امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۶:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62793
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اختتامیه بیست و نهمین دوره جشنواره موسیقی فجر با حضور تنی چند از مسولان فرهنگی ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اختتامیه بیست و نهمین دوره جشنواره موسیقی فجر با حضور تنی چند از مسولان فرهنگی و هنری از جمله، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاونت هنری وزارت ارشاد، پیروز ارجمند مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد، حسن ریاحی دبیر جشنواره موسیقی فجر و جمعی از هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موسیقی در میسر حرکت خود از روزهای آغازین انقلاب تا دوران دفاع مقدس با مردم همراه بوده است و نقش بسیاری در تحولات اجتماعی داشته است. جشنواره موسیقی چشمه ای از این  تحول را می نمایاند.
 
وی ادامه داد: آنجا که سخن باز می ماند موسیقی آغاز می شود. کار هنرمند خلاقیت و نوآوری است. گاه این هنری چنین تاثیرگذار می شود که منشا اتفاقات خیری را رقم می زند. موسیقی هنری است به قدمت تاریخ که ایرانیان نقش انکار ناپذیری در اغنای آن داشته اند و نمونه آن  موسیقی دستگاهی ایران است که به لحاظ موسیقایی در دنیاکم نظیر است.
 
وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به اهمیت جشنواره موسیقی فجر افزود: جشنواره موسیقی فجر عرصه ای است برای نمایش و تجلی موسیقی کشور. تنوع بخش های جشنواره از سنتی و پاپ گرفته تا نواحی وکلاسیک، باعث شد تا همه سلایق به جشنواره جذب شوند.
 
جنتی ادامه داد: برگزاری این دوره در شش استان بیانگر تمرکز زدایی که یکی از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید است را نشان می دهد که اقدانی قابل تقدیر است.
 
وی در ادامه با اشاره به اهمیت حمایت از جوانان فعال در عرصه موسیقی، گفت: تردیدی نیست که جوانان ما زبان جهانی موسیقی را می شناسند. به همین خاطر هم باید آنها را دریابینم و از آنان حمایت کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: مشارکت بخش خصوص در پیشبرد اهداف و دخیل کردن آنها بحث مهمی است که باید جدی گرفته شود. همین طور شناسایی سالن ها و تجهیز انها از دیگر مواردی است که باید به طور جدی بر روی آن کار کرد.
 
جنتی توجه به دیپلماسی فرهنگی را یکی از سیاست های اصلی وزارت ارشاد دانست و گفت: باید از ظرفیت موسیقی برای تعامل با ملل استفاده شود. گام برداشتن  برای تحقق شعار رییس جمهوری مبنی بر جهانی عاری از خشونت هم باید در دستور کار دیپلماسی فرهنگی ما باشد.

حسن ریاحی دبیر جشنواره  نیز در سخنانی یادآور شد: جشنواره بیست و نهمن موسیقی فجر از اسفند ماه گذشته و با معرفی دبیر جشنواره کار خود را آغاز کرد و در اردیبهشت با اعلام فراخوان روند برگزاری جشنواره با سرعت پیگیری شد.

وی افزود: استقبال هنرمندان باعث شد تا جشنواره با جدیت فراوان کار خود را دنبال کند و در نهایت 24 گروه و 165 هنرمند در بخش رقابتی این دوره جشنواره شرکت کردند.

وی در ادامه با اشاره به بخش های متنوع جشنواره یاد آور شد: بخش فیلم جشنواره امسال با اقبال خوب مخاطبان جدی موسیقی و دانشجویان رو به رو شد و بخش بین اللملل هم با حضور هنرمندان شاخص باعث بالا بردن کیفیت جشنواره شد.

وی در ادامه با ارایه گزارشی از روند برگزاری جشنواره خاطر نشان کرد: جشنواره امسال قابل قبول بود اما هنوز تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله داریم. امیدوارم حضور هنرمندان موسیقی در دوره بعد باعث هر چه بهتر شدن جشنواره و بالا رفتن کیفیت آن شود.

در ادامه این مراسم هنرمندان بخش استعدادهای درخشان جشنواره به اجرای برنامه پرداختند که اجرای آن ها از سطح کیفی مناسبی برخوردار نبود.

بنابر این گزارش در ادامه مراسم اختتامیه  با دعوت مجری هوشنگ کامکار، پیروز ارجمند، شاهین فرهت و مهدی آذر سینا روی سن رفتند تا جوایز بخش اول را اهدا کنند.

در بخش بعدی مراسم رامیز قلی اف نوازنده تار آذربایجانی به روی سن رفت و سه قطعه اجرا کرد. آخرین قطعه رامیز قلی اف اجرای قطعه «ای ایران» بود. بعد از این اجرا کیوان ساکت هم به روی سن رفت و با رامیز قلی اف قطعه ای را به اجرا درآورد.

علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد دیگر سخنران این مراسم گفت: خوشحالیم که دست اندرکاران موسیقی کشور خود اهل موسیقی هستند و امیدورایم این تجربیات راهگشای آینده موسیقی کشور باشد.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم توسعه ای متوازن در سطوح مختلف هنری ایچاد کنیم و با عنایت و حمایت نمایندگان مجلس و مسولین بلند مرتبه امور موسیقی کشور را به محو احسن اداره و به سرانجام برسانیم.

وی افزود: جوانان با حضور در عرصه های هنری از آسیب های اجتماعی مصون می شوند . امیدوارم جوانان بیشتر به سمت موسیقی گرایش پیدا کنند تا از گزندهای اجتماع دور بمانند. ما باید از این منظر به موسیقی و به طور کل به هنر نگاه کنیم.

او در ادامه با تاکید بر لزوم حمایت از موسیقی گفت: موسیقی می تواند در دنیا نگاه ها را نسبت به ما تغییر دهد و ما با موسیقی می توانیم از فرهنگ و هنر کشورمان صیانت کنیم.

وی در خاتمه سخنانش افزود: در این جشنواره نسل آینده موسیقی بسیار امیدوار کننده ظاهر شدند و این نوید بخش آینده روشن موسیقی کشور را به شرط حمایت اموسیقی کشور، است.

بنابر این گزارش در ادامه اختتامیه بیست و نهمین دوره جشنواره فجر از فریماه قوام صدری و اردوان کامکار تجلیل شد.فریماه قوامی صدر نوازنده قدیمی پیانو در سخنانی گفت: از هنر و هنرمندی موسیقی دانان جوانی که در جشنواره حضور یافته بودند، مشعوف شدم. این جایزه را به گروه موسیقی تهران اهدا می کنم .در ادامه این برنامه نیز برگزیدگان بخش مختلف معرفی شدند.

در شاخه آهنگسازی کلاسیک غیرایرانی تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به صورت مشترک تقدیم شد به: هادی رحمانی برای قطعه «سوئیت برای ارکستر» از تهران و عرفان وکیلی برای قطعه «گنبد افلاک» از تهران.

در شاخه پایان‌نامه‌های دانشجویی هیئت داوران تندیس، لوح و جایزه نقدی به طور مشترک تقدیم شد به نیلوفر کریمی برای قطعه «رخ» از کرج

علیرضا اکبرپور برای قطعه «سمفونی اپزو» 

در بخش آهنگسازی کلاسیک ایرانی تندیس، لوح و جایزه نقدی تقدیم شد به کوروش متین با قطعه «طلوع» از تهران و مجتبی حبیبی با قطعه «همراز» از تهران.در بخش ویژه‌ آهنگسازی حماسی از کیوان عطایی برای قطعه تهمتن از مشهد تقدیر شد

سه رتبه برتر گروه نوازی کلاسیک ایرانی به این شرح معرفی شدند:

رتبه اول گروه «سرشک» به سرپرستی یحیی علوی از مشهد

رتبه دوم گروه «شمسا» به سرپرستی نیما بطحایی از تهران

رتبه سوم گروه «ربیع» به سرپرستی محمد جواد صانعی از کاشان
 
و در بخش گروه نوازی کلاسیک غیر ایرانی جایزه دوم به «ارکستر مجلسی رسا» به رهبری رامیار بهزادی به سرپرستی مظفر نبیلی از کرج رسید و هیات داوران در این بخش کسی را شایسته رتبه اول و سوم ندانست.

در بخش آواز جمعی نیز رتبه نخست به گروه کر آوازی سونات به رهبری محسن بافنده از ساری، رتبه دوم به گروه کروه سمات به رهبری آزاده عظیمی از شیراز و رتبه سوم به طور مشترک به گروه کر آرارات به رهبری آراک خاچاطوریان از تهران و گروه کر انجمن موسیقی خراسان رضوی اختصاص یافت.
 
  انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها