امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۲۳:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62528
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۰
تعداد بازدید: 28
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده سابق مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ...

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده سابق مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد ربودن پنج مرزبان کشورمان در مرزهای شرقی کشور با تأکید بر این که نباید این واقعه تروریستی را یک «اتفاق» نامید، گفت: اقدامات تروریستی از قبیل قتل و غارت در مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران تبدیل به یک رویه شده است.

وی اضافه کرد: با گذشت چند سال، هنوز از سیاست‌های امنیتی خود در مرزهای شرقی نتیجه لازم را نگرفته‌ایم و ضروری است مجلس در این راستا تکلیف توافقنامه امنیتی میان ایران و پاکستان را روشن کند.

فلاحت‌پیشه با یادآوری مفاد این توافقنامه، گفت:‌2 کشور توافق کرده‌اند که به امنیت متقابل یکدیگر متعهد باشند.

وی تصریح کرد: در منشور ملل متحد، اعضا پذیرفته‌اند که اگر کشوری از جانب مرزها مورد تهدید قرار گرفت،‌ دیگر کشورهای عضو سازمان ملل می‌توانند به نفع کشور تهدید شده مداخله نظامی کنند،‌ از طرف دیگر، اگر میان دو کشور همسایه توافق‌نامه امنیتی امضا شده باشد، در صورت تجاوز و تهدید گروهک‌های غیر دولتی به درون خاک همسایه،‌ آن کشور می‌تواند عملیات نظامی را تا قلمرو کشور مبدأ ادامه دهد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر حق مشروع جمهوری اسلامی ایران در وارد کردن ضربه نظامی به گروهک تروریستی «جیش العدل» در درون خاک پاکستان گفت:‌ مقامات کشورمان همچنین باید در پی شکل‌گیری و تصویب موافقت‌نامه استرداد مجرمین با پاکستان باشند، تا تروریست‌هایی که از داخل خاک این کشور به داخل ایران نفوذ کرده و به قتل و آدم‌ربایی دست می‌زنند،‌ تحویل کشورمان شوند. بنابراین، این حق برای برخورد نظامی با جیش‌ العدل حتی در خاک پاکستان برای جمهور اسلامی ایران محفوظ است.

وی ادامه داد: در این زمینه باید معاهدات و موافقت‌نامه‌هایی که تاکنون امضا نشده‌اند، در دستور کار قرار گیرد و آن‌ها که پیشتر میان دو کشور امضا شده‌اند، شکل اجرایی به خود بگیرند.

فلاحت‌پیشه با انتقاد از مشخص نبودن سیاست‌های امنیتی کشورمان گفت:‌ 60 درصد ترانزیت مواد مخدر در دنیا از طریق مرزهای شرقی ایران صورت می‌گیرد، اما مجامع بین‌المللی هیچ‌گونه کمکی برای مبارزه با این پدیده در اختیار ما قرار نمی‌دهند، در حالی که نباید هزینه مقابله با انتقال مواد مخدر به اروپا را ایران بپردازد.

وی به اختصاص سالیانه یکصد میلیارد تومان برای انسداد مرزها در قالب لایحه بودجه سنواتی کشور بیان کرد: در این مورد نیز علیرغم افزایش تصاعدی در هرسال، هنوز نیتجه عملی نگرفته‌ایم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها