امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62836
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داد، پرونده سوریه از بندر بن سلطان رئیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داد، پرونده سوریه از بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان گرفته شده است و به محمد بن نایف وزیر کشور کنونی تحویل داده شده است.

این منابع افزوده‌اند که بندر بن سلطان دیگر مسئول این پرونده نیست و پرونده در اختیار محمد بن نایف قرار داده شده است.

در همین رابطه محمد بن نایف در داخل عربستان مسئولیت مقابله با اعتراضات مردمی که از سال 2011 در این کشور آغاز شده است را بر عهده داشته است.

این خبر یک هفته بعد از آن اعلام شده است که محمد بن نایف برای شرکت در جلسه‌ای با حضور مقامات عربی و غربی در مورد اوضاع میدانی سوریه به واشنگتن رفته بود.

همچنین پیشتر منابع امنیتی غربی از تغییرات اساسی در رأس دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم سعودی و شکست بندر بن سلطان رئیس کنونی دستگاه اطلاعاتی عربستان در سیاست خارجی خبر داده بودند.

روزنامه القدس العربی در گزارش خود درباره اوضاع داخلی عربستان و سفر وزیر کشور سعودی به آمریکا نوشت: منابع امنیتی غربی در عربستان و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پیش بینی می‌کنند که محمد بن نایف وزیر کشور عربستان بعد از بازگشت از سفر به آمریکا، به عنوان مسئول سازمان اطلاعات عربستان به جای بندر بن سلطان انتخاب شود.

بندر بن سلطان رئیس کنونی دستگاه اطلاعات عربستان به علت بیماری و علل دیگر نمی‌تواند این دستگاه اطلاعاتی را مدیریت کند. وی از کمتر از دوماه پیش برای درمان در آمریکا به سرمی برد و تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

اجرای فرمان اخیر شاه سعودی برای زندانی کردن هر یک از اتباع سعودی که در خارج بجنگد یا به گروه‌های تندرو در خارج ملحق شود، برعهده وزارت کشور سعودی گذاشته شده است و اجرای قانون مبارزه با تروریسم نیز که هفته گذشته تصویب شد و بر پیگرد مخالفان نظام پادشاهی سعودی در خارج و داخل تاکید می کند، برعهده این وزارتخانه گذاشته شده است و هدف از همه اینها، تقویت نفوذ محمد بن نایف در اداره امور امنیتی داخلی وخارجی عربستان است.

ناظران معتقدند این وضعیت همچنین نفوذ محمد بن نایف در اداره امور حکومت در عربستان را بویژه در ارتباط با روابط این کشور با آمریکا را تقویت می کند. محمد بن نایف در تلاش برای هماهنگی امنیتی خارجی با این کشور است. این روابط در دوره بندر بن سلطان با مشکل مواجه شد.
انتهای پیام/ر 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها