امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63080
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۷
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیدیه ریندرز معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه بلژیک که به تهران سفر کرده ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیدیه ریندرز معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه بلژیک که به تهران سفر کرده بعدازظهر امروز (یکشنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و قدردانی از وزیر خارجه و رئیس‌جمهور کشورمان برای استقبال به عمل آمده به روابط دیرینه ایران و بلژیک از قرن نوزدهم اشاره کرد و افزود: ما توانستیم این روابط را در گذر زمان ادامه دهیم و درصدد گسترش روابط دوجانبه و همچنین روابط ایران و اتحادیه اروپا و جامعه بین‌الملل هستیم.

وزیر خارجه بلژیک از اقدامات ایران در میزبانی پناهندگان افغان و مبارزه با قاچاق مواد مخدر ابراز خرسندی کرد.

وی اضافه کرد: هدف ما این است که بتوانیم روابط حاکی از اعتماد را مجددا ایجاد کرده و از طریق مذاکرات و توافقاتی که بتوانیم در بحث هسته‌ای در ماه ژوئیه به دست بیاوریم به یک توافق نهایی و شفاف برسیم که بتواند بین ایران و جامعه بین‌الملل اعتمادبرانگیز باشد.

دیدیه ریندرز به نقش ایران در پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و از قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل در بحث سوریه و در زمینه رفع محاصره از برخی شهرها ابراز خرسندی کرد.

وی با بیان اینکه کشورش مایل است ایران در سلسله مذاکرات ژنو2 درخصوص سوریه حضور داشته باشد عنوان کرد: ایران می‌تواند در دستیابی به راه‌حل سیاسی به بحران سوریه مشارکت کند.

وی به موضوعات حقوق بشری اشاره کرد و گفت: ما خواستار گفت‌وگوهای بین ایران و اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشر هستیم.

وزیر خارجه بلژیک با اشاره به سفر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که قرار است 18 اسفند به تهران بیاید ابراز امیدواری کرد که فرستاده ویژه حقوق بشر نیز بتواند در ایران حضور داشته باشد.

وزیر خارجه بلژیک به سفر برخی از همتایان اروپایی‌اش به تهران طی هفته‌های آینده اشاره کرد که در راستای ایجاد روابط مستحکم با ایران صورت می‌گیرد و افزود: بلژیک از وجهه خوبی در ایران برخوردار است و امیدواریم بتوانیم گفت‌وگوهای خوبی در مباحث مختلف از جمله حقوق بشر برگزار کنیم.

وزیر خارجه بلژیک گفت‌وگوهایش با ظریف را صادقانع و صریح برشمرد و تشریح نقطه‌نظرات برای پارلمان را هم در ایران و هم در بلژیک کاری دشوار خواند.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص ارزیابی از نزدیکی تهران و بروکسل خاطرنشان کرد: ما در زمینه روابط دوجانبه درصدد مستحکم‌تر کردن روابط هستیم.

وی ادامه داد: اگر توافق در بحث هسته‌ای ایران حاصل شود فرصت‌های زیادی را پیش رو داریم که مناسبات در زمینه‌های دیگر از جمله بحث حقوق بشر و مباحث اقتصادی گسترش یابد.

ریندرز از ظریف برای سفر به بروکسل دعوت به عمل آورد و گفت: ما می‌خواهیم روابط دوجانبه مستحکمی بین دو کشور ایجاد کنیم.

وزیر خارجه بلژیک در پاسخ به سوالی درباره برنامه اتحادیه اروپا برای ممانعت از تروریست‌ها به سوریه خاطرنشان کرد: ما در تلاش هستیم که اقداماتی را برای ممانعت از حضور مبارزان خارجی در سوریه انجام دهیم.

وی با یادآوری این نکته که محدود کردن ترددها کاری دشوار است افزود: در تلاشیم که این افراد را بشناسیم و تعقیب کنیم زیرا این باعث دل‌مشغولی ما است چون تعدادی از جوانان به افرادی افراطی تبدیل شده و در این جنگ داخلی و خشونت‌های شنیع حضور دارند که بازگشت آنها نه‌تنها خطری برای کشور ما بلکه برای جامعه بین‌المللی ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: ما باید در سطح اتحادیه اروپا و سایر کشورهای خارج از این اتحادیه اطلاعات خود را مبادله کنیم تا بتوانیم این افراد را مورد پیگرد قرار دهیم.

وی در یافتن راه‌حل سیاسی برای حل بحران سوریه تاکید کرد و افزود: راه‌حل نظامی کارگشا نخواهد بود.

وی در پایان عنوان کرد: مبارزان خارجی که به سوریه می‌روند می‌توانند خطری برای شهروندان اروپایی و سایر جهان ایجاد کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها