امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62701
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۱
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، همایش تحجر و اسلام آمریکایی صبح امروز با موضوع تبیین و بزرگداشت منشور روحانیت توسط ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، همایش تحجر و اسلام آمریکایی صبح امروز با موضوع تبیین و بزرگداشت منشور روحانیت توسط موسسه راهبردی حق‌پژوهی با حضور آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد مقدس در محل سازمان تبلیغات اسلامی مشهد برگزار شد.

سیداحمد علم‌الهدی در این همایش با اشاره به موضوعات خاصی که امام در آخرین سال‌های عمرشان بر آنها تاکید داشتند، افزود: منشور روحانیت یکی از موضوعاتی است که امام بر روی آن بسیار تاکید داشتند و باید توجه نمود که انقلاب اسلامی ممکن است از درون با تحجر و روحانیت متحجر ضربه بخورد اما از طریق قدرت بیرونی ضربه‌پذیر نیست.

امام جمعه مشهد افزود: در زمان جنگ، امام راحل توصیفی از جنگ مبنی بر اینکه دیوانه‌ای سنگی را به چاه انداخته، داشتند ولی تاکید ایشان بر مراقبت از گروه‌های تندروی داخلی نظیر گروهک‌ منافقین و برخی افراد خاص بود که امام بر آنها دقت کامل و زیادی داشتند.

علم‌الهدی یادآور شد: به نظر من باید این مسئله (منشور روحانیت) با مراجع عظام و رؤسای حوزه‌های علمیه به طور گسترده و عمیق مطرح شود تا بتوان تصمیمات درست و دقیق گرفت.

امام جمعه مشهد در ادامه با اشاره به آیات قرآن در مورد شرک و مشرکین گفت: متحجر بودن، مسئله‌ای است که شرک به آن دامن زد و به پیروی از هواهای نفسانی منجر شد.

وی گفت: تحجر و تسلط مسئله‌ای است که از زمان پیامبر اکرم (ص) مطرح بوده و مسئله جدیدی نیست ولی برنامه کلی و اصلی متحجرین زمان حال این بوده که از کارهای علمی و پیشرفت انقلاب جلوگیری کنند.

امام جمعه مشهد با ذکر مثالی در مورد بنی‌اسرائیل و فرعونیان افزود: این قضیه را در انقلاب پیغمبر نیز می‌بینیم که البته در آن زمان اصل انقلاب آن حضرت دستخوش تحریف نشد ولی در بدنه دچار ارتجاع اجتماعی و سیاسی شد که علت آن باقی ماندن افکار جاهلی بود.

علم‌الهدی گفت: ما این تحجر را در همه زمان‌ها از جمله امویان و بنی‌عباس نیز دیده‌ایم که منجر به ادامه یافتن حکومت هزار ماهه این فاسقان بوده است.

امام جمعه مشهد افزود: استکبار ترس و وحشتی که از اسلام دارد، از مساجد و برگزاری مراسم مذهبی ندارد بلکه تمام ترسش از این است که اسلام، همه جوامع را در خط خود قرار دهد و پیروی از نظام سیاسی غلطی که استکبار دارد را برچیند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع دکترین سیاسی افزود: جامعه دینی باید در پرتو یک دکترین سیاسی باشد که مدیریت را از دین و خداگرایی جدا نپندارد، اما جریان تحجر می‌گوید مسائلی که مربوط به 1400 سال قبل اتفاق افتاده را باید گرامی داشت و فقط برای آنها مراسم و برنامه‌ای اجرا کرد.

به گفته وی، در حوزه‌های علمیه بعضاً تحجر دیده می‌شود و برخی روحانیون متحجرانه به قضیه نگاه می‌کنند، این تفکر چه در روحانیت و چه در جریانات مذهبی و چه توسط جریاناتی که به وسیله دشمن شکل گرفته یک مسئله کلی است که باید برای جلوگیری و درک آن اقدامات لازم را انجام داد.

وی افزود: انقلاب اسلامی یک انقلاب جهشی است اما زمینه آن تدریجی است که پشتوانه این حرکت اراده مردم و اعتقاد است، برای ایجاد این زمینه ما مکلفیم و باید حرکت کرده و پویا باشیم، آمریکایی‌ها این را نمی‌خواهند و اسلام تحجری را خواهانند که باید برای مقابله با آن تلاش نماییم.

امام جمعه مشهد در پایان خطر تحجر از درون روحانیت را بیش از مخاطرات بیرونی خواند و افزود: ما باید تمام توجهمان به درون روحانیت باشد که جریانات انحرافی به درون حوزه راه نیابد و مراقب ورود گفتمان ضد انقلاب با چهره و اسم دین باشیم.
انتهای پیام/2202/غ40/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها