امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62583
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۷
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همایش ملی «فقه هسته‌ای» صبح امروز (چهارشنبه 30 بهمن ماه) با حضور ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همایش ملی «فقه هسته‌ای» صبح امروز (چهارشنبه 30 بهمن ماه) با حضور علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حجت‌الاسلام علی‌اکبر صادقی رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و جمعی دیگر از علمای حوزه و دانشگاه در سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست دبیر این همایش عنوان کرد: منظور از سلاح‌های غیر متعارف یا کشتار جمعی مطابق اصطلاح معاصر و توافق پاریس در 1954، سلاح‌هایی است که دارای ویژگی تخریب بالا و عمل بدون تفکیک هستند، این سلاح‌ها اتمی، هسته‌ای، میکروبی و شیمیایی تعریف می‌شوند.

وی با اشاره به نصوص دینی و متون فقها درباره استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی گفت: می‌توان نقطه عطف این بحث را در فتوای رهبری نخست با اسناد این حرمت مشاهده کرد، آیاتی که در قرآن کریم به طور عام به این مسأله توجه کرده، شامل سوره مبارکه بقره، آل عمران، انفال، شعرا،‌ نمل، قصص، ص و ... است.

آیت‌الله علیدوست درباره چیستی این حرمت گفت: آیا یک حکم حکومتی تابع مصلحت موقت است یا تاکتیکی سیاسی ـ اجرایی خارج گسترده شریعت است؟ بدون تردید هم فتوای فقها و هم نظرات رهبری در بخش‌های مختلف برای کارشناسان فقه تردیدی نمی‌گذارد که این نظر فتواست، چرا که نخست غیرقابل معامله است، تابع دلالت اسناد پشتیبان و این دستور فقط سلاح اتمی هسته‌ای را منع نمی‌کند، سوم یک تکلیف و چهارم ابدی است.

وی در پایان اظهار داشت: امروزه دست هیچ کشوری برای تولید، انباشت و بکارگیری سلاح هسته‌ای مانند دست ایران بسته نیست، با این وجود باید توجه داشت که سلاح هسته‌ای قبل از اینکه دشمن خدا را بترساند مردم عادی را می‌ترساند، امیدواریم با ظهور ولی عصر(عج) دیگر نیازی به این بحث‌ها و فتاوا نباشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها