امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 20
۰۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62955
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۹
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در یک هفته گذشته خبرهای مختلفی در صنعت نفت و گاز منتشر شد که مهمترین این خبرها ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در یک هفته گذشته خبرهای مختلفی در صنعت نفت و گاز منتشر شد که مهمترین این خبرها به شرح زیر است.

* ایران صادرکننده بزرگ گاز جهان می‌شود/ چالش‌ جدید آمریکا برای تولید گاز

مرحوم نصرت الله اسپیاری عضو کارگروه اصلاح قراردادهای وزارت نفت در آخرین گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس با اشاره به چالش جدید آمریکا برای تولید نفت و گاز گفت: ایران با توسعه میادین بزرگ خود به زودی به قطب تولید گاز جهان تبدیل می‌شود.

این عضو فقید کارگروه اصلاح قراردادهای وزارت نفت با بیان اینکه هزینه بالای استخراج و پالایش، استفاده از فنآوری و تکنولوژی‌های پیچیده و مسائل زیست محیطی از مهمترین چالش‌های پیش روی تولید گاز از ذخایر نامتعارف است، تصریح کرد: با این وجود تولید گاز طبیعی از ذخایر متعارف با حفاری تعدادی حلقه چاه و نصب و راه اندازی تاسیسات سرچاهی امکان پذیر خواهد بود.

* بنزین تهرانی‌ها از این هفته یورو 4 می‌شود

براساس اعلام مسئولان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران از هفته جاری در همه جایگاه های عرضه بنزین تهران سوخت یورو4 عرضه می شود.

بر این اساس حدود روزانه 11 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در تهران عرضه می شود که انتظار می رود با عرضه این حجم سوخت تاحدود زیادی از مشکل آلودگی هوا کاهش یابد.

هم اکنون به غیر از تهران در شهرهای اراک و کرج نیز بنزین یورو4 عرضه می شود و قرار است در شهر اصفهان نیز از اوایل سال آینده عرضه بنزین یورو4 آغاز شود.

* آیا ایران از پاکستان جریمه می‌گیرد؟/ تعویق زمان احداث خط لوله در دستور کار پاکستانی‌ها 

پس از کش و قوس‌هایی که بین ایران و پاکستان در مورد احداث خط لوله صلح در سال گذشته میلادی صورت گرفت، در نهایت مسئولان ایرانی و پاکستانی به این توافق دست یافتند که خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان احداث شود.

براساس قرار داد صادرات گاز ایران به پاکستان قرار بود، تا این خط لوله تا پایان دسامبر سال 2014 میلادی در خاک پاکستان احداث و گاز ایران از این تاریخ به بعد به پاکستان صادر شود.

در حال حاضر احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان در خاک ایران به اتمام رسیده است، اما هنوز هیچ اقدام مفیدی در زمینه احداث این خط در خاک پاکستان صورت نگرفته است.

این تاخیر منجر شد، تا مسئولان انرژی ایران و پاکستان فکری در زمینه تامین هزینه و زمان احداث این خط لوله در خاک پاکستان کنند.

براساس اعلام رسانه های پاکستانی قرار است به زودی هیئتی از این کشور برای مذاکره با مسئولان وزارت نفت ایران به تهران سفر کنند، تا موضوع ساخت خط لوله انتقال گاز بین دو کشور را پیگیری کنند.

*مصرف بنزین در تعطیلات نوروز به 80 تا 100میلیون لیتر می‌رسد

مصطفی کشکولی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه از روز گذشته 87 درصد جایگاه های شهر تهران بنزین یورو4 عرضه می کنند، گفت:  روزانه حدود 8 میلیون 300 هزار لیتر بنزین یورو 4 در تهران عرضه می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران ادامه داد: همانطور که قبلا وعده داده بودیم تا پایان هفته همه جایگاه های تهران بنزین یورو4 عرضه خواهند کرد.

کشکولی با اشاره به عرضه بنزین یورو 4 در شهر کرج گفت: هم اکنون بیش از یک میلیون لیتر نیز بنزین یورو4 در شهر کرج عرضه می‌شود که تا پایان هفته در مجموع عرضه بنزین یورو4 در تهران و کرج به حدود 11میلیون لیتر می رسد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به آمادگی این شرکت برای تعطیلات نوروز پیش رو گفت: هم اکنون موجودی ذخیره بنزین برای تعطیلات نوروز بسیار شرایط خوبی است و تمام انبارهای استراتژیک کشور بنزین مورد نیاز برای نوروز را ذخیره کرده‌اند.

*قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها 13 سنت شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی  قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در چهارچوب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به گونه‌ای تعیین می‌گردد که از 13 سنت در هر مترمکعب کمتر نشود. همچنین به منظور تحریک و تشویق واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی و پایین دست و واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی و پایین دست و اشتغالزایی بیشتر با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و رعایت مکان یابی وزارت نفت، قیمت خوراک گاز را به صورت پلکانی به گونه‌ای تخفیف دهد که نرخ بازده داخلی ارزی سرمایه گذار تا سی درصد (30٪) باشد.

* دو شکایت گازی ترکیه از ایران امروز در دادگاه لاهه/ ادعای گران‌فروشی با استناد به کرسنت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امروز بررسی پرونده شکایت ترکیه از ایران درباره گاز صادراتی ایران به ترکیه در دیوان داوری بین‌المللی لاهه آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، 4 شاهد از سوی ایران و 4 شاهد از سوی ترکیه در این داوری شهادت خواهند داد.

این گزارش حاکی است شکایت گازی ترکیه از ایران دو وجه دارد. ترکیه از یک سو مدعی است در 53 روز گذشته صادرات گاز ایران به این کشور به میزان مورد توافق نبوده است و 25 درصد از حجم آن کاسته شده است. بر اساس این ادعا، ترک‌ها مدعی هستند ایران یک تامین کننده پایدار انرژی برای ترکیه محسوب نمی‌شود و کم‌فروشی کرده است.

ترکیه بر این اساس یک ادعای خسارت 2 تا 2.5 میلیارد دلاری را مطرح کرده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها