امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۰:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6288
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۱
تعداد بازدید: 168
به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در روز 14 تیر سال گذشته فردی با مراجعه به کلانتری 133 شهر زیبا به مأموران اعلام ...

به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در روز 14 تیر سال گذشته فردی با مراجعه به کلانتری 133 شهر زیبا به مأموران اعلام کرد که کیف دستی حاوی مدارک شناسایی، دسته چک 50 برگی و مبلغ 300 هزار تومان، از داخل خودرو‌ وی به سرقت رفته است.
با تشکیل پرونده اولیه با موضوع سرقت داخل خودرو و ارجاع آن به پایگاه دوم پلیس آگاهی، در مورخه 15 شهریور سال گذشته مالک یک مغازه فروش لوازم خانگی با مراجعه به شعبه بانک سینا اطلاع پیدا کرد که چک یک میلیون تومانی که بابت فروش لوازم خانه دریافت کرده مسروقه است.
مالک مغازه فروش لوازم خانگی با مراجعه به اداره آگاهی، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: 2 روز پیش جوانی با یک دستگاه اتوبوس بنز سبز رنگ که بر روی آن عبارت کاروان زیارتی نوشته شده بود، به مغازه من مراجعه و مقداری لوازم خانگی خریداری کرد؛ در طول مدتی که این شخص در داخل مغازه حضور داشت، وی مدعی خرید لوازم خانگی برای کاروان های زیارتی بود و به این بهانه از من تخفیف زیادی نیز گرفت؛ حتی شماره تماس مرا گرفت تا مرا در یکی از کاروان‌های زیارتی ثبت نام کند؛ این جوان به‌گونه‌ای خود را نشان داد که من با وجود سال‌ها تجربه کاری در بازار، حتی یک درصد نیز به صحبت‌هایش شک نکردم.
با آغاز رسیدگی به پرونده و شناسایی ده‌ها مالباخته مراجعه کننده به شعبه بانک سینا، کارآگاهان پایگاه دوم اطمینان پیدا کردند که متهم به شیوه یکسانی و در تمامی موارد با معرفی خود به عنوان راننده کاروان‌های زیارتی اقدام به خرید اموال با استفاده از چک‌های مسروقه کرده است؛ با شناسایی مالباختگان و بررسی تصاویر به‌دست آمده از دوربین‌های مداربسته، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که در تمامی آنها یک نفرِ مشخص اقدام به خرید با چک‌های مسروقه کرده است.
در شرایطی که مالباختگان همگی چک‌های مسروقه شعبه سینا را به همراه داشتند، در ادامه و با شناسایی تعدادی از مالباختگان جدید مشخص شد که متهم علاوه بر چک‌های شعبه سینا از چک‌های مسروقه متعلق به شعبات دیگر بانک‌ها که آنها نیز بنا بر اظهارات صاحبان چک‌ها که تا به این لحظه از تحقیقات تعداد 5 نفر که دسته چک‌های 50 برگی آنها به سرقت رفته بود، استفاده و اقدام به خرید اموال مختلف از قبیل فرش، تابلو فرش، لوازم خانگی از جمله یخچال، برنج، حبوبات، روغن و انواع کفش در مناطق مختلف سطح شهر تهران به‌ویژه در نارمک، میدان نبوت، ستارخان، و شهرهای حاشیه به‌ویژه اسلامشهر کرده است.
یکی از همین مالباختگان پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: شخصی جهت خرید فرش ماشینی به مغازه من مراجعه و خودش را راننده اتوبوس کاروان زیارتی معرفی و دو تخته فرش خریداری و در ازای خرید دو تخته فرش، یک فقره چک به مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان را به اینجانب تحویل داد که بعد از مراجعه به بانک متوجه سرقتی بودن آن شدم.
مراجعه مالباختگان به پایگاه دوم پلیس آگاهی همچنان ادامه داشت تا نهایتاً کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که یک دستگاه موتورسیکلت، با استفاده از چک‌های مسروقه خریداری شده؛ بلافاصله خریدار موتورسیکلت به نام مهدی 34 ساله در منطقه شهر زیبا شناسایی و در روز 23 بهمن سال گذشته دستگیر شد.
با دستگیری مهدی، وی در اظهاراتش عنوان داشت: از چندی پیش قصد خرید یک دستگاه موتورسیکلت را داشتم تا اینکه یکی از دوستانم به نام رضا یک فقره چک بانکی به من داد.
با توجه به اظهارات مهدی، تصاویر به‌دست آمده از دوربین‌های مداربسته به وی نشان داده شد و او نیز بلافاصله رضا 30 ساله را مورد شناسایی قرار داد؛ کارآگاهان محل سکونت وی در باغستان را شناسایی و اطلاع پیدا کردند که متهم مخفیگاه خود را تغییر داده است.
در شرایطی که هیچگونه نشانی مشخصی از مخفیگاه رضا وجود نداشت، کارآگاهان پایگاه دوم با اقدامات گسترده پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه متهم شده و پس از هماهنگی با بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه 5 تهران وی را در داخل مخفیگاهش در میدان سبلان ـ خیابان حیدری، دستگیر کردند؛ در بازرسی از مخفیگاه متهم مقادیر متنوعی از انواع اموال خریداری شده، متعلق به مالباختگان کشف شد که متهم در اعترافات اولیه عنوان داشت که قسمت زیادی از اموال را در فاصله کوتاهی از خریدشان، به سرعت فروخته است.
متهم پس از دستگیری، صراحتاً به ارتباطات خود با گروهی از سارقان حرفه‌ای و سابقه دار در زمینه سرقت داخل خودرو اعتراف و عنوان داشت که دسته چک‌ها را از سارقان داخل خودرو خریداری و تحت عنوان کاروان‌های زیارتی به مالباختگان مراجعه و اقدام به خرید با استفاده از چک‌های مسروقه کرده است.
تعدادی از مالباختگان پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی و شناسایی متهم، در اظهارات خود عنوان داشتند که متهم علاوه بر آنکه با اعتمادسازی و در پوشش کاروان زیارتی اقدام به خرید با چک از آنها کرده، مبالغی را نیز از آنها دریافت کرده است.
شیوه و شگرد متهم جهت دریافت وجه نقد از مالباختگان بدین شیوه بوده که متهم پس از توافق بر سر قیمت خرید به عنوان مثال مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان، یک فقره چک مبلغ دار به عنوان مثال مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان را به مالباخته تحویل و مدعی می‌شد که چک را در قبال اعزام کاروان زیارتی دریافت کرده و کاملاً معتبر است؛ مالباختگان نیز که فریب ظاهر و چرب زبانی‌های متهم را خورده بودند ، ما به التفاوت مبلغ چک و اموال خریداری شده را پرداخت می‌کردند.
سرهنگ کارآگاه جان پرور، سرپرست پایگاه دوم  پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با دستگیری متهم و اعترافات صریح وی به ده‌ها فقره سرقت اموال با استفاده از چک ها مسروقه و با شناسایی تعدادی از صاحبان دسته چک‌های مسروقه، تاکنون ده‌ها مالباخته شناسایی و به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شدند که تا به این لحظه از تحقیقات ارزش اموال خریداری شده از این تعداد مالباخته، بیش از یک میلیارد تومان برآورد گردیده و این در حالیست که با توجه به تعدد چک‌های مسروقه همچنان احتمال افزایش تعداد مالباختگان وجود دارد؛ لذا از تمامی مالباختگانی که به‌ این شیوه و شگرد مورد اغفال قرار گرفته و اموالشان با استفاده از چک های مسروقه و در پوشش اتوبوس بنز سبز رنگ تحت عنوان کاروان زیارتی خریداری شده دعوت می‌شود تا جهت شناسایی متهم و پیگیری شکایات خود به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان آزادی ـ خیابان زنجان شمالی مراجعه کنند.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها