امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62943
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۹
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی عزتی دبیر علمی نخستین همایش نفت و توسعه اقتصادی که در دانشگاه علامه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی عزتی دبیر علمی نخستین همایش نفت و توسعه اقتصادی که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: برگزاری این همایش یکی از اهداف بلندپایه اقتصاد اسلامی است، طوری که می‌تواند در رسیدن به آرمان‌های انقلاب اسلامی مؤثر باشد.

وی با اشاره به اینکه اگر کشوری منابع تولید را در اختیار داشته باشد با استفاده از این منابع می‌تواند به پیشرفت روزافزون دست پیدا کند، خاطرنشان کرد: در ایران اگر چه نفت به عنوان منبع عظیم شناخته می‌شود، اما متأسفانه نتوانسته است پیشرفت و توسعه اقتصادی را به اندازه دلخواه ایجاد کند که این نشان می‌دهد روش به کارگیری از این منبع نادرست بوده است.

وی با اشاره به اینکه همایش نفت و توسعه اقتصادی با هدف بررسی به کارگیری نفت در پیشرفت و توسعه ایران برگزار شد، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران وابستگی به نفت است که اگر بتوانیم این وابستگی را کاهش داده و از نفت در مسیرهای درست خود استفاده کنیم، حتماً در آینده می‌توانیم به رشد و توسعه دلخواه خود از طریق نفت دست پیدا کنیم.

دبیر علمی همایش نفت و توسعه اقتصادی با اشاره به چالش‌ موجود در کشور و وابستگی بیش از اندازه دولت به نفت گفت: سیستمی که تمامیت‌ خواه است و همه چیز را برای خودش می‌خواهد، وقتی پول به اندازه کافی به دست آورد تبدیل به یک دولت رانتی می‌شود به این معنی که تمام نیازهای خود را از طریق رانت برطرف می‌کند.

عزتی خاطرنشان کرد: در اقتصاد متکی به نفت همواره فقر با توزیع یارانه‌ها برطرف می‌شود، در صورتی که دولت وظیفه دارد، فقر را از طریق تولید برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه برای به دست آوردن دل مردم سبد کالایی توزیع می‌کند، در صورتی که باید زمینه تولید و اشتغال در جامعه فراهم شود که از این طریق فقر ریشه‌کن خواهد شد.

دبیر علمی همایش نفت و توسعه اقتصادی گفت: قبل از برگزاری این همایش 9 نشست تخصصی تاکنون برگزار شده است که در این نشست‌ها بیش از 40 سخنران مطرح و کارشناس اقتصادی نظرات خود را نسبت به جدا کردن درآمدهای نفتی از بودجه بیان کرده‌اند که امیدواریم دولتمردان با بررسی اجماع این نظرات بتوانند مسیر خود را اصلاح کند.

عزتی با اشاره به اینکه می‌توان تمام درآمدهای نفتی را سرمایه‌گذاری کر،د گفت: باید از طریق درآمدهای نفتی از خام‌فروشی جلوگیری کرده و به دنبال ارزش افزوده باشیم که این مهم از طریق صندوق توسعه ملی ایجاد خواهد شد، به شرط آنکه بتوانیم از صندوق توسعه ملی به درستی استفاده کنیم.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها