امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62846
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، پایگاه اینترنتی «توشتوک.قر» امروز از امضای توافقنامه‌ یک ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، پایگاه اینترنتی «توشتوک.قر» امروز از امضای توافقنامه‌ یک میلیارد دلاری بین شرکت روس‌نفت و مقامات قرقیزستان در بیشکک خبر داد.

بر اساس این توافقنامه که در حضور «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهوری قرقیزستان توسط «ایگور سچین» رئیس شرکت «روس‌نفت» و «جاامارت اوتوربایف» معاون اول نخست‌وزیر قرقیزستان به امضا رسید 51 درصد سهام فرودگاه ماناس به طرف روس واگذار شد.
به گفته این منبع، شرکت روس‌نفت در نظر دارد با  بخشی از سرمایه خود یک مرکز لجستیک بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی نیز در این فرودگاه ایجاد کند.

شرکت «روس‌نفت» بر پایه این توافق، بخشی از این مبلغ را برای اجرای چند طرح دیگر غیرنظامی در بخش‌های انرژی در قرقیزستان هزینه خواهد کرد.

به گفته منابع رسمی، در چارچوب بازدید هیئت اقتصادی و تجاری روسیه از بیشکک و در پایان مذاکرات با آتامبایف رئیس جمهوری قرقیزستان، 4 تفاهمنامه امضا شده‌است.
این منابع امضای یادداشت تفاهم روسیه و قرقیزستان در زمینه اجرای طرح نیروگاه برق-آبی «کمبرآته-1»، تفاهمنامه احداث نیروگاه برق-آبی «آبشار نارین» و امضای توافقنامه بین قرقیزستان و شرکت «روس‌نفت» برای سرمایه‌گذاری در فرودگاه بین‌المللی «ماناس» را از نتایج سودمند مذاکرات عنوان کردند.

بر اساس لایحه دولت قرقیزستان، احداث مرکز لجستیک بین‌المللی حمل و نقل محموله‌های غیر نظامی پس از تعطیلی پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه «ماناس» ایجاد خواهد شد و این طرحی است که آتامبایف نیز چندین بار بر الزام اجرای آن تأکید کرده‌ است.
پایگاه نظامی آمریکا در ماناس در پایان سال 2001 همزمان به ورود نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم به افغانستان ایجاد شد و در این مدت به عنوان یک مرکز حمل‌ونقل هوایی نیروهای آمریکا، ائتلاف بین‌المللی و ناتو فعال است.

دولت آتامبایف 3 سال قبل پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان اعلام کرد که این پایگاه در ماه جولای سال 2014 بر اساس موافقتنامه‌های دوجانبه بین بیشکک و واشنگتن تعطیل خواهد شد.

کارشناسان معتقدند که، شرکت «روس‌نفت» که از بزرگترین شرکت‌های دولتی روسیه است با امضای توافقنامه با قرقیزستان و دریافت بیش از 50 درصد سهام  فرودگاه ماناس، در آینده نظارت بر فعالیت آن را در اختیار گرفته و حضور شرکت‌های دیگر خارجی ‌را محدود خواهد کرد.
به اعتقاد این کارشناسان، مقامات روسیه با امضای چهار سند جدید در زمینه توسعه همکاری در بخش انرژی با قرقیزستان، بیشکک را برای اجرای تعهدات پیشین و ایستادگی در تصمیم خود برای تعطیلی پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه ماناس تشویق می‌کنند.

سفر هیئت روسیه به بیشکک به رهبری «اندری بلیانین‌اف» رئیس نهاد گمرک این کشور انجام شد و بخشی از توافقاتی را که در دیدار «ولادیمیر پوتین» و آتامبایف رؤسای جمهوری روسیه و قرقیزستان که روز هشتم فوریه در شهر سوچی حاصل شده بود را مورد اجرا قرار داد.

روسیه در سال 2012 پس از توافق با مقامات قرقیز در مورد تمدید زمان حضور پایگاه نظامی‌اش در محل «کنت» قرقیزستان تا سال 2032، 489 میلیون بدهی قرقیزستان را بخشید.

روسیه در آن زمان اعلام کرد که در احداث 5 نیروگاه جدید برق-آبی نیز به این کشور کمک می‌کند.

اعلام توافق جدید روسیه و قرقیزستان در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری در حالی است که بر اساس گزارش نهادهای رسمی، میزان مبادله کالا بین 2 کشور به بیش از 2 میلیارد دلار رسیده است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها