امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62876
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۷
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، چله کوچک همزمان با اواخر بهمن و اوایل اسفندماه آیینی خاص است که میهمان خانه‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، چله کوچک همزمان با اواخر بهمن و اوایل اسفندماه آیینی خاص است که میهمان خانه‌های خلخالی‌هاست.

خدر نبی، خضر نبی یا قوود‌المه آیینی دیرینه و سنتی در شهرستان خلخال است که در چله کوچک الفت و مهربانی را در بین اقوام و خویشاوندان تقویت می‌کند.

دو هفته آخر بهمن ماه سیدها، روحانیون و غیر سید‌ها رسم قدیمی قوود‌المه برگزار می‌کنند که موجب انس و الفت اقوام، بستگان و خویشاوندان می‌شود.

قبل از روز موعد خدر نبی بانوان روستا یا شهر جمع شده و گندم، عدس، کنجد را در روی ساچ برشته کرده و آن را برای خرد کردن به آسیاب می‌برند.

به گفته ریش‌سفیدان روستا در سال‌های خیلی دور برف زیاد می‌بارید و مجبور می‌شدند کیسه‌های گندم برشته شده را برای آرد کردن و اجرای برنامه قوود المه تا آسیاب بر روی دوش خود پیاده حمل کنند ولی امروزه با امکاناتی که وجود دارد دیگر در کمترین ساعت گندم تبدیل به آرد می‌شود.

گندم را در آسیابان آسیاب کرده و سپس دعوت از‌ اقوام و خویشاوندان را شروع می‌کردند.

شب قوود‌المه شب پنجشنبه است و ظهر همان‌ روز آش مفصلی درست کرده و بین اقوام و همسایگان توزیع می‌کنند.

از غروب پنجشنبه کم کم میهمانی این سنت قدیمی و آیین ماندگار در خلخال آغاز می‌شود.

بساط شام و پذیرایی از میهمانان فراهم شده و اقوام پس از یک سال دور هم جمع شده و بار دیگر در کنار‌ هم شادمانی و سرور می‌کنند.

پس از خواندن قرآن مراسم قوود‌المه شروع شده و بانوان آرد آسیاب شده با مخلوطی از پوست نارنج معطر شده را از صافی عبور می‌دهند، هر بانویی نیتی کرده و بر روی تشت مخصوص قووت آن را الک می‌کند.

آن سوی اتاق نیز مردان و ریش‌سفیدان روستا دور کرسی گرم از خاطرات قدیم خود برای جوانان تعریف می‌کنند قصه‌گویی، نقل روایات ائمه و دعا برای سلامتی همدیگر از دیگر برنامه‌هاست.

مردم روستا به این رسم اعتقاد دارند و در هنگام الک کردن مخلوط قوت از خداوند درخواست نیازی کرده و کسانی که چندین سال در قووت‌المه شرکت کرده بودند، همین مطالب را تأیید می‌کنند.

شادی و سروری که در این محفل موج می‌زند به خاطر این است که همه اقوام دور هم هستند شاید هیچ کجا نتوان تمام اقوام را یکجا در کنار هم این چنین خوشحال و شاد دید.

چله کوچک که تمام می‌شود نفس اسفندماه بر فضا حاکم شده و کم کم بوی عید و خانه‌تکانی‌ها از راه می‌رسد و این مراسم نویدی بر پایان زمستان و جان گرفتن زمین و گرم شدن تدریجی هواست.

مردم خلخال قوودالمه را با خضر نبی (ع) می‌شناسند و همه ساله این رسم را در روستاها اجرا می‌کنند.

قوود‌المه علاوه بر اینکه موجبات گردآوری اقوام و خویشاوندان را پس از مدت‌ها بی‌خبری در کنار هم پدید می‌آورد موجب آگاه شدن همه اقوام از حال همدیگر شده که این مراسم بیشتر رنگ و بوی صله ارحام را می‌دهد.

آن شب پس از الک کردن مخلوط قووت شمع‌هایی با لیوانی آب در کنار قووت می‌گذارند و صبح همان روز قووت را در ظرفی کوچک ریخته و به همسایه و اقوام می‌برند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، مخلوط قووت درست شده را با کمی شکر و آب می‌توان میل کرده و در خوردن آن باید خیلی احتیاط کرد.

افراد حاضر در این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل، اظهار داشتند: قبلاً این‌گونه رسم‌ها رواج داشت و همه از حال همدیگر آگاه می‌شدیم ولی حالا با پیشرفت جامعه و وسایل زندگی از همدیگر غافل هستیم و مهر و محبت کم شده که امیدواریم این رسم‌ و آیین‌ها دوباره جان گرفته و با دور هم جمع شدن بتوانیم از حال همدیگر با خبر شده و مهر و محبت در بین مردم بیشتر شود.

عده‌ای گفتند: روزگاری شده که خواهر از برادر‌، پدر از فرزند و فرزند از مادر غافل شده که این رسم‌ها می‌تواند الفت را دوباره به جمع خانواده‌ها و اقوام برگرداند.

مردم از بارش برف‌های سنگین در قدیم می‌گفتند آن قدر که برف تا پشت‌بام‌ها می‌رسید اما محبت آن روزها ارزانتر از امروز بود و همه جا یافت می‌شد.

انتهای پیام/62008/غ40/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها