امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62560
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیأت امنای ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد عصر امروز چهارشنبه در شصت و هشتمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی که در دانشگاه علوم تحقیقات برگزار شد، با بیان اینکه این اجلاس با دو هدف تشکیل شده است، اظهار داشت: هدف اول این بود که مسئولان و مدیران علمی سراسر کشور جمع شوند تا برنامه‌های آینده خود را بررسی کنند و نتایج آن در سال تحصیلی آینده مشخص خواهد شد.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: هدف دیگر از برگزاری این اجلاس تقدیر و سپاس از دکتر جاسبی بود که در این مدت طولانی کار فوق‌العاده سختی را برعهده داشت و به خوبی از مسئولیت خود برآمد و در این اواخر با حرکت‌های ناموزون او را راحت کردند و بار مسئولیت را به دوش آقای میرزاده گذاشتند که امیدوار هستیم این مسیر را به خوبی طی کند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزادی با اشاره به شرایط شکل‌گیری این دانشگاه تصریح کرد: ما در شرایطی کار دانشگاه ‌آزاد را شروع کردیم که اکثر جوانان ما پس از دوران متوسطه  امید چندانی به حضور در دانشگاه نداشتند و اصلا در کنکور شرکت نمی‌کردند و این برای یک کشور در حال توسعه تأسف‌بار است.

وی با اشاره به تعطیلی دانشگاه‌ها در دوران انقلاب فرهنگی گفت: این اتفاق بار پذیرش دانشجو را سنگین‌تر کرد و ما باید کاری می‌کردیم، از این رو آقای جاسبی پیشنهاد تشکیل دانشگاهی غیر دولتی و آزاد را مطرح کرد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه آن زمان مفهوم آزاد، روشن نبود، ادامه داد: ما فکر می‌کردیم که می‌توانیم از ساعات تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و اساتید بازنشسته استفاده کنیم و به کسانی که حاضرند با هزینه خود تحصیل کنند، مجال تحصیل بدهیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما اصطلاح آزاد را برای این گذاشتیم تا قیودی که مانع حضور بخشی از جامعه شده، برداشته شود و اصطلاح اسلامی را نیز به کار گرفتیم چرا که اسلام و انقلاب افتخار آموزش عالی عام و مردمی است.

وی افزود: یکی از مشکلات ما در آن دوره این بود که پس از انقلاب به خاطر شرایط سیاسی آن زمان و ادبیات مارکسیستی موانعی وجود داشت لذا همان روحیه دولتی کردن همه چیز، بر عمومی کشور غلبه کرده بود.

هاشمی رفسنجانی بر همین اساس یادآور شد: چند مدرسه‌ای که در همان دوران همچون مدارس علوی و نیکان موفق بود را نیز دولت به عهده گرفت و تقریبا همه مسائل آموزشی در اختیار دولت قرار گرفت لذا آن زمان مطرح شدن بحث دانشگاه آزاد نزد برخی انقلابیون ارتداد از انقلاب به حساب می‌آمد و باید این طلسم از آموزش عالی کشور برداشته می‌شد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه در این شرایط آقای جاسبی پیشنهاد تشکیل این دانشگاه را داد و من آن را در جلسه سران قوا مطرح کردم اظهار داشت: بنده این مسئله را با حاج احمد آقا در میان گذاشتم و تصمیم گرفتم که آن را نزد امام مطرح کنیم بنابراین وضع نیاز و موانع را در این زمینه به حضرت امام توضیح دادم و مشکلات را گفتم.

وی با اشاره به اینکه در آن شرایط پس از جنگ مشخص بود که دولت نمی‌تواند در بحث دانشگاه کارهای بیشتری انجام دهد و یأس و ناامیدی نیز هر روز بیشتر می‌شد، خاطر نشان کرد: پس از بحث با امام احساس کردم ایشان نیز نگران این وضع بودند لذا پیشنهاد ما را پذیرفتند و گفتند کار درستی است اما هزینه، کلاس و استاد را از کجا تأمین می‌کنید؟

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه بنده به امام گفتم مردم حاضرند فرش و جواهرات خود را برای تحصیل فرزندانشان بفروشند، ادامه داد: بنابراین به امام گفتم که باید کمک کنیم؛ البته خیلی آسان نمی‌توانستیم از امام پول بگیریم چرا که پولی که نزد ایشان بود سهم امام و گاهی نذوراتی بود که به خودشان داده می‌شد اما حضرت امام یک میلیون کمک کردند و گفتند اعلام کنید تا دیگران هم اگر خواستند از رهبرشان تبعیت کنند و این راه باز باشد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد تصریح کرد: بنابراین ما 5 نفر شدیم و بنده به همراه آیت‌الله خامنه‌ای، موسوی اردبیلی، نخست‌وزیر وقت مهندس موسوی و سید احمد آقا هیأت مؤسس را تشکیل دادیم و آقای جاسبی هم که مدیر این کار بودند جز هیأت رئیسه شد.

وی با بیان اینکه ما با قیدهای زیادی توانستیم کار را از شورای عالی انقلاب فرهنگی بگذرانیم، یادآور شد: برخی فکر می‌کردند چون ما دستمان در دولت باز است و بنده رئیس‌جمهور و رئیس ‌مجلس بوده‌ام به این دانشگاه کمک دولتی می‌شود اما واقعا این طور نبود و این کمک‌ها شاید کمتر از نیم درصد هم نمی‌شد.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: زمین‌هایی که برای دانشگاه می‌دادند مجانی نبود و ما آنها را می‌خریدیم و مردم هم حمایت مختصری داشتند؛ زمانی که این دانشگاه مورد استقبال مردم قرار گرفت از همه شهرها تقاضای تأسیس دانشگاه داشتند لذا ابتدا ساختمانی را اجاره می‌دادند و قطعه زمینی را واگذار می‌کردند که دانشگاه آن را می‌خرید و به تدریج می‌ساخت.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه برخی معتقد بودند دانشگاه آزاد نمی‌تواند مانند شهرهای بزرگ در شهرهای کوچک ایجاد شود، افزود: هدف ما محرومیت‌زدایی بود و معتقد بودیم که دانشگاه تفکر و سطح فرهنگی مردم را رشد می‌دهد لذا اصرار داشتیم در همه شهرها این دانشگاه ایجاد شود.

وی در ادامه جاسبی را فردی معرفی کرد که همه زندگی و وقت خود را برای دانشگاه آزاد صرف کرده اما برخی با تفکری که داشته‌اند ممانعت ایجاد کردند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به برخی ممانعت‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: شاکله مدیریت دانشگاه را اساتیدی تشکیل می‌دهند که به صورت مجانی و با حقوق بسیار کم همکاری کردند البته کسانی که در دوران غربت دانشگاه آمدند و فداکاری کردند مورد نیش برخی افراد قرار گرفتند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با ابراز تعجب از نوع اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی در قبال دانشگاه آزاد گفت: برخی به ما می‌گفتند عظمت آموزش عالی را حفظ کنید و یک دانشجو که اخیرا هم وزیر شده بود می‌گفت اگر بناست کاری صورت گیرد بهترین آن کار مردمی است لذا با آن شرایط گرفتاری‌ها کار پیش رفت.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد در حال حاضر نزدیک به یک میلیون و 700 هزار دانشجو دارد، اضافه کرد: از 5 میلیون صاحب تحصیل 2 میلیون آن خانم هستند در حالی که در گذشته چنین نبود.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: ما یک بار محاسبه کردیم و دیدیم اگر کسانی که در دانشگاه آزاد تحصیل کرده‌اند به خارج از کشور می‌رفتند صد میلیارد دلار پول کشور خارج می‌شد که البته در حال حاضر نیز خیلی‌ها برای تحصیل در مقاطع عالی‌تر می‌روند که این برای کشور ضرورت دارد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه یکی از اهداف ما این بود که دانشگاه آزاد اسلامی را بین‌المللی کنیم و بر همین اساس از سال‌ها قبل شعبه‌هایی در خارج از کشور تشکیل شد، گفت: البته  برخی با موانعی جلوگیری کردند اما در دوره جدید و با تفکری که در نوع مدیریت آقای میرزاده وجود دارد بناست جنبه بین‌المللی این دانشگاه تقویت شود چرا که در خارج از کشور احترام زیادی برای دانشگاه‌های خصوصی قائلند.

وی با اشاره به اینکه افغانستان دو روز قبل پیگیری می‌کرد که چرا دانشگاه آزاد در هرات دانشگاه تأسیس نمی‌کند، افزود: بنابراین ما معتقدیم که ساخت دانشگاه آزاد در خارج از کشور لازم است.

هاشمی رفسنجانی هدف اعلی دانشگاه را بالا بردن کیفیت آن عنوان کرد و گفت: در این مدت توجه بیشتری به جمعیت صورت گرفته است اما با این وجود اگر آمار بگیرید متوجه می‌شوید فارغ‌التحصیلانی که کار پیدا کرده‌اند بیشتر دانشگاه آزادی بوده‌اند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه رنجی که ما می‌بریم از این است که دانشجویان با پول خودشان و وام در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، گفت: در واقع دانشجوی دانشگاه آزاد همه چیز را خودش تأمین می‌کند اما برخی دانشجویان دولتی فکر می‌کردند که بنده از نفوذ خود به نفع دانشجویان دانشگاه آزاد استفاده می‌کنم.

وی در بخش جمع‌بندی صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد باید یک دانشگاه مطلوب برای سایر کشورها و حداقل کشورهای جهان سوم باشد، افزود: برنامه 5 ساله برای این دانشگاه نوشته‌ایم که البته دو سال متوقف شد اما می‌توانیم ظرف یکی دو دوره آینده کیفیت را در حدی بالا ببریم که به دانشگاه‌های خوب و متوسط دنیا برسیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه ما باید به گونه‌ای در دانشگاه آزاد درآمدزایی کنیم که به شهریه دانشجو متکی نباشیم، گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد درآمد دانشگاه از این راه تأمین می‌شود لذا می‌توان به کارهای دانش‌بنیان روی آورد و از اختراعات دانشجویان حمایت کرد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه بسیاری از اختراعات دانشجویان خاک می‌خورد و من از مدیران می‌خواهم که این اختراعات را به صنعت تبدیل کنند، افزود: دانشگاه آزاد می‌تواند همان طور که مشکل تحصیلات عالی را حل کرد برخی از کارهای زمین مانده را انجام دهد؛ مثلا می‌توان تکنولوژی تولید انرژی از طریق زباله یا مسئله آب را حل کرد.

وی با بیان اینکه تالاب‌های بسیاری خشک شده و در خود رفسنجان ما خیلی زمین‌ها نشست کرده است، یادآور شد: هر دانشگاه آزاد در منطقه خود می‌تواند آب خانه‌های کوه‌ها را احیا کند لذا با اینکه بحث آب شیرین‌کن در دستور کار بود اما اکنون نتیجه‌ای نمی‌بینیم.

هاشمی رفسنجانی از جاسبی خواست که کمک خود را به دانشگاه آزاد دریغ نکند و ما از او انتظار داریم که با مدیران شایسته خود این دانشگاه را همراهی کند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه تربیت و تذکر به دانشجویان و همچنین حسن سلوک آنها باید مورد توجه قرار گیرد، خاطر نشان کرد:‌ آنها نباید بتوانند اتهامات بیجا بزنند و در عین حال تعصبات تحجرها باید برداشته شود.

وی با بیان اینکه کرسی آزاداندیشی باید در دستور کار جدی دانشگاه آزاد قرار گیرد، اضافه کرد: کرسی آزاداندیشی جای تحقیق است نه جای انتشارات و تبلیغات لذا اگر فضای دانشگاه بسته باشد ما به پیشرفت‌های بزرگ علمی نمی‌رسیم البته نباید در این زمینه عواطف انسان‌های متعهد و خانواده شهدا و ایثارگران را جریحه‌دار کرد هر چند که اگر رفتارها منطقی باشد آنها نیز متأثر نخواهند شد.

وی با بیان اینکه فضای آزاد و اسلامی ما کاملا مشخص است به آیه لا اکره فی‌الدین اشاره کرد و گفت: لذا دانشگاه آزاد نباید این بعد آزاد را در چارچوب اسلام فراموش کند؛ البته نه چارچوب عوام شعاری و مداح‌گونه بلکه باید در چارچوب دانش فقها و علما باشد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه خوشبختانه ما دو وزیر را در هیأت امنای خود داریم، به نقش فرجی‌دانا و هاشمی وزیر بهداشت اشاره کرد و گفت: ما امیدواریم که شورای عالی انقلاب فرهنگی سخت‌گیری نکند و اجازه دهد ما نمونه خوبی از تعالیم اسلامی را به دنیا معرفی کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها