امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62950
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۹
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در یک هفته گذشته، اتفاقات بسیار مهمی در سطح بازار سرمایه رخ داد که مؤثرترین ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در یک هفته گذشته، اتفاقات بسیار مهمی در سطح بازار سرمایه رخ داد که مؤثرترین موارد آن را ذکر می‌کنیم.

روز اول آخرین هفته بهمن‌ماه با طرح حمایتی سازمان بورس همراه شد طرحی که به دنبال آن بازار شاهد کاهش رفتارهای هیجانی سهامداران بود.

بنابراین، نسخه ای که سازمان بورس برای بازار بیمار سهام پیچید تا حد بسیار زیادی کارساز شد تا شرایط مثبت و امیدوارکننده‌ای برای آینده بازار متصور باشد.

در این طرح که از ابتدای هفته گذشته اجرا شد، سهامداران و سرمایه‌گذاران از ساعت 08:30 تا 12 ظهر 2 درصد حجم مبنا یا 50 هزار سهم(هر کدام بیشتر باشد) امکان فروش دارند و از رأس ساعت 12 ظهر بر مبنای قیمت پایانی (closing price) هر تعداد سهام به صورت اجرای فوری و حذف خرید و فروش انجام می‌شود.

* صندوق تثبیت ریالی تاسیس می‌شود

شاپور محمدی گفت: هدف از تاسیس این صندوق را  تثبیت بیشتر بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: ساز و کار راه‌اندازی این صندوق در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد با همکاری سازمان بورس در حال بررسی است.

وی گفت: عملکرد «صندوق تثبیت ریالی»، مشابه عملیات بازار گردانی خواهد بود و مزایایی برای صندوق مشابه با بازار گردان، در کشورهای دیگر در نظر گرفته خواهد شد.

محمدی در مورد نحوه عملکرد این صندوق، اظهار داشت: این صندوق در شرایطی که نیاز به حمایت از سهامداران خرد در بورس احساس شود، وارد عرصه شده و با خرید بخشی از سهام آنها، موجب افزایش قدرت نقدشوندگی بازار می‌شود.

* جزئیات جلسه وزیر اقتصاد با فعالان بازار سرمایه

بعد از ظهر اولین روز هفته گذشته، جمعی از فعالان بازار سرمایه و مدیران سازمان بورس و شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس با وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این وزارتخانه درباره سازوکار حمایت از بازار جلسه داشتند.

برای خواندن مطلب کامل جزیئات جلسه از اینجا  وارد شوید.

بازار دارایی‌های فکری بورس ایده تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از راه‌اندازی بازار دارایی‌های فکری در فرابورس تا پایان سال خبر داد و به خبرنگار فارس گفت: تاکنون 6 طرح برای تجاری‌سازی در این بازار آماده شده‌ است.

شاخص‌های منتخب بازار به وضعیت مثبت بازگشت/ صف خرید بسیاری از نمادها

معاملات بازار سهام در بسیاری از نمادها سرانجام با برتری تقاضا کار خود را آغاز کرد و شاخص کل نیز 466 واحد مثبت شد.

طرح ویژه حمایتی سازمان بورس در دومین روز معاملاتی هفته نیز کارساز شد و به همین دلیل بسیاری از نمادها با برتری تقاضا به کار خود ادامه می‌دهد.

راه‌اندازی تابلوی اختصاصی شرکت‌های کوچک و متوسط

مدیرعامل فرابورس از مطالعه برای راه‌اندازی تابلوی اختصاصی (sme) شرکت‌های کوچک و متوسط و افتتاح آن تا پایان سال 93 خبر داد و گفت: بورس ایده نیز تا یک ماه آینده، پیش از پایان سال راه‌اندازی می‌شود.

اکثر مردم سرمایه‌گذاری در بورس را سودآورترین روش اعلام کردند

براساس نظرسنجی شب گذشته برنامه تلویزیونی پایش، اکثریت مخاطبان یعنی 60 درصد سرمایه‌گذاری در بورس را سودآورترین بازار در ماه‌های آینده اعلام کردند.

بر اساس این گزارش در نظرسنجی این برنامه تلویزیونی سئوالی مبنی بر اینکه در ماه‌های آینده کدام بازار سودآورتر خواهد بود، سه گزینه مسکن، طلا و بورس مطرح شد.

در پایان این نظرسنجی اکثریت مردم بورس را بهترین محل برای سرمایه‌گذاری و سودآورتر از دیگر بازارها معرفی کردند که مسکن و طلا به ترتیب در اولویت‌های بعدی قرار داشت.

* افزایش سرمایه تنها بانک دولتی بورسی در انتظار تأیید سازمان حسابرسی

پس از گذشت 2 ماه از انتشار آخرین اظهارنظر حسینعلی ضیائی، مدیرعامل پست بانک ایران از سوی این خبرگزاری مبنی بر انجام مراحل پایانی افزایش سرمایه پست بانک از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، هنوز هیچ اتفاقی در این خصوص نیفتاده است.

با تحقیقات انجام شده مدیرعامل و سایر مسئولان پست بانک ایران تمام تلاش خود را برای سامان دادن به وضعیت سهام شرکت انجام داده و طبق تکالیف محوله از سوی مجمع عمومی، ارزش‌گذاری‌ دارایی‌ها را توسط کارشناسان رسمی دادگستری نهایی کرده و همچنان منتظر تأیید سازمان حسابرسی است.

پیش از این حسینعلی ضیایی، مدیرعامل بانک در پاسخ به سوال فارس درباره وعده افزایش سرمایه 700 درصدی، گفته بود: فرایند افزایش سرمایه پست بانک ایران از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به اتمام رسیده است.

بزرگ‌ترین هلدینگ بورسی وارد بازار شد

در جریان معاملات آخرین روز هفته و طبق نظر ناظر بازار، هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس وارد بازار شد.

این سهم با اقبال سهام داران مواجه و افزایش قیمت نسبی به خود دید.

 رویه جدید معاملاتی بورس بدون تغییر تا اطلاع ثانوی

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اشاره به اینکه سرعت در بازگشایی نمادهای پتروشیمی متوقف، به زمان ارائه اطلاعات از سوی آ‌نان بستگی دارد، گفت: رویه جدید معاملاتی بورس نیز بدون تغییر تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

دو هفته پیش نمادهای پتروشیمی که متأثر از تعیین نرخ خوراک در بودجه سالانه متوقف شده بودند، تاکنون بازگشایی نشده‌اند که در این باره برخی از مدیران پتروشیمی از عدم تأثیر نرخ خوراک گاز بر شرکت‌هایشان خبر دادند.

در این باره برخی پتروشیمی‌ها که از خوراک گاز مایع استفاده می‌کنند از مصوبه اخیر مجلس درباره افزایش نرخ خوراک گاز مستثنی بوده و تأثیری از این مصوبه نخواهند گرفت.

به گزارش فارس، پتروشیمی‌هایی که پیش از این نرخ خوراک را پایین‌تر از رقم مصوب فعلی در مجلس شورای اسلامی دریافت می‌کردند، اکنون با افزایش نرخ قطعاً تأثیر متفاوتی خواهند داشت.

در مورد زمان بازگشایی نمادهای پتروشیمی که تأثیرات متفاوتی از نرخ 13 سنتی خواهند داشت، با محمودرضا خواجه نصیری مدیر امور نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت‌وگویی کوتاه انجام دادیم.

خواجه نصیری در این باره گفت: روند بازگشایی پتروشیمی‌هایی که از مصوبه اخیر تأثیر نمی‌گیرند، آغاز خواهد شد و مابقی شرکت‌های پتروشیمی پس از ارائه اطلاعات به بازار برمی‌گردند.

خواجه نصیری گفت: سرعت در بازگشایی نمادهای پتروشیمی به سرعت در ارائه اطلاعات آنان بستگی دارد و در صورت شفاف‌سازی بازگشایی آنان انجام خواهد شد.

کوچک‌ترین تحرک خلاف مقررات در سکه آتی رصد می‌شود/تأثیر بازار آتی از عوامل مختلف

پدرام زادنو عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه در بازار قراردادهای آتی سکه طلا هیچ یک از عوامل (اونس طلا، سکه نقدی، عرضه و تقاضا و چشم‌انداز آینده) به تنهایی بر قیمت‌های بازار اثرگذار نیستند، اظهار داشت: مبنای تصمیم‌گیری در بازار آتی مجموعه عوامل مختلف است.

وی ادامه داد: انتظارات آینده تغییرات سکه نقدی، میزان عرضه و تقاضا با توجه با اتمام سال، اونس جهانی و تحلیل‌های مختلف بر قیمت‌های بازار آتی اثرگذار هستند.

ین مقام مسئول در پاسخ به این سؤال که برخی معامله‌گران بازار آتی معتقدند، نهاد ناظر از تحرکات مشکوک غافل شده است، گفت: واحد نظارت بسیار قوی در بازار آتی فعالیت می‌کند که تمام مسائل معاملاتی را به طور کامل رصد می‌کند و در صورت حرکت کوچکی برخلاف مقررات، فوراً شناسایی و با آن برخورد می‌شود.

سهم 52 درصدی محصولات صنعتی و معدنی در بورس کالا/ تأمین مالی مهم‌ترین کارکرد

حسین پناهیان با اشاره به ارزش معاملات 191 هزار میلیارد ریالی تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا طی 11 ماهه امسال خاطرنشان کرد: 51.7 درصد از حجم کل معاملات بورس کالا طی این مدت به تالار  محصولات صنعتی و معدنی اختصاص داشته و گروه محصولات فولادی با ارزش معاملات 141 هزار میلیارد ریالی به تنهایی 73.8 سهم این تالار را از آن خود کرده است.

وی در ادامه با بیان کارکردهای اصلی بورس کالا گفت: تامین مالی، کشف نرخ، مدیریت ریسک نوسان قیمت، ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری، تسهیل تجارت فیزیکی و گسترش بازارها از جمله کارکردهای این بورس به شمار می‌رود.

شاخص بورس در یک قدمی بازگشت به کانال 81 هزار واحد/ سهامداران امیدوار شدند

شاخص کل بورس با افزایش 551 واحدی در یک قدمی 81 هزار واحد قرار گرفت، در حالی که حجم معاملات نیز با افزایش قابل توجهی به مرز 300 میلیارد تومان رسید.

پس از اجرای رویه جدید معاملاتی سرمایه‌گذاران با توجه به عدم ‌آشنایی در حالت انتظار قرار گرفته بودند که بعد از گذشت چند روز و آشنایی سرمایه‌گذاران ضمن بازگشت رونق به معاملات، ارزش دادوستد سهام در بورس به مرز 300 میلیارد تومان نزدیک شد.

پیش از اجرای طرح ویژه سازمان بورس برای حمایت از سرمایه‌گذاران خود، ارزش معاملات در محدوده 300 میلیارد تومان در گردش بود که امروز شاهد رسیدن این میزان ارزش به همین محدوده با توجه به اجرای رویه جدید معاملاتی هستیم.

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، اکثریت نمادها در وضعیت سبز قرار داشته و تعداد اندکی از نمادها با کاهش قیمت معامله شدند.

* خبرهای از چهارمین بورس فعال کشور/ حرکت بورس انرژی با جریان برق

محمد حسین عسگری، رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی، گفت: در دی ماه سال جاری نیز سه شرکت توزیع نیروی برق شهرستان تبریز، استان سمنان و استان خراسان جنوبی برای نخستین بار توسط شرکت توانیر تامین اعتبار شدند و معاملات برق آنها در بورس انرژی آغاز شد.

این مقام مسئول در ادامه  اظهار داشت: از تاریخ شروع رسمی معاملات در بورس انرژی در 19 اسفند 91 تا کنون، تعداد 225 هزار و 366 قرارداد سلف موازی استاندارد برق در قالب  4968 معامله به ارزش بیش از نهصد میلیارد و سیصد و هشت میلیون ریال در بورس انرژی انجام پذیرفته است که معادل  بیش از دو میلیون و پانصد و سی هزار مگاوات ساعت بوده است.

عسگری خاطر نشان کرد: 61 درصد از ارزش معاملات مذکور مربوط به معاملات بار پایه روزانه بوده است و پس از آن به ترتیب نمادهای بار پیک روزانه، میان باری روزانه و کم‏باری روزانه، بیست و سه درصد، چهارده درصد و دو درصد ارزش معاملات برق در بورس انرژی را به خود اختصاص داده‏اند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها