امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62718
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۱
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اجلاس سراسری جبهه پیروان خط امام و رهبری صبح امروز پنجشنبه در موسسه فرهنگی ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اجلاس سراسری جبهه پیروان خط امام و رهبری صبح امروز پنجشنبه در موسسه فرهنگی شهدای موتلفه برگزار شد.

در این اجلاس حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم گزارش کاملی از وضعیت بودجه 93 در شرایط اقتصادی کشور ارائه داد و محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان نیز ضمن تحلیل شرایط سیاسی روز به بحث و بررسی درباره مسائل جبهه پیروان پرداخت. همچنین در این اجلاس غفوری‌فرد به تحلیل توافقنامه ژنو پرداخت که رسانه‌ای نشد و بادامچیان نایب‌رئیس جبهه پیروان نیز تحلیلی از انتخابات یازدهم و شرایط سیاسی جبهه پیروان ارائه داد.

*حبیبی: عیش مخالفان جبهه پیروان کامل نشد

در ابتدای این اجلاس محمدنبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه با بیان اینکه این اجلاس اولین نشست بعد از ارتحال مرحوم عسگراولادی است، اظهار داشت: بعد از ارتحال مرحوم عسگراولادی تصمیم‌ گرفتیم تا چهلم ایشان رئیس جدید انتخاب نشود و پس از آن در جلسه رسمی شورای مرکزی مهندس باهنر به اتفاق آراء رئیس جبهه پیروان شد.

حبیبی ادامه داد: در این دوره 40 روزه برخی افراد عیش‌شان در نبودن موتلفه و جبهه پیروان بود و اشعاری سرودند که وزن و قافیه نداشت اما با وجود ضایعه جبران ناپذیر ارتحال مرحوم عسگراولادی ما با تکیه بر سیستم خود، کار را ادامه دادیم.

دبیرکل حزب موتلفه ضمن گرامیداشت یاد مرحوم پرورش و سایر اعضایی که از جبهه پیروان جدا شده‌اند، گفت: مقام معظم رهبری درباره مرحوم عسگراولادی بیانیه دادند و ایشان را مجاهد صادق و خستگی‌ناپذیر عنوان کردند.

وی با اشاره به اینکه ما بعد از ارتحال مرحوم عسگراولادی برای تشکر از علما و مراجع و شخصیت‌هایی که پیام داده بودند به قم رفتیم، افزود: ما در طول یکسال و نیم با 11 تن از مراجع تراز اول قم ملاقات کردیم و در این دیدارها برخی مراجع بر ویژگی اخلاقی آن‌مرحوم تاکید کردند.

حبیبی خاطرنشان کرد: خدای بندگان صالح کنار ماست از این رو کسانی که آرزوی ضربه به جریان اصولگرایی و جبهه پیروان را در سر می‌پروراندند ناکام مانده‌اند چرا که مادامی که سبق ما دوام داشته باشد ما بر مخالفان به تعبیر امام علی (ع) پیروز خواهیم شد.

*باهنر: آقای روحانی! مگر چند نفر بدون بلیط سوار شده بودند

در ادامه این نشست محمدرضا باهنر دبیر کل جبهه پیروان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم عسگر اولادی اظهارداشت: ما هرچه از فوت آن مرحوم فاصله می‌گیریم، فقدان ایشان را بیشتر احساس می‌کنیم چرا که آنمرحوم برای اسلام و انقلاب بسیار زحمت کشید و حضور درخشانی داشت.
 
باهنر با بیان اینکه تاثیرگذاری مرحوم عسگر اولادی در حوادث قبل از انقلاب قابل انکار نیست و غیر از این تحریف و برداشت ناقص از تاریخ انقلاب است، افزود: مقام معظم رهبری تدین مرحوم عسگراولادی را بر همه ویژگی‌های ایشان مقدم دانستند.
 
دبیرکل جبهه پیروان با اشاره به خوش اخلاقی و مواضع محکم و قوی مرحوم عسگراولادی در حمایت از اصول انقلاب و رهبری، تاکید کرد: پس از رحلت او بسیاری از افراد و حتی رقبای ایشان درباره اخلاق و سعه‌صدر عسگراولادی مقاله نوشتند.
 
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر تدبیر و صحبت‌های حساب شده مرحوم عسگراولادی خاطرنشان کرد: پس از فوت آن مرحوم ما بحث کردیم و بنده پیشنهاد دادم که عسگراولادی مانند سابق رئیس نمادین جبهه باقی بماند و ما با عنوان نایب رئیس فعالیت کنیم چرا که به نظر بنده هیچکس نمی‌تواند جای عسگراولادی را پر کند.
 
باهنر ادامه داد: پس از بحث و رای گیری در جبهه پیروان، ما به جمع بندی رسیدیم و دوستان بنده را شرمنده کردند چرا که مسئولیت جبهه پیروان کار بسیار سنگینی است و من هم گفتم که در خود نمی‌بینم که جانشین عسگراولادی باشم از این رو باید با کمک تک تک اعضا و تشکل‌ها کار را پیش ببریم.
 
دبیرکل جامعه مهندسین تصریح کرد: ما درباره آینده جبهه و برنامه‌های گذشته صحبت‌هایی داشته‌ایم و در این زمینه با اعضای حقوقی و تشکل‌ها جلسه برگزار کردیم و در عین حال ارتباط اعضای جبهه ارتقاء یابد.
 
وی گفت: جبهه پیروان در جریان اصولگرایی از 15 تشکل برخوردار است که ما چنین تجمعی را در جریان اصولگرایی بین فعالان سیاسی نمی‌بینیم.
 
با هنر در عین حال با بیان اینکه عمده فعالیت‌های ما در زمان انتخابات ضابطه‌مند می‌شود یادآور شد: غیر از ایام انتخابات بیشتر در جبهه صله رحم صورت می‌گیرد.
 
دبیرکل جبهه پیروان ادامه داد: ما از آقای حبیبی خواستیم که مسئولیت استانها را بر عهده بگیرد و او نیز فهرست بلند و بالایی از نیازها و امکانات جبهه درباره نیروی انسانی و دفاتر تهیه کرد اما ما گفتیم که قرار نیست جبهه یک حزب تمام عیار در کشور شود و بیشتر به صورت همدلی و همراهی تشکل‌ها برای انتخابات فعالیت می‌کند، از این رو در سراسر کشور حتی یک متر ساختمان ملکی یا استیجاری تحت عنوان جبهه پیروان نداریم و این جبهه همواره مهمان اعضای خود است.
 
وی با بیان اینکه به همین دلیل است که واحدهای فعال در زمینه فرهنگی، سیاسی و پشتیبانی نداریم، یادآور شد: جبهه پیروان بعنوان حزب فعال نبوده است چون حزب محسوب نمی‌شود اما در عین حال ما باید علاوه بر کارکرد انتخابات، کارکرد تشکیلاتی متحد خود را تقویت کنیم.
 
باهنر بر همین اساس لازمه کارکرد تشکیلاتی جبهه پیروان را در 3 ویژگی برشمرد و ادامه داد: ابتدا باید اختیارات اعضای حقوقی به جبهه منتقل شود و این اختیارات در طول و نه در عرض تشکل‌ها انجام شود.
 
دبیرکل جامعه مهندسین لازمه دوم را برای کارکرد تشکیلاتی متحد نیروی انسانی عنوان کرد و افزود: جبهه پیروان هیچ عضو حقیقی ندارد وتمام اعضای جبهه عضو حقوقی هستند از این رو اگر ضرورت داشته باشد نیروی انسانی باید کار اول جبهه باشد نه دبیرکلی تشکل‌ها.
 
وی با اشاره به امکانات مالی جبهه پیروان خاطرنشان کرد: ما اگر بخواهیم در 30 استان در شهر جلسه و همایش داشته باشیم هزینه میلیاردی خواهد داشت از این رو باید چشم‌انداز جبهه را به همین صورت در نظر بگیریم و با کمک یکدیگر کار را پیش ببریم.
 
باهنر در ادامه به بحث انتخابات یازدهم و نتیجه انتخابات 24 خرداد اشاره کرد و گفت: برخی می‌گویند چرا شما وحدت نکردید و به اندازه کافی تبلیغ و هزینه نداشتید اما هیچ کدام از اینها علت تامّه نیست.
 
باهنر با بیان اینکه در انتخابات یازدهم هیچکدام از اصولگرایان و اصلاح طلبان پیروز نشدند، یادآور شد: مردم پس از 8 سال افراط اصلاح طلبی و 8 سال افراط اصولگرایی از نوع احمدی‌نژادی به اعتدال پناه بردند چرا که روحانی چه در گذشته و چه در زمان تبلیغات انتخاباتی، سنبل اعتدال بود لذا هیچکس نمی‌تواند بگوید روحانی اصلاح‌طلب است.
 
دبیرکل جبهه پیروان خاطرنشان کرد: فلز روحانی اعتدال است و او شخصییت خرد گرایی است اما دولت یازدهم در مسیر حرکت خود با مشکلات زیادی روبرو بوده است چرا که ریاست جمهوری در دوره یازدهم کار بسیار سختی است و من این نکته را به تک تک کاندیداها و وزرای دولت گفته‌ام.
 
دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه دولت با مسائل مختلفی امروز روبه‌رو است اظهار داشت: مسئله ژنو، روابط بین‌الملل و همچنین مسائل داخلی از جمله تورم، بیکاری و توسعه انسانی از جمله این مسائل پیش‌روی دولت هستند.
 
باهنر ادامه داد: برخی موضوعات نیز وجود دارد که پنهان است و گفتن آن دل‌ها را می‌لرزاند به عنوان مثال صندوق‌های بازنشستگی کشور یکی از جمله موضوعاتی است که اگر به آن رسیدگی نرسد همچون سونامی‌ای خواهد بود که ذیل آن بسیاری از مسائل را می‌غلتاند؛ مسائل اجتماعی و اخلاقی نیز دیگر موضوعاتی است که باید به آن توجه شود.
 
وی در ادامه سخنان خود از تغییرات گسترده در دولت تدبیر و امید انتقاد و تصریح کرد: ما از دولت یازدهم توقع داشتیم که علی‌رغم دولت‌های قبلی خیلی به تغییرات دست نزند چراکه وقتی یک حزب نیز در انتخابات پیروز می‌شود حداکثر تغییراتی که اعمال می‌کند نزدیک به 200 نفر خواهد بود چراکه تغییرات سبب هدر رفت بهره‌وری می‌شود
 
دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری ادامه داد: آقای روحانی اظهار می‌کردند که ما با قطار نمی‌آییم و تغییرات را نیز قطاری اعمال نمی‌کنیم ولی بی‌بلیت‌ها باید پیاده شوند اما سوال ما امروز از رئیس‌جمهور این است که مگر چند نفر بدون بلیت سوار شده‌اند؟ قرار نیست 200 هزار نفر بدون بلیت باشند.
 
باهنر تاکید کرد: اصولا تغییر است مضر است چراکه تغییر باید در حداقل ضرورت باشد نه در حداکثر ممکن. بنابراین در تغییرها اعتدالی که تصور داشتیم وجود ندارد.
 
دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری به مسائل هسته‌ای و مذاکرات نیز اشاره و خاطرنشان کرد: خط اصلی را در مسائل هسته‌ای رهبری می‌دهد امروز ما درگیر یک جنگ تمام عیار دیپلماتیک هستیم چراکه دشمن با همه توان خود به میدان آمده و ما نیز با همه توان خود به میدان رفته‌ایم بنابراین باید از سربازان دیپلماتیک خود حمایت کنیم.
 
باهنر با بیان اینکه باید مسائل هسته‌ای را رصد کرد کار را بسیار حساس دانست و گفت: ما به هیچ‌یک از طرف‌های مذاکره‌کننده اعتماد نداریم چراکه در جنگ کسی به دشمن اعتماد نمی‌کند.
 
وی اضافه کرد: امروز تیم مذاکره‌کننده ما در خط نبرد قرار دارند و خط قرمزها نیز برایشان روشن است برخی‌ها نگرانند که آنها در مذاکرات وعده‌هایی بدهند اما کلید 20 درصد که دست آقای ظریف نیست چراکه آنها وعده می‌دهند و نظام باید آنان را عملی کنند بنابراین خط قرمزها رعایت می‌شود و آقای ظریف نیز همه این مسائل را می‌داند.

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به همه تعهداتی که در مذاکرات خود با 1+5 می‌دهد عمل خواهد کرد اظهار کرد: ما برای تعهدات خود شرط داریم و آنجور که باید همه طرف‌های مذاکره‌کننده بر تعهدات خود وفادار باشند و در قرارداد ژنو نیز عنوان کرده‌ایم یا همه یا هیچ. یعنی اگر بخش کوچکی از تعهدات نیز رعایت نشود همه میز به هوا می‌رود.

باهنر خاطرنشان کرد: آنها مدام می‌گویند که ما همه گزینه‌های روی میز را داریم ما هم همه گزینه‌ها را روی میزمان داریم. دولت آمریکا بررسی کند که از سال 43 تا سال 87 آمریکا پیروز شده یا حضرت امام. همچنین آنها سال 57 تا 92 را نیز مورد موشکافی قرار دهند و ببینند چه کسی برنده شده است. بنابراین ما تجربه میدان بازی برد-باخت را داریم و دست‌هایمان نیز روی ماشه است اما دوست داریم با تاکتیک برد-برد بازی کنیم بنابراین اگر صحنه بازی نیز به سمت برد-باخت رفت جمهوری اسلامی ایران چیزی کم ندارد.

وی در ادامه سخنان خود به مسائل اقتصادی پرداخت و گفت: بعضی از سیاست‌های راهبردی دولت که تصمیم‌گیری شده خوب است یعنی قدم‌های خوبی برداشته و امیدوارکننده است اما به هیچ‌وجه کافی نیست.

باهنر اضافه کرد: ما در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد نیز گفتیم که سهم تحریم‌ها در اقتصاد ما فقط 30 درصد است و حداکثر مسائل به عرضه خودمان برمی‌گردد یعنی اگر به خودمان و مسائل داخل اتکا نکنیم به جایی نمی‌رسیم.

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری تاکید کرد: دولت باید تدبیر را حاکم کند و شجاعت عمل داشته باشد. اگر دولت دنبال راه‌حل اقتصادی‌ای است که هیچ‌کس ضرر نکند باید بداند که چنین راهی را خدای عزوجل خلق نکرده است بنابراین باید به موقع تصمیم گرفت و شجاعانه عمل کرد.

باهنر ادامه داد: ما امروز در هدفمندی یارانه‌ها 700 الی 800 میلیارد تومان کسری داریم بنابراین دولت یا باید یارانه را به عده‌ای ندهد یا باز با راه‌های دیگر یعنی اقراض از بانک مرکزی کار را جلو ببرد.

وی به ورود زودهنگام برخی از منتسبین رئیس‌جمهور به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز انتقاد و اظهار کرد: اطرافیان آقای روحانی باید بدانند که چه بخواهند و چه نخواهند 5/2 سال دیگر باید با مجلس نهم زندگی مسالمت‌آمیز و همسو داشته باشند بنابراین اینکه بگویند مجلس دهمی بیاید و مسائل را حول این محور ببینند درست نیست.

باهنر تاکید کرد: آقای روحانی به اطرافیان خود تذکر بدهند که پرداختن به مسائل انتخاباتی باید در زمان مشخص خود باشد.

* مصباحی مقدم: بودجه 93 مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است

حجت‌‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون تلفیق مجلس به تشریح لایحه بودجه 93 و تغییرات صورت گرفته در آن توسط مجلس پرداخت.

وی اظهار کرد: فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت و 400 هزار بشکه میعانات گازی و هر بشکه نیز یکصد دلار و هر دلار 2650 تومان در بودجه 93 پیش‌بینی شده است به امید اینکه بتواند نرخ ارز را هم به سمت روندی کاهشی ببرد.

وی ادامه داد: سهم دولت از فروش نفت در بودجه عمومی پیش‌بینی شه در واقع 52.5 ددهم درصد است و مابقی آن سهم صندوق توسعه ملی، نفت و 2 درصد آن نیز سهم مناطق محروم و نفتی است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تأکید کرد: با روندی که توضیح داده شد اتکای بودجه به نفت به صورت نسبی کاهش پیدا می‌کند و عدم اتکا به نفت نیز از سیاست‌های کلانی است که مقام معظم رهبری نیز مکرر بر آن تأکید داشتند.

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم با بیان اینکه در بررسی بودجه 93 به مذاکرات دل‌خوش نکرده‌ایم، گفت: بر این تصور نبودیم که مذاکرات در سبزی را بر روی ما بگشاید و مشکلی را از مشکلات اقتصادی حل کند. بنابراین این احتمال را نداده‌ایم که مذاکرات به صورت جدی به نتیجه برسد و به دنبال آن منابع ما برگردد و فروش نفت اضافی و میعانات گازی اضافی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه در بودجه سال 93 حمایت از تولید مورد تأکید بسیاری قرار گرفته است، برای مقابله با دشمنان باید به منابع داخلی اتکا کرد و از دل بستن به بیرون منصرف و از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت‌های داخلی موضوعی است که هم برای تحقق حماسه اقتصادی و هم اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت است. بنابراین در بودجه سال 93 از منابع صندوق توسعه ملی اجازه سرمایه‌‌گذاری 3.5 میلیارد دلار به بانک‌های دولتی داده شد تا بانک‌های دولتی دست‌شان برای دادن تسهیلات بیشتر به صورت ارزی باز شود.
 
حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم ادامه داد: مورد دیگری که در بودجه سال 93 دیده شد منابع ارزی است که قبلا از منابع ارزی وام داده شده است که رقم آن به 16 هزار میلیارد دلار می‌رسد به بانک‌ها برنگشته است بنابراین ما نیز مشوقی را برای بانک‌ها قرار دادیم که در صورت برگرداندن این سرمایه‌ها کار و تلاش کنند و این منابع را به سرمایه خود اضافه کنند.
 
وی به مسئله بهداشت و درمان در بودجه سال 93 نیز اشاره و تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که کشور ما به شدت از آن رنج می‌برد هزینه سنگین درمان است و ما باید کمک می‌کردیم تا این مسئله حل شود.
 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تأکید کرد: از طریق دو منبع هزینه بهداشت و درمان قابل تأمین خواهد بود یکی مالیات بر ارزش افزوده است و دیگری بیمه سلامت است؛ مقرر کرده‌ایم مالیات و ارزش افزوده که سالانه یک درصد همراه عوارض رشد می‌کند سالانه یک درصد دیگر نیز برای تأمین بیمه خانواده‌های ساکن در شهرهای زیر 20 هزار جمعیت و روستاها اضافه شود.
 
رئیس کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: برای خانواده‌های تحت کمیته امداد و همچنین خانم‌های خانه‌دار نیز ارقامی دیده شده است و تحت این پوشش بیمه قرار می‌گیرند.
 
حجت‌الاسلام مصباحی مقدم گفت: اختصاص صد میلیارد تومان برای بهسازی روستاها، صد میلیارد تومان برای آبرسانی روستاها، 120 میلیارد تومان برای سرانه مدارس، 20 میلیارد تومان برای طرح‌های عشایری سراسر کشور، 60 میلیارد تومان برای کمک‌های آبیاری تحت فشار در بودجه سال 93 اختصاص یافت.
 
وی خاطرنشان کرد: به دولت اجازه داده شده است که آنچه را که در آموزش و پرورش به عنوان خدمات ارائه می‌کند اینها را بتواند با خرید خدمات به خود مدیر و معلمان مدرسه واگذار کند و یا به عبارت دیگر هزینه سرانه دانش ‌آموزان را به مدرسه بپردازد و آنجایی که مدیران و کارکنان مدرسه اعلام آمادگی می‌کنند اداره امور مدرسه بر عهده آنان قرار بگیرد.
 
رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با تأکید بر اینکه هر چه بتوانیم بار خدمات دولت را کاهش بدهیم و بیرون‌سپاری کنیم، بهتر و مفید‌تر است، گفت: به تمام دستگاه‌‌های اجرایی اجازه داده شد که طرح‌های نیمه‌تمام زیر 50 درصد خود را به بخش‌های خصوصی و تعاونی واگذار کنند که اگر به بخش تعاونی کارکنان واگذار شود از 10 درصد تخفیف نیز برخوردار خواهد بود که این تقویت بخش تعاون کشور است.
 
حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم به تقویت بنیه دفاعی نیز در بودجه سال 93 اشاره و اظهار کرد: تقویت بنیه دفاعی کشور که در شرایط تهدید از ناحیه دشمن برای ما مهم بود؛ خوشبختانه رهنمود مقام معظم رهبری برای تقویت بنیه دفاعی را داریم و چندین سال است که از بودجه عمومی برای آنها کمک ویژه می‌کنیم. بنابراین علاوه بر بودجه ارتش، سپاه و بسیج که دولت پیشنهاد کرده بود ما مبلغی را نیز برای بنیه دفاعی کشور در نظر گرفتیم.
 
وی به تشریح اهمیت بنیه دفاعی کشور پرداخت و گفت: تقویت بنیه دفاعی کشور، به تولید سخت‌افزارهای نیروهای مسلح و بالا بردن قدرت دفاعی کشور کمک می‌کند.
 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به توصیه رئیس قوه مقننه در خصوص اختصاص بودجه به بنیه دفاعی کشور نیز اشاره و تصریح کرد: وقتی آقای جان‌کری بعد از مذاکرات ژنو اعلام کردند که همچنان همه گزینه‌ها روی میز است آقای لاریجانی به کمیسیون تلفیق آمدند و گفتند که پاسخ محکمی به آقای جان‌کری بدهید و ما نیز در بخش بنیه دفاعی و تولید انرژی بندهای اضافی داشتیم که هم به تولید بیشتر کمک کرد و هم در بخش دفاعی تقویت بیشتری صورت می‌گیرد.
 
حجت‌الاسلام مصباحی مقدم تصریح کرد: کمیسیون تلفیق مجلس در پاسخ به اظهارات آقای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا 7 هزار و 500 میلیارد تومان علاوه بر تمام بودجه‌هایی که بخش دفاعی کشور دارد جهت تقویت بنیه دفاعی به این امر تخصص یافت. بنابراین ما می‌خواستیم پاسخی از ناحیه بودجه عمومی و مجلس برای حرف‌های بیهوده آنها بدهیم که ما قدرت دفاعی خود را همچنان تقویت خواهیم کرد.

وی در خصوص هدفمندی یارانه‌ها و بودجه اختصاص گرفته به آن نیز به این بخش نیز اظهار کرد:

آنچه که در تبصره 21 در خصوص هدفمندی یارانه‌ها آمده بود اختصاص 63 هزار و 200 میلیارد تومان منابع مربوط به هدفمندی یارانه‌ها داده بود که 11 هزار و 200 میلیارد تومان از این مبلغ در بودجه دولت برای یارانه برق دیده شده بود بنابراین به 51 هزار و 900 میلیارد تومان خاص هدفمندی یارانه‌ها بود که به 48 میلیارد تومان تقلیل یافت.

وی ادامه داد: فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اصلاح قیمت‌های انرژی و یارانه‌هایی است که باید بین خانوارها توزیع شود؛ در بودجه سال 93 مقرر شد که دولت قرار بر این بگذارد که از متقاضیان نیازمند اطلاعات و تقاضا بخواهد و برای آنها یارانه بپردازد. دولت باید این متقاضیان نیازمند را تعریف کند و حداقل حقوق و درآمدی را مدنظر قرار دهد که این عدد و رقم نیازمند یک کار کارشناسی است و حتما باید تمام خانوارهایی که زیر خط فقر هستند پوشش داده شوند.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس خاطرنشان کرد: در بودجه سال 93 مصوب شد که خانوارهایی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی حداقل سرانه آنها 80 هزار تومان باشد. یعنی تصمیم گرفته شد نیازمندترها سهم بیشتر، نیازمندها مشابه سال جاری و غیر نیازمندها نیز مشمول یارانه پرداخت هدفمندی یارانه‌ها نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه کمک‌ها به خانوار به سمت کمک‌های غیرنقدی سوق پیدا کند، تصریح کرد: آنهایی که جوان بیکار دارند و جوان بیکارشان متقاضی کار هستند مشمول بیمه بیکاری شوند چرا که در این خصوص سال گذشته قانونی وضع شده است.

مصباحی‌مقدم با اشاره به بیمه بیکاری اظهار داشت: برخی جوانان با وجود برخورداری از تسهیلات بیکار هستند و به چنین اشخاصی باید بیمه بیکاری داده شود علاوه بر این 10 هزار میلیارد تومان از این طریق برای پرداخت سهم سلامت عموم مردم و همه خانواده‌ها که در حال حاضر هزینه درمانشان زیاد و حدود 65 درصد است در حالی که 35 درصد آن را بیمه‌ها تامین می‌کنند هدف‌گذاری شده و باید این 65 درصد به 30 درصد کاهش یابد و سهم بیمه‌ها نیز 70 درصد شود.

رئیس کمیسیون تلفیق با بیان اینکه ما باید با یک گام بزرگ به سمت این هدفگذاری نزدیک شویم افزود: هزینه همه بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص باید از این طریق پرداخت شود.

وی با اشاره به حمایت از تولید و کمک به بنگاه‌های اقتصادی که نیازمند سرمایه در گردش برای جذب نیروی انسانی بیشتر هستند گفت: این تسهیلات گرانقیمت است و یک مقدار از آن را دولت از 10 هزار میلیارد تومان کمک به حمایت تولید باید بپردازد اما برخی از بنگاه‌های اقتصادی نیازمند تغییر ساختار هستند و از این طریق باید به بنگاه‌های اقتصادی برای به روز شدن کمک شود.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: با این مسئله دولت این امکان را پیدا می‌کند که اهداف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را که بسیار وسیع‌تر از این بود تامین کند؛ خوشبختانه مجلس در آخرین مصوبات خود که پس از بازگشت از شورای نگهبان داشت میدان را برای فعالیت دولت و هدفمندسازی یارانه‌ها در سال 93 باز کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: دولت از الان چهار ماه فرصت دارد تا بخواهد خانواده‌های مورد نظر را شناسایی و به بخش تولید کمک و آیین‌نامه‌های مربوطه را تصویب کند و در عین حال از مجموعه نخبگان برای بهتر شدن هدفمندسازی یارانه‌ها بهره بگیرد تا انشاءالله اول تیرماه امکان اجرای قانون را داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و اصلاح بودجه 93 بر این اساس گفت: بنده خودم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستم و در جریان تصویب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده‌ام لذا آنچه تصویب شده این سیاست‌ها را در این قانون حتی‌الامکان در نظر گرفته شده است و جهت‌گیری ما نیز بر این اساس بود.

مصباحی‌مقدم در عین حال با بیان اینکه ما با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم یادآور شد: در حال حاضر که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است اگر ضرورتی باشد اصلاح را انجام خواهیم داد اما ما در کمیسیون تلفیق نیز مبنای خود را براساس اقتصاد مقاومتی گذاشتیم و این هدف را در بودجه 93 دنبال کردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه عدد بودجه 803 هزار میلیارد تومان شده است و شامل بودجه عمومی دولت است که 232 هزار میلیارد تومان شد گفت: بودجه شرکت‌های دولتی تا 803 هزار میلیارد تومان است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی اثر تورمی دارد یا خیر تصریح کرد: شکی نیست که افزایش قیمت حامل‌های انرژی باعث افزایش قیمت سایر کالاها می‌شود اما چند نکته در اینجا قابل تامل است.

مصباحی‌مقدم بر همین اساس خاطرنشان کرد: در حال حاضر مقدار گاز و انرژی مصرفی کشور ما به قدری بالاست که ما به عنوان یک کشور 75 میلیون نفری بیش از چین یک میلیارد و 400 میلیون نفری گاز مصرف می‌کنیم؛ ما در زمستان تزریق گاز به کارخانجات را متوقف کرده و به آنها گازوئیل می‌دهیم تا گاز به خانه‌ها برسد؛ این به معنای روند افزایش مصرفی است که به هیچ‌عنوان قابل قبول نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ما در زمینه بنزین و گازوئیل با رشد قاچاق مواجه هستیم خاطرنشان کرد: قیمت بنزین در ایران لیتری 700 تومان اما در ترکیه 8 هزار تومان است لذا مشخص است که در اینجا انگیزه قاچاق بالا است بنابراین ما برای جلوگیری از مصرف بیشتر، قاچاق و واردات بیشتر گازوئیل و بنزین این کار را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه ما ارز می‌دهیم و بنزین و گازوئیل وارد می‌کنیم یادآور شد: ما هرچه به مردم موعظه و نصیحت می‌کنیم که درست مصرف کنید گوش کسی بدهکار نیست همانطور که کسانی که وضع مالی خوبی داشتند از دریافت یارانه انصراف ندادند بنابراین آنچه موثر است قیمت صحیح است چراکه وقتی بنزین و گازوئیل از آب خوردن ارزان‌تر باشد، اینطور می‌شود.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: ما باید به گونه‌ای اصلاح قیمت را انجام دهیم که از طرفی فقرا پوشش داده شوند و این را با هدفمندی و توزیع یارانه‌ها پوشش می‌دهیم اما باید ما را به سمت مصرف کمتر هدایت کند و افزایش تورم ناشی از افزایش قیمت‌ها نباید از تزریق پول اتفاق بیفتد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت حامل‌های انرژی محاسبه شده و 4 تا 5 درصد تورم‌زا خواهد بود تصریح کرد: البته این از روی ناچاری است و هیچ‌کس دوست ندارد قیمت‌ها بالا برود اما در حال حاضر سه سال است که قیمت حامل‌های انرژی اصلاح نشده است و دولت غرب این کار را انجام نداد.

وی با بیان اینکه ما در زمینه افزایش قیمت حامل‌های انرژی باید همه جوانب را از جمله هزینه‌ها، مصارف و آلودگی هوا در نظر بگیریم یادآور شد: یکی از مسائلی که باعث جلوگیری از قاچاق خواهد شد افزایش قیمت حامل‌های انرژی است چراکه تجربه نشان داده بحث قاچاق به هر دستگاهی که سپرده شده امکان جلوگیری کامل از قاچاق سوخت وجود نداشته است.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه ما 4 هزار کیلومتر مرز مشترک داریم تصریح کرد: قاچاق سوخت با لوله‌کشی از روستاهای مرزی کشورمان به داخل کشتی‌ها اتفاق می‌افتد و با اینکه دولت، نیروی انتظامی و مرزداران در این زمینه تلاش کرده‌اند اما قاچاق حتی از داخل پالایشگاه خلیج فارس نیز ادامه دارد.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه فساد دو قیمتی بودن همه را فاسد می‌کند خاطرنشان کرد: این فساد را جز با تک‌قیمتی کردن نمی‌توان اصلاح کرد و این کار باید در چند پله صورت گیرد تا قاچاق به طور کلی قطع شود؛ کل تولیدی گاز ما روزانه 520 میلیون مترمکعب است و این مقدار برای زمستان کم است و ناگزیریم از ترکمنستان گاز وارد کنیم تا نیاز مصرف خانوارها تامین شود.

وی درخصوص وضعیت اشتغال ایران در سال 93 گفت: این مسئله رو به بهبود است و شرایط نشان می‌دهد که ثبات اقتصادی به وجود آمده و روند اوضاع بهتر می‌شود لذا امیدواریم با این بودجه‌ای که به تصویب رسیده است شاهد نرخ رشد اقتصادی باشیم و پیش‌بینی دولت نیز نرخ رشد 3 درصد در سال 93 است در حالی که در سال 91 ما شاهد منهای 8/5 دهم درصد رشد بودیم.

مصباحی‌مقدم در خصوص استفاده از اعتبارات بخش فرهنگ گفت: ما اصلا راضی نیستیم که از اعتبارات این بخش استفاده کنیم و ما سهم آن را در بخش بودجه عمومی مقداری بالا بردیم و این از باب اضطرار بوده و بودجه این بخش رضایت‌بخش نیست لذا ما آن را به سمت فرهنگ دینی جامعه بردیم و این مبلغ می‌تواند به موسسات دینی کمک کند و این در اختیار یک کارگروه است که خدمات را شناسایی می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا قیمت خودرو و حقوق‌ها مانند حامل‌های انرژی، جهانی نمی‌شود گفت: اینکه ما می‌خواهیم مردم را تنبیه کنیم تعبیر درستی نیست چراکه می‌خواهیم مردم با قیمت‌ها مصرف خود را تنظیم کنند و در مرحله گذشته نیز مردم خود را تطبیق دادند و 80 درصد خانوارهای ما برق و گاز خود را کاهش دادند از این رو باید استقبال کرد بنابراین اگر منابع مالی لازم را داشته باشیم در این زمینه بخیل نیستیم.

وی با بیان اینکه ما سیاست‌گذاری کرده‌ایم که حمل و نقل عمومی کشور 70 درصد و حمل و نقل خصوصی 30 درصد شود یادآور شد: ما نیازمند منابع لازم برای توسعه هستیم لذا اصلاح قیمت باعث می‌شود این پول به دست آورده و آن را به این بخش بدهیم.

مصباحی‌مقدم خاطرنشان کرد: نسبت به 5 سال قبل وضعیت حمل و نقل ما بهبود پیدا کرده و مبلغ واردات بنزین را در حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنیم.

رئیس کمیسیون تلفیق با بیان اینکه ترکیه علاوه بر قیمت گازوئیل و بنزین 200درصد روی آن گذاشته و آن را از مردم می‌گیرد ادامه داد: ترکیه بنزین را به قیمت‌های جهانی وارد می‌کند و با این پولی که از مردم خود می‌گیرد و آنها را تنبیه می‌کند، حقوق خود را متعادل می‌کند اما در عین حال ترکیه یکی از بدهکارترین کشورهای منطقه است اما ایران کمتر از 20 میلیارد دلار بدهی دارد از این رو در شرایط فعلی تحریم‌ها این قضیه جای شکر دارد.

وی درباره سازوکار جلوگیری از افزایش تورم بیش از 5 درصد در سال آینده خاطرنشان کرد: اصلاح دور اول قیمت‌ها تورم آنچنانی نداشت و این تورم پس از حدود یک سال شروع کرد به رشد کردن و ناشی از تحریم‌های ارز و ضعف مدیریت بانک مرکزی بود که آن را مدیریت نکرد و نکته سوم نیز استقراض از بانک مرکزی برای پرداخت یارانه‌ها بود.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: تدبیر دولت این است که حامل‌های انرژی برای تولیدکنندگان بالا نرود تا روی محصولات آنها اثر نداشته باشد و شاید به هیچ‌عنوان افزایش قیمت صورت نگیرد اما آنها مصرف گازوئیل و گاز دارند که قابل کنترل است اما دولت رانت دارد که اجازه ندهد قیمت محصولات کارخانجات افزایش یابد.

رئیس کمیسیون تلفیق متذکر شد: این پیشنهادات به دولت شده است که افزایش قیمت را در بخش تولید انجام ندهد بلکه در بخش مصرف قرار دهد چراکه قابل تحمل‌تر است.

* بادامچیان: جبهه پیروان به مقام معظم رهبری نامه سری ارسال کرده است 

اسدالله بادامچیان نایب‌رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری اظهار داشت: جبهه پیروان اخیرا یک نامه سری به مقام معظم رهبری و یک تا دو نامه سری دیگر به رئیس‌جمهور ارسال کرده است. وی در ادامه سخنان خود به معقوله وحدت در بین اصولگرایان اشاره و تاکید کرد: وحدت باید بین سایر اصولگرایان انجام گیرد و حتی اعضای ما در استان‌ها نیز باید با سایر اصولگرایان وحدت داشته باشند. بادامچیان همچنین در خصوص جوان‌گرایی نیز گفت: افرادی همچون بنده امروز به پاییز و زمستان عمر خود رسیدیم بنابراین باید نسل جوان را جایگزین خود کنیم. آقای عسگراولادی نیز همواره می‌گفتند که دوست ندارند در سمت دبیرکلی حزب موتلفه از دنیا برود و امروز آقای حبیبی جایگزین ایشان است. وی خاطرنشان کرد: باید بین اعضای جبهه پیروان خط امام و رهبری هماهنگی لازم در مواضع داشته باشند چراکه امروز اصلاح‌طلبان و لیبرال‌ها علی‌رغم اختلافاتی که با هم دارند درصدد رسیدن به هماهنگی لازم هستند بنابراین اصولگرایان نیز باید با هم هماهنگی داشته باشند. وی درخصوص مواضع جبهه پیروان خط امام و رهبری درخصوص دولت تدبیر و امید نیز گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند ما از دولت حمایت می‌کنیم و اگر انتقادی نیز بود انتقادات باید سازنده و مشوقانه باشد تا دشمن از آن سوءاستفاده نکند. نایب‌رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه برخی از افرادی که با آقای روحانی کار می‌کنند اعتقادی به رئیس‌جمهور ندارند گفت: به علت همین عدم اعتقاد به رئیس‌جمهور دوست دارند زیرمجموعه خود را کاملا همسو با خود مهندسی کنند و به همین دلیل پس از مدتی و به سرعت با رئیس دولت به مشکل می‌خورند. بادامچیان همچنین از توزیع سبد کالا بین مردم انتقاد و تصریح کرد: درخصوص هدفمندی یارانه‌ها نیز یک اشتباه بزرگ در حال رخ دادن است چراکه 73 میلیون نفر در دولت احمدی‌نژاد مشمول یارانه بودند و امروز دولت می‌خواهد صرفا به نیازمندان یارانه بدهد بنابراین مردم باید ثابت کنند که فقیر هستند که این سبب سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه می‌شود. وی ادامه داد: چند دهک بالای جامعه که نیاز نیست یارانه به آن اختصاص بیابد کاملا با بررسی حساب‌ها و اموال آنان مشخص است بنابراین دولت بهتر است این چند دهک را حذف کند. وی بر ضرورت ثبات قیمت‌ها در بازار تاکید کرد و گفت: باید از تورم و گرانی کاذب جلوگیری شود. نایب‌رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در پایان از روند تعیین دبیرکل جبهه پیروان و انتخاب نواب پرداخت و گفت: تاکید داشتیم که بعد از مراسم چهلم آقای عسگراولادی این جلسه برگزار شود و آقای باهنر توانستند به سمت دبیرکلی جبهه برسند البته آقایان غفوری‌فرد و کوهکن هر دو رای مساوی آوردند بنابراین از آنان درخواست کردیم که هر دو به عنوان نواب جبهه باشند. بادامچیان همچنین به حکم قصاص که روزنامه جدیدالتاسیس آسمان به آن پرداخته است اشاره و تصریح کرد: آنان چهره خود را نمایان کردند چراکه درک درستی از مسائل فقهی ندارند.

*کوهکن: بهترین عملکرد جبهه در انتخابات دامن نزدن به تکثر کاندیداها بود

محسن کوهکن نائب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری صبح امروز (پنجشنبه) در اجلاس سراسری جبهه متبوعش که در مجتمع فرهنگی حزب مؤتلفه اسلامی برگزار شد، به مورد عملکرد جبهه پیروان خط امام و رهبری در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت.

وی اظهار کرد: جبهه پیروان خط امام و رهبری ابتدا سه داوطلب برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری داشت که دو نفر دیگر بعدا به آنها اضافه شدند اما در انتها همه داوطلبین منصرف شدند و هیچ نماینده‌ای از جبهه برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا نشد.

نائب رئیس جبهه پیروان تاکید کرد: بهترین عملکرد مثبت جبهه پیروان خط امام و رهبری این بود که به تکثر داوطلبان اصولگرا در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کمک نکرد اما در انتخابات شورای اسلامی شهر تهران این اشتباه را مرتکب شد.
انتهای پیام/  
برچسب ها:
آخرین اخبار