امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 26
۱۸:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62938
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۹
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اواخر هفته گذشته مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند، ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اواخر هفته گذشته مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند، از این رو برای آشنایی بیشتر با این دیدگاه اقتصادی با محمد کریمی عضو هیئت علمی داشگاه آزاد اسلامی گفت‌وگو کردیم که متن این گفت وگو را ملاحظه می‌کنید.

لطفا سیاست مقاومت در اقتصاد را توضیح دهید و بفرمایید آیا این همان اقتصاد تدافعی است؟

اقتصاد مقاومتی بعدی از اقتصاد است که درباره مواجهه با تهدیدهای بیرونی یک کشور در حوزه‌ی اقتصاد یا مؤثر در اقتصاد، مطرح می‌شود. امروزه در فضای جهانی، دیگر جنگ‌های مستقیم برای در هم شکستن یک کشور کمتر استفاده می‌شود و عموما برای از پا درآوردن کشورهای مقتدر، از جنگ نرم یا فشار فرسایشی استفاده می‌شود تا کشور در طول زمان از درون سست و در نهایت متلاشی شود.

یکی از بهترین ابزارها در جنگ نرم، موضوعات اقتصادی است. از آنجایی که ارتباطات و تعامل کشورها در سطوح وسیع و در موضوعات گوناگون مورد بحث قرار می گیرد، به راحتی می‌توان یک کشور را در موضوعاتی تحت فشار قرار داد.

رهبر انقلاب اسلامی با بینش عمیق و با افق دیدی بلند، موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح نموده‌اند. ایشان در این ابلاغیه راهبردهای لازم را بیان کرده‌اند و حال نوبت اندیشمندان است تا بتوانند این راهبردها را تشریح کرده و به برنامه‌های عملیاتی کوتاه‌مدت و بلندمدت تبدیل نمایند تا در نهایت، توسط مسئولان اجرایی کشور به مرحله‌ انجام برسد تا بتوان در این جنگ نرم، با اقتدار به پیروزی رسید و عزت و اعتلای اسلام به جهانیان ثابت شود.

آیا هم اکنون حرکتی از سوی جامعه نخبه کشور به ویژه بخش دانشگاهی نسبت به اهدافی که در اقتصاد مقاومتی تبیین شده است  انجام شده است ؟

بعد از بیان اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب، جامعه‌ علمی توجه ویژه‌ای به این امر نموده و تلاش زیادی کرده‌اند تا بتوانند مبانی تئوریک و نظری آن را تبیین نمایند. در مقالات زیادی سعی در بررسی الگوی ساختار اقتصاد مقاومتی شده است.

به نظر حضرتعالی وظیفه مردم در این شرایط ویژه اقتصادی چیست؟

برنامه‌ریزی برای اقتصاد مقاومتی و مواجهه با موانع مذکور، نیاز به وجود بستر و بن‌پایه‌های لازم دارد تا بتوان برنامه‌ها و عملکردهای اجرایی و اهداف و راهبردها را بر روی آن بنا کرد. از مهم‌ترین بسترهای لازم، مردم و اجتماع هستند.

دشمن می‌خواهد از طریق فشارهای اقتصادی بر اجتماع و مردم اثرگذاری کند و اگر حکومت و دولتمردان این امر را متوجه نشوند و همت خود را بر موضوعات دیگر و یا اهداف جزئی‌تر قرار دهند، نمی‌توانند در برابر هجمه‌ اقتصادی، تلاش قابل توجه و مؤثری انجام دهند و در نتیجه، زمین خواهند خورد.

تمامی موضوعات اقتصادی و عملکردهای اجرایی در حوزه‌ اقتصاد به دست مردم است. هدف‌گذاری کلان توسط سیاست‌مداران زمانی می‌تواند به منصه‌ ظهور برسد که مطابق با نیازها، توانمندی‌ها و شرایط اجتماع باشد. هرگونه برنامه‌ریزی اقتصادی زمانی می‌تواند به اجرای صحیح درآید که به اجتماع و اولویت‌های مردم توجه کند.

اگر بخواهیم از جنبه‌ دیگری این موضوع را بررسی نماییم، باید این نکته را خاطر نشان کنیم که در شرایط جنگ نرم اقتصادی، تمام تلاش دشمن بر سست کردن و تضعیف اعتقادات مردم نسبت به حکومت است، تا مردم حمایت خود را از آنان بردارند. اگر هدف دشمن مورد شناسایی قرار گیرد، می‌توان تمامی اهداف، راهبردها و سیاست‌ها را به سمت نقطه‌ هدف دشمن هدایت کرد تا از وارد شدن ضربه به آن جلوگیری شود.

حال در این شرایط، دشمن می‌خواهد از طریق فشارهای اقتصادی بر اجتماع و مردم اثرگذاری کند و اگر حکومت و دولتمردان این امر را متوجه نشوند و یا به آن توجه نکنند و همت خود را بر موضوعات دیگر و یا اهداف جزئی‌تر قرار دهند، نمی‌توانند در برابر هجمه‌ اقتصادی، تلاش قابل توجه و مؤثری انجام دهند و در نتیجه زمین خواهند خورد.

سیاستهایی که از سوی رهبری به منظور اجرای اقتصاد مقاومتی تبیین شده با سیاست های اقتصاد تدافعی متفاوت است پس چرا برخی از مسئولان اجرایی کشور از اقتصاد مقاومتی به عنوان اقتصاد ریاضتی یاد می کنند؟

یکی از نکات بسیار دقیقی که باید درباره‌ی اقتصاد مقاومتی مطرح شود، تفاوت اقتصاد مقاومتی با اقتصاد تدافعی و ریاضتی است. در ادبیات عرف جامعه، مقاومت به معنای تدافع و دفاع است؛ یعنی برنامه‌ریزی برای خنثی کردن ضربات وارده است. اما اقتصاد مقاوم موضوعی فراتر از مقاومت است. باید گفت که اقتصاد مقاومتی به دو شکل با تهدیدها و فشارها مواجهه می‌شود در واقع یک اقتصاد مقاوم، باید اقتصادى باشد که در ساخت درونى خود مقاوم باشد و بتواند ایستادگى کند.

اما اقتصاد تدافعی فقط به دفاع کردن در مقابل فشارها و تهدیدات ایجادشده می‌پردازد و در این مسیر نیز به دلیل نداشتن قوام اقتصادی، پایه‌های مستحکم، ساختار قوی و برنامه‌ی مشخص، دچار ضربات سنگین و آسیب‌های جدی می‌شود. شاید این اقتصاد بتواند فشارها را دفع کند، اما میزان خسارت وارده نسبت به اقتصاد مقاوم بیشتر خواهد بود.

همان‌طور که در ابتدای بیان شد، مهم‌ترین عامل در اقتصاد مقاومتی، مردم و اجتماع هستند. اقتصاد به صورت مستقیم به نحوه معیشت انسان مرتبط است و به همین منظور، مهم‌ترین عامل مؤثر یا به عبارت دیگر، تنها عامل مؤثر بر آن، مردم و اجتماع هستند.

آیا نقش دولت در اقتصاد مقاومتی بیشتر از مردم نیست؟

حکومت از مردم ایجاد شده است و خود مسئولان حکومتی نیز از مردم هستند و وقتی سخن از مردم در سطح اجتماع می‌شود، تمامی مسئولان نیز داخل در آن هستند. وقتی سخن از تدبیر معیشت صحیح و آشنایی با اثرگذاری در حوزه‌ کلان اقتصادی مطرح می‌شود، مسئولان نیز جزء آن هستند و در صورت آشنایی عمیق‌تر نسبت به مردم می‌توانند مدیریت لازم را بر اقتصاد انجام دهند. همچنین اگر در رفتار آنان اشتباه، خلل و یا انحرافی دیده شود، مردم در سطح اجتماعی می‌توانند با تنظیم عملکرد خود، اشتباه، خلل یا انحراف ایجادشده را اصلاح نمایند.

در شرایط اقتصاد مقاومتی آیا بهتر نیست کار اقتصاد را به مردم واگذار کنیم و در عمل خصوصی سازی واقعی اجرا شود؟

نحوه مردمی شدن اقتصاد و مردمی کردن اقتصاد، امری بسیار دقیق و پیچیده است و نیاز به تعامل جدی دانشگاه و حوزه و مسئولان اجرایی دارد و در این مجال نمی‌توان به آن پرداخت. تنها می‌توان در این زمینه این نکته را مطرح نمود که اقتصاد مقاومتی جزئی از کل است و ندیدن این جزء در کل می‌تواند اثرات زیانباری را به ارمغان داشته باشد. اقتصاد مقاومتی جزئی از نظام اسلامی است و باید با تمامی اجزا، ارکان، اصول، اهداف و مبانی آن همراه، همگام و مشترک باشد.

به همین دلیل صلاح براین است که در برخی از عمور اقتصادی مردم را وارد اقتصاد کنیم که هم از رکود خارج شویم و هم گره اقتصادی تحریم به دست مردم باز خواهد شد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها