امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۹:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62644
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در یک هفته گذشته اخبار مختلفی در قالب گفت وشنود در صنعت نفت به گوش خبرنگاران ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در یک هفته گذشته اخبار مختلفی در قالب گفت وشنود در صنعت نفت به گوش خبرنگاران این حوزه رسید که برخی از این اخبار به شرح زیر است:

*پس از یک سال دلایل غرق شدن جکت فاز 13 عنوان شد

در آستانه نخستین سالگرد حادثه غرق جکت فاز 13 پارس جنوبی ، شرکت فناوری آب های عمیق پیمانکار انتقال و نصب این جکت در همایش سالانه صنعت فراساحل کشور، گزارش تفصیلی حادثه غرق و عملیات بازیابی جکت فاز13 را برای کارشناسان و مدیران حاضر در همایش ارایه نمود.

به طوری که استفاده ازشناور نصاب اچ ال 5000 که به مدت 18 ماه به دلیل شکسته شدن جرثقیل غیرعملیاتی بوده ودر زمان نصب به تازگی پس از اجرای عملیات تعمیر در کره جنوبی به کشور بازگشته بود وهمچنین ارایه اطلاعات اشتباه در مورد مکان دقیق حفر چاه توصیفی توسط پیمانکار حفاری، عدم مهاربندی جکت پیش از نصب، استفاده از اطلاعات سایت های رایگان هواشناسی که در پیش بینی وقوع طوفان تاخیر زمانی داشتند، فقدان زیرساخت های تعمیر و نگهداری شناورهای نصاب در کشور، عدم توجه به دستورالعمل های ایمنی در زمان نصب و در نهایت خودداری یک شرکت اروپایی بازرسی فنی و ناظر طرف قرارداد جهت حضور در عملیات نصب از مهمترین دلایل این حادثه اعلام شده است.

* توقف طرح شرکت نفت برای حذف فلرینگ

طرح شرکت ملی نفت ایران برای حذف فلرهای پارس جنوبی به دلیل فقدان بودجه و  عدم اولویت طرح درشرایط کنونی، متوقف شده است.

با وجود هشدارهای کارشناسان در مورد تبعات زیست محیطی سوزانده شدن سالانه بیش از10 میلیارد مترمکعب گاز سمی مملو از گوگرد وانواع ترکیبات خطرناک  در48  فلر فعال در این منطقه، این ثروت سوزی همچنان ادامه دارد.

رهبر انقلاب در سفر خود در بهار1390 ازمدیران وزارت نفت درخواست نمودند برای این معضل تدبیری اندیشیده شود

*ورود دکل جدید حفاری جینی به همراه پرسنل خارجی به آبهای ایران

در بهمن ماه امسال بیستمین دکل حفاری برای اجرای عملیات حفاری و در سکوت خبری وارد میدان پارس جنوبی شد.با اضافه شدن این دکل چینی تعداد دکل های چینی فعال در میدان پارس جنوبی به 18 دکل و 90 درصد کل این دکل ها رسیده است. از کل 5400 نفر پرسنل شاغل در این دکل ها حدود 1200نفر ایرانی و بقیه دارای تابعیت کشورهای مختلف نظیر چین، هند، فیلیپین، تایلند، پاکستان، اندونزی، نروژ و کانادا هستند.

همچنین همه تدارکات غذایی وحتی آب معدنی مصرفی این دکل های خارجی اجاره شده از سوی شرکت های اماراتی انجام می شود

* فروش 24 درصدی اوراق مشارکت پارس جنوبی در 2 سال

با وجود توقف فروش اوراق مشارکت صنعت نفت در دو سال گذشته به دلیل عدم انعطاف پذیری بانک مرکزی در افزایش  سود پرداختی به اوراق با وجود تورم 40 درصدی در کشور، دربودجه سال 1393 مجوز انتشار 5 میلیارد دلار اوراق مشارکت در صنعت نفت تصویب شده است. در سال های 1391 و 1392 با وجود صدور مجوز انتشار 10 میلیارد دلار اوراق مشارکت حجم اوراق فروش رفته کمتر از 240 میلیون دلار بوده است.

* ضرری که شرکت ملی نفت از عدم توجه یه سازندگان داخلی می بیند

در چهار سال آینده، چاه های حفاری شده و در حال حفاری کشورمان در میدان مشترک پارس جنوبی نیازمند تامین 215 مجموعه تجهیزات پیشرفته سرچاهی هستند که تاکنون هیچ یک از شرکت های کانادایی، آمریکایی و نروژی سازنده این تجهیزات، حاضر به مذاکره برای فروش این تجهیزات نشده اند. همچنین با وجود اعلام آمادگی چند شرکت داخلی برای تامین و ساخت این تجهیزات در داخل کشور، به دلیل فقدان راهبردهای مشخص شرکت ملی نفت در حمایت ازسازندگان داخلی، تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است.

*اشتغال به کار برخی از مدیران نفتی سابق در دیوان محاسبات

تعدادی از مدیران دولت های نهم و دهم که دردولت تدبیر و امید برکنار شده اند، در حال رایزنی برای همکاری با دستگاه های نظارتی نظیر دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور هستند.

*هشدار سازمان ملل به ایران به منظور سوزاندن گازهای همراه

دفتر منطقه ای برنامه توسعه منطقه ای سازمان ملل در خاورمیانه با ارسال نامه ای به شرکت ملی نفت ایران از تداوم فلرینگ در طرح های صنعت نفت ایران در منطقه خلیج فارس و فقدان برنامه مشخص دراین زمینه انتقاد نموده است. در سه سال گذشته، ایران از اعلام حجم گاز فلر شده در سکوها و طرح های خود به مجامع بین المللی استنکاف نموده است.

*راه اندازی 4 چاه گازی میدان سلمان در سکوت خبری

درتابستان امسال و در سکوت خبری، چهار چاه سکوی گازی میدان سلمان پس از هشت سال توسط یک شرکت مهندسی خصوصی ایرانی ، دوباره راه اندازی شده است.

هرچند عملکرد تاسف بار شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در لوله گذاری خط لوله سلمان عسلویه در بستر دریا  که عملا استفاده از این خط لوله را به دلیل پارگی های متعدد، ناممکن نمود، باید گفت از مهمترین موانع در راه انتقال گاز این میدان به پالایشگاه های عسلویه همین بی توجهی این شرکت در عملکرد صحیح احداث این خط لوله بوده است.

*بی تفاوتی وزرای نفت و شهرسازی به تعهدات ساخت مسکن کارکنان عملیاتی نفت

بر اساس تفاهم نامه بین وزرای نفت و راه و شهرسازی دولت قبل قرار بود برای نگهداشت و بالا بردن انگیزه کارکنان محیط‌های عملیاتی صنعت نفت که در عمل بار اصلی صنعت نفت را بر دوش می‌کشند، نسبت به ساخت مسکن در قالب مسکن مهر در استان‌های مختلف برای این کارکنان اقدام شود.

در این راستا کلنگ احداث 2 هزار واحد مسکونی در اهواز برای کارکنان و بازنشستگان نفت در سال 89 و با حضور وزیر وقت نفت بر زمین زده و قرار شد ظرف دوسال این منازل مسکونی تکمیل و تحویل صاحبان آن شود.

با این وجود علیرغم گذشت 3 سال از آغاز اجرای پروژه، این پروژه رها شده و مسئولین مسکن استانی نیز می‌گویند ادامه کار با مبلغ مصوب مسکن مهر امکان‌پذیر نیست.

بر این اساس سرنوشت این پروژه‌ها در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. این در حالی است که تا کنون بین 20 تا 25 میلیون تومان از کارکنان شامل این پروژه دریافت شده است که بسیاری از این کارکنان با مشقت بسیار زیاد این مبالغ را فراهم کرده‌اند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها