امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۵:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62953
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۹
تعداد بازدید: 69
موسی‌الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد اینکه نگاه رهبری روی ...

موسی‌الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد اینکه نگاه رهبری روی بحث اقتصاد مقاومتی چیست و تحلیل و ارزیابی شما از سیاست‌های کلی که برای اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته‌اند، چیست، گفت: به نظرم بحث کلی نگاه به درون است و هدف مقام معظم رهبری این است که ایران کشور بزرگی با پتانسیل‌های بسیار فراوان است که اگر مدیریت و برنامه‌ریزی صحیحی صورت بگیرد می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم و استقلال اقتصادی واقعی را بدست آوریم.

وی افزود: امسال حماسه سیاسی در کشور اتفاق افتاد و با اقتصاد مقاومتی قرار است که حماسه اقتصادی هم اتفاق بیفتد که برای نائل شدن به این هدف می‌توانیم به پتانسیل عظیم علمی، نیروی انسانی و استعدادهایی که در کشور داریم تکیه کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: الان حدود 200 هزار میلیارد تومان منابع هزینه هدفمندی یارانه‌هاست و این مبلغ تقریبا نزدیک به بودجه 280 هزار میلیارد تومانی عمومی کشور است که باید درست و در جهت رفاه و به کار گرفتن در تولید هدف‌گذاری شود.

ثروتی گفت: ما توان انجام بسیاری از کارها را داریم به عنوان مثال می‌توانیم محصولاتی که از نفت ما در خارج کشور تهیه و به کشورمان وارد می‌شود، را خودمان در داخل تولید کنیم، ولی این کار را انجام نمی‌دهیم، چون برای انجام چنین کارهای مدیریت و برنامه‌ریزی‌مان ضعیف است.

* مدیریت کلید گمشده اقتصاد کشور است

وی افزود: مدیریت و برنامه‌ریزی کلید گمشده اقتصاد کشور است. دولت‌‌ها همواره از تولید، اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی صحبت می‌کنند، ولی به واقع به آن اعتقادی ندارند و برای همین هم است که در اقتصاد به آنچه که باید نمی‌رسیم. الان هم به دولت یازدهم می‌گویم که اگر اعتقاد به اقتصاد مقاومتی نداشته باشد وضعیت اقتصادی کشور تغییری نخواهد کرد. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: مقام معظم رهبری 24 بند راجع به اقتصاد مقاومتی مطرح فرمودند که اگر در همین راستا واقعا کار شود، مثل صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی کشور و منطقی ساختن دولت واقعا به خیلی از اهداف اقتصادی دست می‌یابیم.

ثروتی گفت: دولت‌ها نباید به شعار اکتفا کنند و  باید وارد عمل شوند در دولت قبل دیدیم که دولت مدعی اشتغال‌زایی 4.5 میلیونی بود در حالی که 3 میلیون نفر بیکار داشتیم.

وی افزود: شعاردادن و عمل نکردن به وعده‌ها مایه سرشکستگی و سرافکندگی دولتمردان و مقامات است اینکه فقط بگوییم نیت مهم است اگر چه به هدف نرسیم درست نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: شهید چمران گفتند کسی که تخصص ندارد و کاری را بپذیرد، تعهد هم ندارد. زیرا تعهد داشتن به زبان نیست، بلکه به عمل است.

ثروتی گفت: ما 35 سال تجربه انقلاب اسلامی را داریم، ولی برای یک کار کوچک مثل توزیع سبد کالا در بین مردم با مشکل مواجه شدیم که این نشان از گرفتار شدن به غرور است.

* اصلاح اقتصاد کشور با کمک استادان مدیریت

وی افزود: الان زمان حضور استادان مدیریت است زیرا مشکل کشور ما ناشی از سوء مدیریت‌ است. زمان اقتصاددان‌ها به پایان رسیده زیرا آن‌ها شعارهایشان را دادند، ولی به نتیجه لازم نرسیدند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: ما بیشتر از عمل حرف می‌زنیم. با تجربه 35 ساله انقلاب اسلامی در توزیع سبد کالا با مشکل مواجه شدیم و این اتفاقات ناشی از غرور است.

ثروتی گفت: در کسب و کار از بین 180 کشور رتبه ما از  154 به 159 سقوط کرده که این مسائل ناشی از عدم باور و اعتقاد مسئولان کشور به اقتصاد مقاومتی است.

مگر انتصاب مدیران بانکی دست دولت نیست صندوق توسعه ملی هم دست دولت است، چگونه دولت توانایی تطبیق ارز صندوق توسعه ملی با منابع ریالی بانک‌ها را ندارد.

وی افزود: وزرای اقتصادی ما اگر کار بلد نیستند و از عهده کار بر نمی‌آیند با شهامت اعلام کنند و به دیگران اجازه دهند که امورات را در دست بگیرند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: دولت‌ها یکی پس از دیگری می‌آیند و می‌روند ولی آن چیزی که مهم است دستاورد و نتایج آنها برای کشور، نظام، انقلاب و اقتصاد است.

ثروتی گفت: مهمترین مشکل کشور ما سوء مدیریت است و  عدم اعتقاد و ایمان به اقتصاد مقاومتی  و نبودن تدبیر و مدیریت است.

وی افزود: ایران دارای استقلال سیاسی است و به هیچ کشور شرقی و غربی وابسته نیست، ولی متاسفانه به لحاظ اقتصادی هنوز مستقل نشده‌ایم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: عدم توجه به توانمند‌ی‌های داخلی و وابستگی به خارج باعث نرسیدن به استقلال اقتصادی می‌شود.

ثروتی اظهار داشت: امام خمینی (ره) وقتی که آمریکا ما را تحریم کرد، گفتند که الحمدلله که زمینه‌های استقلال اقتصادی فراهم آمد و همان باعث شد که ما در اقتصاد پیشرفت‌های فراوانی کنیم، ولی در مقابل با کشورهای دیگر هنوز به نقطه هدف نرسیده‌ایم و باید تلاش بیشتری کنیم.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی در واقع یک برنامه‌کاری دقیق برای رسیدن به استقلال اقتصادی است که اگر همه  24 بند فرمایشات مقام معظم رهبری را مطالعه کنیم، همه دریایی از معنا دارد که البته رسیدن به آن اهداف سخت و اراده، ایمان و باور نیاز دارد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها