امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۵:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62874
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۷
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، افرادی که مثل خیلی از ما یک آدم خانه نشین نیستند و کوله پشتی از دوششان نمی‌افتد « پلنگ ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، افرادی که مثل خیلی از ما یک آدم خانه نشین نیستند و کوله پشتی از دوششان نمی‌افتد « پلنگ دره » را خوب می‌شناسند و حتما یک بار به آنجا رفته‌اند. 50 کیلومتر که از قم خارج شوی بعد از سلفچگان به منطقه حفاظت شده پلنگ دره می‌رسید.

پلنگ دره با وسعت 32 هزار هکتار و میانگین ارتفاع یک هزار و 950 متر از سطح دریا در شمال منطقه حفاظت شده 70 قله واقع شده و با آن چند کیلومتر مرز مشترک دارد. طبیعت پلنگ دره صخره‌ای و تپه ماهور است و این منطقه دارای پرتگاه‌ها و مکان‌های مناسبی برای حیات وحش از جمله بز کوهی بوده و بخش اصلی منطقه که حدود پنج کیلومتر طول دارد با وجود پوشش گیاهی و چشمه‌های فراوان محل مناسبی برای زندگی پرندگان و سایر جانوران است.

اقلیم پلنگ دره با دمای منهای 15 تا 35 درجه سانتی‌گراد نیمه سرد و در زمستان‌ها بیشتر اوقات پوشیده از برف است. همچنین با بارش سالیانه 250 تا 150 میلی‌لیتر وضعیت عمومی آب در پلنگ دره به طور نسبی خوب و پراکندگی چشمه‌ها به گونه‌ای است که در تمام طول سال آب کافی برای حیات وحش در این منطقه وجود دارد.

وجود نقوش سنگی و دست کنده‌های تاریخی به خصوص نقش بزهای کوهی در پلنگ دره حکایت از قدمت چند هزار ساله آن دارد.

پلنگ در پلنگ دره

پلنگ دره در دهه 50 زیستگاه آهو بوده و امروزه انواع پستانداران از جمله کل و بز، قوچ و میش، گرگ، روباه، شغال، تشی (جوجه تیغی)، خرگوش، گربه وحشی و... در آن زندگی می‌کنند. پرندگان منطقه شامل کبک، تیهو، انواع کبوتر، انواع گونه‌های پرندگان شکاری و گونه‌های مختلف خزندگان شامل مار، انواع مارمولک، سوسمار، بزمجه و لاک پشت است.

به گفته سید احمد شفیعی کارشناس محیط زیست، این منطقه‌ با طبیعت کوهستانی و تپه ماهور از یک سری شیار و دره عمیق تشکیل شده و مکان مناسبی برای حیات وحش است. وجود انواع حیوانات و بخصوص بزهای کوهی علت علاقه شکارچیان به پلنگ دره از قدیم تا کنون بوده‌ است.

حدود پنج کیلومتر از این منطقه به دلیل پوشش گیاهی و چشمه‌های آب فراوان محل زندگی حیوانات و پرندگان شده است.
 
شفیعی می‌گوید: این منطقه در گذشته زیستگاه پلنگ بوده و به همین دلیل نام «پلنگ دره» را روی آن گذاشته‌اند. آخرین بار نیز در سال 82 یک پلنگ در آن شکار شد.

وی اضافه می‌کند: در ماه اخیر گزارشی از دیده شدن سه قلاده پلنگ در منطقه 70 قلعه به ما رسیده که به احتمال قوی می‌توان گفت در پلنگ دره نیز پلنگ وجود دارد.

نام پلنگ دره در لیست مناطق حفاظت شده

مناطق حفاظت شده به محدوده‌ای می‌گویند که دارای اجتماعات منحصر به فرد یا سیما و ویژگی استثنایی هستند که به دلیل اینکه حفظ و تکثیر جانواران و گیاهان آن ضرورت دارد مورد حفاظت هستند و قطع درختان، تخریب و شکار بدون مجوز در آن ممنوع است. 

سال 75 شکار در منطقه پلنگ دره ممنوع شده و چهار سال قبل به عنوان مناطق حفاظت شده معرفی شد.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم می‌گوید: در فصل بهار و تابستان که زمان زادآوری حیات وحش است از شکار جلوگیری می‌شود و البته برای همه مناطق استان اعم از منطقه آزاد و حفاظت شده مجوز شکار قوچ، میش و کله بز داده نمی‌شود.

در حال حاضر 21 گونه پستاندار، 53 گونه پرنده، 14 گونه خزنده و دوگونه دوزیست در این منطقه شناسایی شده است. به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم، اهمیت این منطقه به سبب دارا بودن پوشش گیاهی قوی است به گونه‌ای که از مجموع 800 گونه گیاهی در استان بیش از 400 گونه در این منطقه یافت می‌شود که 25 درصد آن ارزش دارویی و صنعتی دارد. گز، بادام کوهی، گون، ریواس، آویشن، شیرین بیان و موسیر از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی موجود در منطقه پلنگ دره است.

محمود رکنی در خصوص مجازات شکار غیر قانونی می‌گوید: بر اساس قانون شکار و صید، افرادی که به شکار غیرقانونی بپردازند به مراجع قضایی تحویل داده شده و علاوه بر ضبط صید جریمه نقدی نیز می‌شوند.

منطقه پلنگ دره دارای سه پاسگاه‌های محیط بانی ثابت شامل پاسگاه سر محیط بانی نیزار، پاسگاه محیط‌بانی راهجرد و پاسگاه محیط‌ بانی سمندری و پاسگاه فصلی و سیار شامل پاسگاه زری خوانی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم از نصب دوربین با تکنولوژی روز در منطقه پلنگ دره خبر می‌دهد و می‌گوید: برای پایش آنلاین و به منظور نظارت بر محیط حیات وحش و هوشیاری از وضعیت و مشاهده دگرگونی منطقه دوربین‌هایی در برخی از مناطق به خصوص در کنار آبشخورها نصب کرده‌ایم تا علاوه بر مشاهده حیات وحش، شرایط منطقه نیز رصد شود. با این کار محیط‌بانان نیز می‌توانند در آن مکان به رصد رفتار حیات وحش بپردازند.

پلنگ دره یکی از فرصت‌های گردشگری استان قم است که با گزارش دیده شدن سه پلنگ در همسایگی آن در ماه‌های اخیر می‌توان امیدوار بود این اسم برازنده این منطقه باشد.
=============
گزارش از سارا دوستی
=============
انتهای پیام/2258/ن40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها