امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۰۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62775
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست «چیستی جنگ‌های صلیبی» و آیین رونمایی از هفت جلد کتاب «پژوهش‌های ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست «چیستی جنگ‌های صلیبی» و آیین رونمایی از هفت جلد کتاب «پژوهش‌های نوین جنگ‌های صلیبی» صبح امروز (1 اسفند) با حضور حجت‌الاسلام رمضان محمدی، استادیار و مدیرگروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، علی بیگدلی استاد و پژوهشگر تاریخ، عبدالله ناصری طاهری مؤلف و گردآورنده مجموعه کتاب‌های «جنگ‌های صلیبی» در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

عبدالله ناصری‌طاهری استاد تاریخ دانشگاه و مؤلف، مترجم و گردآورنده مجموعه کتاب‌های «جنگ‌های صلیبی» در ابتدا با توضیح اینکه این هفت جلد کتاب پروژه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بوده و یک پروژه هم پژوهش‌های نوین جنگ‌های صلیبی است که در دست کار دارند، توضیح داد: این آثار هم ترجمه متون اصلی اروپایی‌هاست که تمام محققان غربی و عرب امروز که درباره جنگ‌های صلیبی کار می‌کنند آن را رقم زده‌اند این هم خبر خوبی بود که تا نمایشگاه آثار منتشر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال خود که چرا باید جنگ‌های صلیبی را بازخوانی کنیم، توضیح داد: ما باید نقش خود را در این برهه تاریخی مشخص کنیم جنگ‌های صلیبی نقطه عطف تفکر غرب نسبت به اسلام است غرب در دوره‌های مختلف با اسلام در برخورد بوده که امروز چارچوب اندیشه غرب همین نقطه جنگ‌های صلیبی است.

ناصری‌طاهری با تأکید بر اینکه واقعیت امروز جنگ صلیبی یک عنصر حاضر اندیشه مسیحی است، توضیح داد:‌حادثه یازده سپتامبر که رخ داد نخستین واژه‌ای که در غرب با بمباران جریان پیدا کرد جنگ صلیبی بود این واژه از سوی رییس جمهور وقت آمریکا تا حجم نوشته‌های پس از این واقعه مشاهده می‌شود آنچه پس از یازده سپتامبر در غرب درباره بازخوانی جنگ‌های صلیبی رخ داده از نظر حجم قابل مقایسه با مثلاً جشن‌های 2500 ساله در بازنویسی تاریخ ایران باستان نیست.

وی با اشاره به اینکه انجمن مطالعات جنگ‌های صلیبی در آمریکا تلاش زیادی در راستای نگارش کتاب، برگزاری سمینار و کنفرانس در این حوزه کردند، افزود: ما تا به امروز درگیر نهضت غرب هستیم نظریه برخورد تمدن‌ها که کمی پیش از اینها توسط ساموئل هانتینگتون ارائه شد فصل جدیدی را در دنیا ایجاد کرد هر چند که بعد از آن خود غربی‌ها اعتراف به ابتر بودن آن کردند.

این استاد حوزه تاریخ در ادامه افزود: امروز در عصر جهانی شدن به خاطر حضور عنصر جنگ‌های صلیبی در آن باید به این نقطه عطف توجه کنیم هدف ما این بوده تا این دوره تاریخی را بشناسیم کارهای متعدد ادبیات تاریخی غربی‌ها عموماً تحت تأثیر همان نقطه عطف قرار گرفت و پروژه اسلام هراسی نیز دراین چارچوب تعیین شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه بیش از 21 سال است که در این حوزه کار کرده و الان بنا به ضرورت می‌بایست کار چالشی‌تری انجام می‌شده است، اظهار داشت: این مطلب را هم بیان کنم که مجموعه هفت جلدی منتشر شده یک ترجمه است که البته یک مبنا و پشتوانه نظری دارد این آثار نماینده تفکر و نگرش سه مکتب اسلام، یهود و مسیحیت به جنگ‌های صلیبی است.

مجموعه هفت جلدی جنگ‌های صلیبی دارای عناوین «مبانی فکری و ماهیت جنگ‌های صلیبی» اثر قاسم عبده قاسم، «شرق و غرب در روزگار جنگ‌های صلیبی» کلود کاهن، «جنگ‌های صلیبی و شرق لاتینی» میشل بالاو، «جهان صلیبی‌ها» روژه پارور، «فصلی از تاریخ اجتماعی جنگ‌های صلیبی» اهتمام عبدالله ناصری و معصومه هستی زاده، آخرین جنگ صلیبی، سهیم محمد نعیم، جنگ‌های صلیبی مسیحیت و اسلام» اثر جاناتان ریلی اسمیت است.
انتهای پیام/ع
برچسب ها:
آخرین اخبار