امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62752
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۸
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، سفر «عبدالفتاح السیسی»، وزیر دفاع به همراه «نبیل فهمی»، وزیر خارجه مصر به ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، سفر «عبدالفتاح السیسی»، وزیر دفاع به همراه «نبیل فهمی»، وزیر خارجه مصر به روسیه به این جهت صورت گرفت تا صفحه جدیدی در روابط قاهره – مسکو بگشاید و در عین حال حکام جدید مصر نشان دهند که در عرصه روابط خارجی سیاست‌های جدیدی را اتخاذ کرده و به یک کشور به ویژه در حوزه تامین تسلیحات نظامی متکی نیستند.

اما خیال مسکو با چنین سفرهایی از جانب قاهره هیچ‌گاه نمی‌تواند، آسوده شود، چراکه نگاهی به تاریخ روابط دو کشور نشان می‌دهد که قاهره بارها به مسکو پشت کرده که آخرین آن حادثه بیرون راندن کارشناسان روسی از مصر اوایل زمامداری «انور سادات»، رئیس جمهوری اسبق مصر و قطع روابط دو جانبه و به جای آن روی آوردن به آمریکا از زمان جنگ اکتبر 1973 تا انقلاب 25 ژانویه 2011 و پس از آن حوادث 30 ژوئن بود.

در این چارچوب «عماد جاد»، نایب رئیس مرکز تحقیقات سیاسی و استراتژیک الاهرام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره می‌گوید که کثرت طرف‌های بین‌المللی و تامین کننده سلاح برای مصر بسیار مهم است، اما نمی‌خواهیم این گشایش روابط به زیان رابطه با کشوری دیگر باشد، به همین دلیل نگرانی‌های آمریکا از رابطه مسکو – قاهره امری طبیعی است، چون این رابطه بدون تردید بر منافع آمریکا در منطقه و به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس تاثیر خواهد گذاشت.

جاد همچنین تاکید کرد: روسیه به خوبی از جایگاه و موقعیت مصر آگاه است و به همین دلیل تلاش دارد، با قاهره روابط گسترده‌ای داشته باشد، چون به خوبی می‌داند، این روابط در بازارهای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را به روی روسیه خواهد گشود،‌ به ویژه آنکه کشورهای عربی خلیج فارس دارای اموال هنگفتی هستند که امکان سرمایه‌گذاری در قراردادهای تسلیحاتی روسی از طریق مصر را برای آنها به راحتی فراهم خواهد کرد.

از سوی دیگر «محمد العرابی»، وزیر خارجه اسبق مصر و رئیس حزب «المؤتمر» در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد که رابطه با مصر برای روس‌ها بسیار با اهمیت است، اما از سوی دیگر مسکو نگران روی گردانی مصر و رو آوردن آن به واشنگتن همانند دوره‌های سابق است، به همین دلیل قاهره تلاش دارد، اطمینان خاطرهایی از این جهت به مسکو بدهد.

العرابی افزود:‌ اکنون مصر در بعد روابط خارجی در مسیر درست آن حرکت می‌کند و ما خواهان گسترش و تنوع روابط خارجی خود هستیم و این موضوعی است که اوایل زمامداری حسنی مبارک نیز آن را به او یادآور شدیم، اما مبارک به این موضوع توجه نکرد، اما هم اکنون پس از دو انقلاب 25 ژانویه و 30 ژوئن باید تغییری در روابط خارجی خود به وجود آوریم و درست آن است که روابط خود با روسیه را از سر بگیریم.

وی درباره نگرانی‌های آمریکا درباره گسترش روابط مصر و روسیه گفت که این نگرانی امری طبیعی است و اظهارات مسئولان آمریکایی نشان می‌دهد که آنها تلاش می‌کنند، از اهمیت این روابط بکاهند که این ثابت می‌کند، آمریکا از هرگونه تاثیرگذاری بر سیاست خارجی مصر هم اکنون ناتوان است و از سوی دیگر نگران گسترش روابط قاهره و مسکو به ویژه پس از شکست تمام توطئه‌ها و طرح‌های آن در منطقه و به ویژه در مصر و سوریه است.

سفر السیسی و فهمی به مسکو در زمان بسیار مهمی انجام شد و این اولین سفر خارجی وزیر دفاع مصر به یک کشور خارجی از زمان سرنگونی محمد مرسی به شمار می‌آید.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها