امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62686
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از حریت، طی سال های گذشته ایالات متحده با امضای توافقنامه های ...

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از حریت، طی سال های گذشته ایالات متحده با امضای توافقنامه های تجارت آزاد گوناگون نظیر توافقنامه تجارت آزاد کشورهای آمریکای شمالی (نفتا) با کانادا و مکزیک در سال 1993 توسط رئیس جمهور وقت، بیل کلینتون، و همچنین توافقنامه تجارت آزاد آمریکای مرکزی در سال 2005 که توسط جرج بوش امضا شد، تلاش کرده است تا با با حذف تعرفه های گمرکی و تسهیل در تجارت بین خود و این کشورها حجم مبادلات تجاری خود را فزایش دهد.

در حال حاضر نیز باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، با استفاده از اختیارات خود در حال مذاکره برای امضای 2 توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا و همچنین ژاپن و 10 کشور دیگر است و پس از رسیدن به تفاهم، امضای این توافقنامه ها را در کنگره به رأی می گذارد.

در کنگره ایالات متحده جمهوری خواهان تمایل بیشتری برای امضای توافقنامه های تجاری هستند. بطور کلی تمایل آنها به تجارت همواره هسته اصلی حمایت از این توافقنامه ها را در کنگره ایالات متحده شکل داده است.

بالعکس، به دلیل اینکه یکی از اصلی ترین حامیان نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا را احزاب کارگری و کارگران در این کشور تشکیل می دهند، امضای توافقنامه های تجارت آزاد همواره از حمایت کمی در میان این نمایندگان برخوردار بوده است.

در حال حاضر نیز تلاش های اوباما برای امضای 2 تفاهم نامه تجاری، نمایندگان دموکرات کنگره را نسبت به انتخابات آتی در این کشور نگران کرده است.

اتحادیه‌های کارگری که از اصلی ترین حامیان حزب دموکرات محسوب می شوند با امضای این توافقنامه ها مخالف بوده و معتدند تجارت آزاد باعث از دست رفتن فرصت‌های شغلی بسیاری در سطح این کشور می شود.

اتحادیه های کارگری در ایالات متحده بر این باورند که امضای توافقنامه های پیشین تجارت آزاد در ایالات متحده باعث افزایش نرخ بیکاری در این کشور شده است و توافقنامه های آتی نیز همین پیامد را در این کشور خواهد داشت.

بطور کلی توافقنامه های تجارت آزاد و ایجاد مناطق آزاد تجاری در بسیاری از کشورها تأثیرات منفی مختلفی داشته است، به عنوان مثال امضای توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) نیز که بر اسا آن تعرفه های گمرکی بین کانادا، آمریکا، و مکزیک حذف شده است، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی باعث توقف رشد اقتصادی مکزیک در 20 سال گذشته شده و همچنین از بین رفتن هزاران و حتی صدها هزار فرصت شغلی در این کشور را در پی داشته است.

توافقنامه های تجارت آزاد همچنین اقتصاد کشورهای عضو را بیش از پیش بهم وابسته کرده و هرگونه بحران اقتصادی در یک کشور را به سرعت به دیگر کشورهای طرف توافق انتقال می دهد.

مکزیک یکی از مناسب‌ترین مثال ها برای این مسئله است، به گونه ای که لرزه ها و پس لرزه های بسیاری از بحران های اقتصادی سال های گذشته ایالات متحده بیش از هر کشوری دیگری بدلیل داشتن توافقنامه تجارت آزاد با آمریکا در این کشور احساس شده است.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار