امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62716
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۱
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون تلفیق مجلس که صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون تلفیق مجلس که صبح امروز (پنج‌شنبه) که در اجلاس سراسری جبهه پیروان خط امام و رهبری سخن می‌گفت، به تشریح لایحه بودجه 93 و تغییرات صورت گرفته در آن توسط مجلس پرداخت.

وی اظهار کرد: فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت و 400 هزار بشکه میعانات گازی و هر بشکه نیز یکصد دلار و هر دلار 2650 تومان در بودجه 93 پیش‌بینی شده است به امید اینکه بتواند نرخ ارز را هم به سمت روندی کاهشی ببرد.

وی ادامه داد: سهم دولت از فروش نفت در بودجه عمومی پیش‌بینی شه در واقع 52.5 ددهم درصد است و مابقی آن سهم صندوق توسعه ملی، نفت و 2 درصد آن نیز سهم مناطق محروم و نفتی است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تأکید کرد: با روندی که توضیح داده شد اتکای بودجه به نفت به صورت نسبی کاهش پیدا می‌کند و عدم اتکا به نفت نیز از سیاست‌های کلانی است که مقام معظم رهبری نیز مکرر بر آن تأکید داشتند.

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم با بیان اینکه در بررسی بودجه 93 به مذاکرات دل‌خوش نکرده‌ایم، گفت: بر این تصور نبودیم که مذاکرات در سبزی را بر روی ما بگشاید و مشکلی را از مشکلات اقتصادی حل کند. بنابراین این احتمال را نداده‌ایم که مذاکرات به صورت جدی به نتیجه برسد و به دنبال آن منابع ما برگردد و فروش نفت اضافی و میعانات گازی اضافی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه در بودجه سال 93 حمایت از تولید مورد تأکید بسیاری قرار گرفته است، برای مقابله با دشمنان باید به منابع داخلی اتکا کرد و از دل بستن به بیرون منصرف و از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت‌های داخلی موضوعی است که هم برای تحقق حماسه اقتصادی و هم اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت است. بنابراین در بودجه سال 93 از منابع صندوق توسعه ملی اجازه سرمایه‌‌گذاری 3.5 میلیارد دلار به بانک‌های دولتی داده شد تا بانک‌های دولتی دست‌شان برای دادن تسهیلات بیشتر به صورت ارزی باز شود.

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم ادامه داد: مورد دیگری که در بودجه سال 93 دیده شد منابع ارزی است که قبلا از منابع ارزی وام داده شده است که رقم آن به 16 هزار میلیارد دلار می‌رسد به بانک‌ها برنگشته است بنابراین ما نیز مشوقی را برای بانک‌ها قرار دادیم که در صورت برگرداندن این سرمایه‌ها کار و تلاش کنند و این منابع را به سرمایه خود اضافه کنند.

وی به مسئله بهداشت و درمان در بودجه سال 93 نیز اشاره و تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که کشور ما به شدت از آن رنج می‌برد هزینه سنگین درمان است و ما باید کمک می‌کردیم تا این مسئله حل شود.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تأکید کرد: از طریق دو منبع هزینه بهداشت و درمان قابل تأمین خواهد بود یکی مالیات بر ارزش افزوده است و دیگری بیمه سلامت است؛ مقرر کرده‌ایم مالیات و ارزش افزوده که سالانه یک درصد همراه عوارض رشد می‌کند سالانه یک درصد دیگر نیز برای تأمین بیمه خانواده‌های ساکن در شهرهای زیر 20 هزار جمعیت و روستاها اضافه شود.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: برای خانواده‌های تحت کمیته امداد و همچنین خانم‌های خانه‌دار نیز ارقامی دیده شده است و تحت این پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

مصباحی مقدم گفت: اختصاص صد میلیارد تومان برای بهسازی روستاها، صد میلیارد تومان برای آبرسانی روستاها، 120 میلیارد تومان برای سرانه مدارس، 20 میلیارد تومان برای طرح‌های عشایری سراسر کشور، 60 میلیارد تومان برای کمک‌های آبیاری تحت فشار در بودجه سال 93 اختصاص یافت.

وی خاطرنشان کرد: به دولت اجازه داده شده است که آنچه را که در آموزش و پرورش به عنوان خدمات ارائه می‌کند اینها را بتواند با خرید خدمات به خود مدیر و معلمان مدرسه واگذار کند و یا به عبارت دیگر هزینه سرانه دانش ‌آموزان را به مدرسه بپردازد و آنجایی که مدیران و کارکنان مدرسه اعلام آمادگی می‌کنند اداره امور مدرسه بر عهده آنان قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با تأکید بر اینکه هر چه بتوانیم بار خدمات دولت را کاهش بدهیم و بیرون‌سپاری کنیم، بهتر و مفید‌تر است، گفت: به تمام دستگاه‌‌های اجرایی اجازه داده شد که طرح‌های نیمه‌تمام زیر 50 درصد خود را به بخش‌های خصوصی و تعاونی واگذار کنند که اگر به بخش تعاونی کارکنان واگذار شود از 10 درصد تخفیف نیز برخوردار خواهد بود که این تقویت بخش تعاون کشور است.

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم به تقویت بنیه دفاعی نیز در بودجه سال 93 اشاره و اظهار کرد: تقویت بنیه دفاعی کشور که در شرایط تهدید از ناحیه دشمن برای ما مهم بود؛ خوشبختانه رهنمود مقام معظم رهبری برای تقویت بنیه دفاعی را داریم و چندین سال است که از بودجه عمومی برای آنها کمک ویژه می‌کنیم. بنابراین علاوه بر بودجه ارتش، سپاه و بسیج که دولت پیشنهاد کرده بود ما مبلغی را نیز برای بنیه دفاعی کشور در نظر گرفتیم.

وی به تشریح اهمیت بنیه دفاعی کشور پرداخت و گفت: تقویت بنیه دفاعی کشور، به تولید سخت‌افزارهای نیروهای مسلح و بالا بردن قدرت دفاعی کشور کمک می‌کند.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به توصیه رئیس قوه مقننه در خصوص اختصاص بودجه به بنیه دفاعی کشور نیز اشاره و تصریح کرد: وقتی آقای جان‌کری بعد از مذاکرات ژنو اعلام کردند که همچنان همه گزینه‌ها روی میز است آقای لاریجانی به کمیسیون تلفیق آمدند و گفتند که پاسخ محکمی به آقای جان‌کری بدهید و ما نیز در بخش بنیه دفاعی و تولید انرژی بندهای اضافی داشتیم که هم به تولید بیشتر کمک کرد و هم در بخش دفاعی تقویت بیشتری صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام مصباحی مقدم تصریح کرد: کمیسیون تلفیق مجلس در پاسخ به اظهارات آقای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا 7 هزار و 500 میلیارد تومان علاوه بر تمام بودجه‌هایی که بخش دفاعی کشور دارد جهت تقویت بنیه دفاعی به این امر تخصص یافت. بنابراین ما می‌خواستیم پاسخی از ناحیه بودجه عمومی و مجلس برای حرف‌های بیهوده آنها بدهیم که ما قدرت دفاعی خود را همچنان تقویت خواهیم کرد.

وی در خصوص هدفمندی یارانه‌ها و بودجه اختصاص گرفته به آن نیز به این بخش نیز اظهار کرد:آنچه که در تبصره 21 در خصوص هدفمندی یارانه‌ها آمده بود اختصاص 63 هزار و 200 میلیارد تومان منابع مربوط به هدفمندی یارانه‌ها داده بود که 11 هزار و 200 میلیارد تومان از این مبلغ در بودجه دولت برای یارانه برق دیده شده بود بنابراین به 51 هزار و 900 میلیارد تومان خاص هدفمندی یارانه‌ها بود که به 48 میلیارد تومان تقلیل یافت.

وی ادامه داد: فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اصلاح قیمت‌های انرژی و یارانه‌هایی است که باید بین خانوارها توزیع شود؛ در بودجه سال 93 مقرر شد که دولت قرار بر این بگذارد که از متقاضیان نیازمند اطلاعات و تقاضا بخواهد و برای آنها یارانه بپردازد. دولت باید این متقاضیان نیازمند را تعریف کند و حداقل حقوق و درآمدی را مدنظر قرار دهد که این عدد و رقم نیازمند یک کار کارشناسی است و حتما باید تمام خانوارهایی که زیر خط فقر هستند پوشش داده شوند.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس خاطرنشان کرد: در بودجه سال 93 مصوب شد که خانوارهایی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی حداقل سرانه آنها 80 هزار تومان باشد. یعنی تصمیم گرفته شد نیازمندترها سهم بیشتر، نیازمندها مشابه سال جاری و غیر نیازمندها نیز مشمول یارانه پرداخت هدفمندی یارانه‌ها نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه کمک‌ها به خانوار به سمت کمک‌های غیرنقدی سوق پیدا کند، تصریح کرد: آنهایی که جوان بیکار دارند و جوان بیکارشان متقاضی کار هستند مشمول بیمه بیکاری شوند چرا که در این خصوص سال گذشته قانونی وضع شده است

مصباحی‌مقدم با اشاره به بیمه بیکاری اظهار داشت: برخی جوانان با وجود برخورداری از تسهیلات بیکار هستند و به چنین اشخاصی باید بیمه بیکاری داده شود علاوه بر این 10 هزار میلیارد تومان از این طریق برای پرداخت سهم سلامت عموم مردم و همه خانواده‌ها که در حال حاضر هزینه درمانشان زیاد و حدود 65 درصد است در حالی که 35 درصد آن را بیمه‌ها تامین می‌کنند هدف‌گذاری شده و باید این 65 درصد به 30 درصد کاهش یابد و سهم بیمه‌ها نیز 70 درصد شود.

رئیس کمیسیون تلفیق با بیان اینکه ما باید با یک گام بزرگ به سمت این هدفگذاری نزدیک شویم افزود: هزینه همه بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص باید از این طریق پرداخت شود.

وی با اشاره به حمایت از تولید و کمک به بنگاه‌های اقتصادی که نیازمند سرمایه در گردش برای جذب نیروی انسانی بیشتر هستند گفت: این تسهیلات گرانقیمت است و یک مقدار از آن را دولت از 10 هزار میلیارد تومان کمک به حمایت تولید باید بپردازد اما برخی از بنگاه‌های اقتصادی نیازمند تغییر ساختار هستند و از این طریق باید به بنگاه‌های اقتصادی برای به روز شدن کمک شود.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: با این مسئله دولت این امکان را پیدا می‌کند که اهداف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را که بسیار وسیع‌تر از این بود تامین کند؛ خوشبختانه مجلس در آخرین مصوبات خود که پس از بازگشت از شورای نگهبان داشت میدان را برای فعالیت دولت و هدفمندسازی یارانه‌ها در سال 93 باز کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: دولت از الان چهار ماه فرصت دارد تا بخواهد خانواده‌های مورد نظر را شناسایی و به بخش تولید کمک و آیین‌نامه‌های مربوطه را تصویب کند و در عین حال از مجموعه نخبگان برای بهتر شدن هدفمندسازی یارانه‌ها بهره بگیرد تا انشاءالله اول تیرماه امکان اجرای قانون را داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و اصلاح بودجه 93 بر این اساس گفت: بنده خودم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستم و در جریان تصویب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده‌ام لذا آنچه تصویب شده این سیاست‌ها را در این قانون حتی‌الامکان در نظر گرفته شده است و جهت‌گیری ما نیز بر این اساس بود.

مصباحی‌مقدم در عین حال با بیان اینکه ما با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم یادآور شد: در حال حاضر که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است اگر ضرورتی باشد اصلاح را انجام خواهیم داد اما ما در کمیسیون تلفیق نیز مبنای خود را براساس اقتصاد مقاومتی گذاشتیم و این هدف را در بودجه 93 دنبال کردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه عدد بودجه 803 هزار میلیارد تومان شده است و شامل بودجه عمومی دولت است که 232 هزار میلیارد تومان شد گفت: بودجه شرکت‌های دولتی تا 803 هزار میلیارد تومان است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی اثر تورمی دارد یا خیر تصریح کرد: شکی نیست که افزایش قیمت حامل‌های انرژی باعث افزایش قیمت سایر کالاها می‌شود اما چند نکته در اینجا قابل تامل است

مصباحی‌مقدم بر همین اساس خاطرنشان کرد: در حال حاضر مقدار گاز و انرژی مصرفی کشور ما به قدری بالاست که ما به عنوان یک کشور 75 میلیون نفری بیش از چین یک میلیارد و 400 میلیون نفری گاز مصرف می‌کنیم؛ ما در زمستان تزریق گاز به کارخانجات را متوقف کرده و به آنها گازوئیل می‌دهیم تا گاز به خانه‌ها برسد؛ این به معنای روند افزایش مصرفی است که به هیچ‌عنوان قابل قبول نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ما در زمینه بنزین و گازوئیل با رشد قاچاق مواجه هستیم خاطرنشان کرد: قیمت بنزین در ایران لیتری 700 تومان اما در ترکیه 8 هزار تومان است لذا مشخص است که در اینجا انگیزه قاچاق بالا است بنابراین ما برای جلوگیری از مصرف بیشتر، قاچاق و واردات بیشتر گازوئیل و بنزین این کار را انجام می‌دهیم

وی با بیان اینکه ما ارز می‌دهیم و بنزین و گازوئیل وارد می‌کنیم یادآور شد: ما هرچه به مردم موعظه و نصیحت می‌کنیم که درست مصرف کنید گوش کسی بدهکار نیست همانطور که کسانی که وضع مالی خوبی داشتند از دریافت یارانه انصراف ندادند بنابراین آنچه موثر است قیمت صحیح است چراکه وقتی بنزین و گازوئیل از آب خوردن ارزان‌تر باشد، اینطور می‌شود.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: ما باید به گونه‌ای اصلاح قیمت را انجام دهیم که از طرفی فقرا پوشش داده شوند و این را با هدفمندی و توزیع یارانه‌ها پوشش می‌دهیم اما باید ما را به سمت مصرف کمتر هدایت کند و افزایش تورم ناشی از افزایش قیمت‌ها نباید از تزریق پول اتفاق بیفتد

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت حامل‌های انرژی محاسبه شده و 4 تا 5 درصد تورم‌زا خواهد بود تصریح کرد: البته این از روی ناچاری است و هیچ‌کس دوست ندارد قیمت‌ها بالا برود اما در حال حاضر سه سال است که قیمت حامل‌های انرژی اصلاح نشده است و دولت غرب این کار را انجام نداد.

وی با بیان اینکه ما در زمینه افزایش قیمت حامل‌های انرژی باید همه جوانب را از جمله هزینه‌ها، مصارف و آلودگی هوا در نظر بگیریم یادآور شد: یکی از مسائلی که باعث جلوگیری از قاچاق خواهد شد افزایش قیمت حامل‌های انرژی است چراکه تجربه نشان داده بحث قاچاق به هر دستگاهی که سپرده شده امکان جلوگیری کامل از قاچاق سوخت وجود نداشته است.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه ما 4 هزار کیلومتر مرز مشترک داریم تصریح کرد: قاچاق سوخت با لوله‌کشی از روستاهای مرزی کشورمان به داخل کشتی‌ها اتفاق می‌افتد و با اینکه دولت، نیروی انتظامی و مرزداران در این زمینه تلاش کرده‌اند اما قاچاق حتی از داخل پالایشگاه خلیج فارس نیز ادامه دارد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه فساد دو قیمتی بودن همه را فاسد می‌کند خاطرنشان کرد: این فساد را جز با تک‌قیمتی کردن نمی‌توان اصلاح کرد و این کار باید در چند پله صورت گیرد تا قاچاق به طور کلی قطع شود؛ کل تولیدی گاز ما روزانه 520 میلیون مترمکعب است و این مقدار برای زمستان کم است و ناگزیریم از ترکمنستان گاز وارد کنیم تا نیاز مصرف خانوارها تامین شود.

وی درخصوص وضعیت اشتغال ایران در سال 93 گفت: این مسئله رو به بهبود است و شرایط نشان می‌دهد که ثبات اقتصادی به وجود آمده و روند اوضاع بهتر می‌شود لذا امیدواریم با این بودجه‌ای که به تصویب رسیده است شاهد نرخ رشد اقتصادی باشیم و پیش‌بینی دولت نیز نرخ رشد 3 درصد در سال 93 است در حالی که در سال 91 ما شاهد منهای 8/5 دهم درصد رشد بودیم.

مصباحی‌مقدم در خصوص استفاده از اعتبارات بخش فرهنگ گفت: ما اصلا راضی نیستیم که از اعتبارات این بخش استفاده کنیم و ما سهم آن را در بخش بودجه عمومی مقداری بالا بردیم و این از باب اضطرار بوده و بودجه این بخش رضایت‌بخش نیست لذا ما آن را به سمت فرهنگ دینی جامعه بردیم و این مبلغ می‌تواند به موسسات دینی کمک کند و این در اختیار یک کارگروه است که خدمات را شناسایی می‌کند

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا قیمت خودرو و حقوق‌ها مانند حامل‌های انرژی، جهانی نمی‌شود گفت: اینکه ما می‌خواهیم مردم را تنبیه کنیم تعبیر درستی نیست چراکه می‌خواهیم مردم با قیمت‌ها مصرف خود را تنظیم کنند و در مرحله گذشته نیز مردم خود را تطبیق دادند و 80 درصد خانوارهای ما برق و گاز خود را کاهش دادند از این رو باید استقبال کرد بنابراین اگر منابع مالی لازم را داشته باشیم در این زمینه بخیل نیستیم.

وی با بیان اینکه ما سیاست‌گذاری کرده‌ایم که حمل و نقل عمومی کشور 70 درصد و حمل و نقل خصوصی 30 درصد شود یادآور شد: ما نیازمند منابع لازم برای توسعه هستیم لذا اصلاح قیمت باعث می‌شود این پول به دست آورده و آن را به این بخش بدهیم.

مصباحی‌مقدم خاطرنشان کرد: نسبت به 5 سال قبل وضعیت حمل و نقل ما بهبود پیدا کرده و مبلغ واردات بنزین را در حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنیم.

رئیس کمیسیون تلفیق با بیان اینکه ترکیه علاوه بر قیمت گازوئیل و بنزین 200درصد روی آن گذاشته و آن را از مردم می‌گیرد ادامه داد: ترکیه بنزین را به قیمت‌های جهانی وارد می‌کند و با این پولی که از مردم خود می‌گیرد و آنها را تنبیه می‌کند، حقوق خود را متعادل می‌کند اما در عین حال ترکیه یکی از بدهکارترین کشورهای منطقه است اما ایران کمتر از 20 میلیارد دلار بدهی دارد از این رو در شرایط فعلی تحریم‌ها این قضیه جای شکر دارد.

وی درباره سازوکار جلوگیری از افزایش تورم بیش از 5 درصد در سال آینده خاطرنشان کرد: اصلاح دور اول قیمت‌ها تورم آنچنانی نداشت و این تورم پس از حدود یک سال شروع کرد به رشد کردن و ناشی از تحریم‌های ارز و ضعف مدیریت بانک مرکزی بود که آن را مدیریت نکرد و نکته سوم نیز استقراض از بانک مرکزی برای پرداخت یارانه‌ها بود.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: تدبیر دولت این است که حامل‌های انرژی برای تولیدکنندگان بالا نرود تا روی محصولات آنها اثر نداشته باشد و شاید به هیچ‌عنوان افزایش قیمت صورت نگیرد اما آنها مصرف گازوئیل و گاز دارند که قابل کنترل است اما دولت رانت دارد که اجازه ندهد قیمت محصولات کارخانجات افزایش یابد.

رئیس کمیسیون تلفیق متذکر شد: این پیشنهادات به دولت شده است که افزایش قیمت را در بخش تولید انجام ندهد بلکه در بخش مصرف قرار دهد چراکه قابل تحمل‌تر است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار