امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۰۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62933
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۹
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمود حجتی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمود حجتی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته اظهار داشت: امنیت غذایی در جامعه به معنای دسترسی به غذای سالم، کافی و پایدار است و به عنوان محور اصلی توسعه و سلامت محسوب می‌شود.

نقش تغذیه در سلامت و ارتباط آن با توسعه اجتماعی در مبانی علمی به اثبات رسیده است و دسترسی به غذای کافی از حقوق اولیه مردم است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: دولت‌ها بر این اساس وظیفه دارند، اقدام جدی برای تامین غذای کافی مردم بهبود وضعیت غذا و فراهم کردن دسترسی خانوارها به غذای کافی انجام دهند.

حجتی گفت: کشاورزی اصلی‌ترین بخش در تامین امنیت غذایی است، زیرا نخست باید غذای کافی تولید شود تا شرایط عرضه کافی و مناسب آن فراهم شود.

وی ادامه داد: اگرچه تولید داخلی در سالهای گذشته رشد خوبی داشته است، اما به دلیل توزیع نامناسب مواد غذایی اقشار جامعه با کمبود تغذیه‌ای مواجه هستند و مصرف فرآورده‌های حیوانی به ویژه شیر و لبنیات در سبد غذایی آنها محسوب می‌شود که عوارض آن در بخش گروه آسیب‌پذیر یعنی کودکان و گروه‌های سنی در حال رشد دیده می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تحولات اخیر جوامع بشری از نظر رشد جمعیت، علوم و فناوری اهمیت کشاورزی را دو چندان کرده است. رشد بی‌رویه جمعیت به ویژه در کشورهای جهان سوم مسئله تامین امنیت غذایی را به مسئله اصلی تبدیل کرده است و میلیون‌ها نفر در وضعیت فقر غذایی به سر می‌برند و حتی روزانه هزاران نفر در کشورهای مختلف بر اثر گرسنگی جان می‌دهند.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد که امروزه تامین غذا به یک اهرم سیاسی و اعمال فشار در تعاملات بین‌المللی تبدیل شده و از سوی دیگر توجه به بخش کشاورزی در جهان امروز به یکی از کارآمد‌ترین رویکرد برای مقابله با فقر جوامع در جهان سوم معرفی شده است.

وی در مورد اهداف پیش‌بینی شده در برنامه پنجم توسعه و افق 1404 گفت: علاوه بر تامین امنیت غذایی با تکیه بر تولید از منابع داخلی و تاکید بر خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی احیای منابع طبیعی، رشد اشتغال، بهبود بهره‌وری، افزایش درآمد و ارتقای سطح زندگی روستائیان و کشاورزان است.

حجتی گفت: به رغم تلاش‌های زیادی که برای افزایش تولید شیر شده است همچنان شکاف زیادی بین وضع مطلوب و موجود از نظر تولید و مصرف مواد لبنی وجود دارد که با توجه به رشد جمعیت باید فاصله این شکاف کم شود.

وی ادامه داد: دستیابی به رشد مطلوب تولید نیاز فراهم‌سازی زیرساخت‌های مناسب است و آموزش و پژوهش و رشد نیروی انسانی در زمینه‌های تخصصی دامپروری و صنایع وابسته که در مجموع توانمندی نسبی در کشور فراهم شده است.

وی ادامه داد: کشور ما به عنوان یکی از تولید‌کنندگان بزرگ در زمینه تولید گوشت مرغ و تخم‌مرغ است و از ظرفیت بالقوه‌ای برای افزایش تولید و صادرات محصولات این دو ماده پروتئینی ارزشمند و صادرات به کشورهای دیگر وجود دارد.

حجتی گفت: فعالیت‌های آبزی‌پروری و شیلاتی علاوه بر تامین نیازهای پروتئینی می‌تواند در رشد اقتصادی و اشتغال در سواحل شمال و جنوب کشور نقش موثری داشته باشد.

حجتی گفت: بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی سرمایه‌ انسانی و تکنولوژی و دستاوردهای صنعتی در توسعه ظرفیت‌های جدید شیلاتی ضروری است. فعالیت‌های شیلاتی می‌تواند مسیر مناسبی برای تولید فضای بیشتر باشد و وزارت جهاد کشاورزی حمایت لازم برای ایجاد زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: هدف از برگزاری و ضرورت اجرای نمایشگاه با حضور کشورهای بین‌المللی ایجاد بستری مناسب برای بهبود روابط و توسعه همکاری‌های مشترک بین کشورهاست که هرچند یکبار موضوعی معین که دارای اهمیت بین‌المللی است توسط یکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود. همچنین فرصت مغتنمی است تا با گفت‌وگو و تبادل نظر و مشاهده فعالیت همدیگر تعامل، اندیشه و فکر در اداره بهتر صنعت دام و طیور و آبزیان کشور فراهم شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار