروریستی از خاک این کشور علیه کشور دیگری دست به اقدامات تروریستی بزند. اگر دولت پاکستان قادر یا مایل به انجام اقدام مقتضی برای آزادی این گروگان‌ها نباشد جمهوری اسلامی بر اساس قاعده دفاع پیش‌گیرانه این حق را برای خود محفوظ می‌داند که برای نجات جان گروگان‌ها وارد خاک پاکستان شود و اقدامات لازم را انجام دهد.

 

5. در آخر یادآور می‌شویم مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان به مناسبت 29 بهمن فرمودند: «مي‌خواهند اقوام ايرانى را كه همه برادروار، دست‌دردست هم در همه‌ى حوادث با يكديگر بوده‌اند، در مقابل يكديگر قرار بدهند؛ اين را همه‌ى ملّت ايران بدانند. تُرك داريم، عرب داريم، فارس داريم، لُر داريم، بلوچ داريم، كُرد داريم، تُركمن داريم، انواع و اقسام اقوام در ايران پراكنده‌اند؛ يك خصوصيّت امروز بر همه‌ى اينها حاكم است و آن، حاكميّت ايران اسلامى است كه همه‌ى اينها را زير پرچم اسلام و مفاخر اسلامى و نام زيباى ايران جمع كرده؛ امروز تلاش مي‌شود اينها را از هم جدا كنند. بدانند همه، هوشيار باشيم همه، كسانى نشسته‌اند دارند طرّاحى مي‌كنند كه اقوام ايرانى را در مقابل هم قرار بدهند؛ پيام اتّحاد، همدلى، همدردى، همگامى بيست‌ونهم بهمن از يادمان نرود»

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها