امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 62984
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی صبح امروز (جمعه) در ششمین کنگره حزب اراده ملت ایران در سالن تلاش تهران اظهار داشت: ملت این اراده و اختیار را دارند که سرنوشت خود را خودشان مدیریت و به دست بگیرند.

وی به انتخابات ریاست جمهوری امسال  اشاره و خاطرنشان کرد: مردم در سال 92 سرنوشت خود را تغییر دادند و بنده معتقدم احزاب، نخبگان، فعالان سیاسی نقش مقدماتی و آماده‌سازی فضا را ایفا کردند اما اگر مردم نبودند و به صحنه نمی‌آمدند اتفاقی صورت نمی‌گرفت.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی شرایط قبل از انتخابات 92 را یأس‌آور و بسیار سنگین دانست و مدعی شد: جامعه به گونه‌ای افسرده بود که این افسردگی به جامعه نخبگان نیز سرایت کرده بود؛ بسیاری از اندیشمندان، سیاستمداران، احزاب و گروه‌ها از صورت دادن کار مأیوس بودند اما همیشه ملت کاری می‌کند که فوق درک و اراده خواص است.

یونسی با بیان اینکه ملت در انتخابات سال 92 ظرف مدت کوتاهی فضای انسداد را تغییر دادند، تصریح کرد: قرآن می‌فرماید اراده مردم می‌تواند سرنوشت را تغییر دهد یعنی یک هویت، مستقل از دیگر هویت‌های فردی وجود دارد و این هویت همان هویت جمعی است که قرآن با تعبیر قوم به آن اشاره کرده است.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی با طرح این پرسش که آیا وحدت ملی با تکثر و تنوع قومی و حزبی قابل جمع و تحقق است، اظهار کرد: بسیاری هستند که هرگونه فعالیت حزبی و قومی را مغایر وحدت و امنیت ملی می‌دانند و آن را خطرناک تلقی می‌کنند.

یونسی ادامه داد: آنهایی که با فعالیت حزبی و قومی مخالف هستند برای ادعای خود سعی می‌کنند نظریه‌های فلسفی بیاورند. آنان به مشکلات احزاب اشاره می‌کنند و معتقد هستند که همه مشکلات جامعه ناشی از عملکرد احزاب است بنابراین نوعی احزاب‌ستیزی وجود دارد.

وی با بیان اینکه برخی‌ها اصرار دارند اسمی از اقلیت‌ها و قومیت‌ها برده نشود، گفت: وحدت ملی با تکثر و تنوع امکان‌پذیر است چرا که بدیهی است و در ایران اسلامی نیز مکررا این امر رخ داده است.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی معتقد است که انقلاب اسلامی ایران بهترین نمونه بارز وحدت در عین کثرت است و به گفته وی در انقلاب اسلامی تنوع قومی، احزاب و گرایش‌های مختلف را شاهد بودیم و امام(ره) نیز آنها را مخاطب قرار می‌داد و حمایت می‌کرد بنابراین این مشارکت‌ها بود که توانست وحدت ملی را در عالی‌ترین وجه خود به نمایش بگذارد.

وی وجود اقوام و احزاب مختلف در ایران را یک واقعیت خوب تلقی و اظهار کرد: اقوام و احزاب یک واقعیت خوب هستند نه اینکه بگوییم چون واقعیت هستند باید به آن تن دهیم. به تعبیر دیگر، اقوام و احزاب مختلف لازم هستند و خداوند نیز این تنوعات را ایجاد کرده است چرا که بدون این تنوع و تکثر، وحدت بی‌معنی است.

یونسی با بیان اینکه وحدت می‌تواند معنی‌دار و قدرت‌آفرین باشد، تصریح کرد: اگر وحدتی نتواند تکثرها را در خود جمع کند آن وحدت دیگر حزب، قوم و هویت نیست یعنی جامعه باید بتواند گرایشات مختلف را در خود جمع و گرایشات نزدیک به هم را در کنار هم قرار دهد و اهداف مشترک را ترسیم و مدیریت کند.

وی ادامه داد: برخی از هویت‌های اجتماعی شکل گرفته از گذشته هستند و بعضی‌ها نیز مثل احزاب باید شکل داده شوند. امروز بدون این هویت جدید نمی‌شود توسعه کشور را عملی کرد.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی با تأکید بر اینکه توسعه همه جانبه (اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی) بدون تحقق اهداف ملی امکان‌پذیر نیست، گفت: احزاب زیاد و کم بستگی به مسائل اجتماعی و شرایط زمان دارد بنابراین رقابت حزبی و سیاسی حائز اهمیت است و ما نیز باید بتوانیم همدیگر را تحمل، کنار هم زندگی کنیم و مخالف خود را بپذیریم.

یونسی به 2 جریان شناسنامه‌دار کشور یعنی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان اشاره و تصریح کرد: در کشور ما 2 جریان شناخته شده و ریشه‌دار وجود داشته است و این 2 جریان هر کدام در خود گزاره‌های مختلفی دارند. جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی همیشه بوده است و شاید در گذشته به اسم‌های دیگری تعریف شده‌اند.

یونسی وجود جریان اصلاح طلب و اصولگرا را از زمان مشروطه دانست و گفت: حذف هر یک از این 2 جریان منطقی و صحیح نیست بنابراین کسانی که آرزو می‌کنند جریان مقابل خود حذف شود، مانند کسانی هستند که چشمان خود را بسته‌اند.

دستیار ارشد رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی در ادامه اظهار داشت: عده‌ای می‌گفتند جریان اصلاح‌طلبی تمام شده است اما اصلاح‌طلبان برای نجات، امنیت و وحدت ملی کوتاه آمدند و این نشأت گرفته از راه اصلاح‌طلبی است. خاصیت اصلاح‌طلبان همراهی و حفظ وحدت ملی است.
وی ادامه داد: در جریان دوم خرداد که اصلاح‌طلبان پیروز شدند این جریان تصور کرد که برای همیشه اصولگرایان را از صحنه خارج کنند اما این حرف، حرف درستی نبود چراکه از بین رفتن جریان دیگر نه مصلحت و نه امکان‌پذیر است بنابراین صحیح این است که هر دو جریان باشند.
یونسی با تاکید بر اینکه هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا حامل ارزش‌های ملی‌، دینی و بخشی از تاریخ سیاسی کشورمان هستند، گفت: ملت ایران در این 8 سال سیاه که نوعی امتداد سیاسی و اجتماعی بود توانست شرایط را بشکند و امیدواریم با تحمل همه سختی‌ها و موانع به دور از افراط و تفریط، جزئی نگری و شتابزدگی و حفظ اهداف اصلی و اساسی انقلاب اسلامی مسیر خود را طی کند.
مشاور ارشد رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی در پایان گفت: امیدواریم قدم‌های بعدی که مهم‌تر از انتخابات 24 خرداد است، برداشته شود و جریان رقابت سیاسی در مسیر اصلی خود قرار گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها