امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۹:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62766
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۸
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، به نظر می‌رسد، حملات تروریستی گروه‌های تکفیری که غیر نظامیان را در لبنان هدف ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، به نظر می‌رسد، حملات تروریستی گروه‌های تکفیری که غیر نظامیان را در لبنان هدف قرار داده و آخرین آن در دو حمله انتحاری صورت گرفته در نزدیکی ساختمان رایزنی فرهنگی ایران در ضاحیه بیروت بود، همچنان ادامه پیدا کند،‌ به ویژه آنکه طرف‌های رسمی لبنانی تاکید می‌کنند، مهره‌های تروریستی مهمی را در دست دارند که در حال تحقیق و بازجویی از آنها هستند و اطلاعاتی که این مهره‌ها در اختیار دارند، بسیار گران‌بهاست.
این درحالی است که پیشتر شاهد بازداشت مهره‌های کلیدی از این گروه‌ها بودیم که شاید «ماجد الماجد»، سرکرده «گردان‌های عبد الله عزام» در یکم ژانویه 2014 مهمترین آنها باشد.
ماجد الماجد در ژوئن 2012 پس از هلاکت «صالح القرعاوی»، سرکرده سابق این گروه تروریستی در اثر انفجار بمب، به سرکردگی گردان‌های عبد الله عزام انتخاب شد. القرعاوی پس از تاسیس گردان‌های عبد الله عزام در سال 2004 به عنوان شاخه القاعده در عراق و مشرق و خاورمیانه و انتخاب به سرکردگی آن، در فهرست تروریسم آمریکا قرار گرفت.
در روز چهارم ژانویه گذشته دستگاه‌های امنیتی لبنان مرگ ماجد الماجد در اثر نارسایی کلیوی را رسما اعلام می‌کنند. در حالی‌که پیشتر گردان‌های عبد الله عزام انفجارهای انتحاری سفارت ایران در بیروت در 19 نوامبر 2013 را برعهده گرفته بودند.
اما مرگ ماجد الماجد همه اسرار وی را به خاک نبرد، بلکه مدتی پس از مرگ وی و در 15 ژانویه 2014 نیروهای امنیتی لبنان فردی به نام «خلفیه الماجد جمال دفتردار»، معروف به «محمد المصری» را در بقاع غربی بازداشت کردند که ارزش و بهای آن کمتر از ماجد الماجد نبود.
پیشتر دستگاه‌های امنیتی لبنان کشف کرده بودند، شماره تلفنی در بیمارستان المقاصد بیروت که الماجد بستری شده بود، برجای مانده که پیگیری آن، نیروهای امنیتی لبنان را به شناسایی فردی راهنمایی کرد که منشی و دفتردار ماجد الماجد به شمار می‌آمد. وی در بقاع غربی زندگی می‌کرد و برای مخفی کردن هویتش خود را محمد المصری و پناهنده‌ای از اهالی سوریه معرفی کرده بود.
پس از آن نوبت به فردی به نام «جمال محمد مسلم المدنی»، ملقب به «ابو البشائر» رسید که توسط ارتش لبنان بازداشت شد، وی از جمله سرکردگان «فتح الاسلام» بود که از سال 2007 و پس از درگیری‌های اردوگاه نهر البارد تحت پیگرد ارتش لبنان قرار داشت و پس از آن به گردان‌های عبد الله عزام ملحق شده بود.
در 30 ژانویه دستگاه قضایی لبنان افراد بازداشت شده فق الذکر و 12 نفر دیگر را به دست داشتن در اقدامات تروریستی و عضویت در گردان‌های عبد الله عزام و گردان‌های «زیاد الجراح» محکوم کرد.
بازداشت «عمر الاطرش»، از شیوخ سلفی تکفیری لبنان ملقب به «ابو عمر» در 22 ژانویه متهم به ارتباط با تروریست‌های سوری و تشکیل گروهی تروریستی متشکل از تروریست‌های لبنانی، سوری و فلسطینی از دیگر موفقیت‌های دستگاه‌های امنیتی لبنان بود.
الاطرش در بازجویی‌های خود به رابطه با گردان‌های عبد الله عزام، داعش، النصره و انتقال دادن خودروها و کمربندهای بمبگذاری شده به بیروت اعتراف کرد. وی همچنین اعتراف کرد که در یکی از این خودروهای بمبگذاری شده چندین انتحاری از تابعیت‌های مختلف عربی را به داخل سوریه منتقل کرده و تحویل جبهه النصره داده است. الاطرش همچنین گفته بود که دو خودرو بمبگذاری شده را از سوریه به لبنان انتقال داده است.
این افراد بازداشت شده را باید به افراد خطرناک دیگری افزود که طی ماه‌های قبل توسط نیروهای امنیتی و ارتش لبنان بازداشت شده بودند.
اما این پایان ماجرا نبود، در 11 ژوئیه 2013 رسانه‌های لبنانی از نشست رئیس جمهوری لبنان با نخست وزیر وقت این کشور خبر می‌دادند. در این نشست میشل سلیمان و تمام سلام به بررسی گزارشی پرداختند که سازمان جاسوسی آمریکا در اختیار آنها قرار داده و هشدار داده بود، القاعده حدود 16 تُن مواد منفجره را وارد لبنان کرده است.
در روز 23 ژانویه گذشته نوار ویدئویی منتشر شد که در آن تشکیل شاخه لبنانی داعش به سرکردگی «ابو سیاف الأنصاری» را اعلام می‌کرد تا پس از آن گروه تروریستی مروان حدید وابسته به گردان‌های عبد الله عزام و جبهه النصره در لبنان مسئولیت شلیک موشک به مناطق شمالی بقاع را از داخل سوریه بر عهده گرفتند.
از آنچه گذشت آشکار می‌شود، گروه‌های تروریستی در لبنان برنامه دنباله‌دار و طولانی را برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و شهروندان لبنانی ریخته‌اند و در این اره تلاش می‌کنند، گوی سبقت را در کشتار و قتل عام مردم لبنان از یکدیگر بربایند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها