امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۶:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63081
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۷
تعداد بازدید: 58
در چند ماه اخیر، یعنی از زمان روی کار آمدن دولت معروف به تدبیر و امید، به نظر می  رسد و در واقع، شواهد و قراین فراوان، حاکی از این است که یک گرایش و ...

در چند ماه اخیر، یعنی از زمان روی کار آمدن دولت معروف به تدبیر و امید، به نظر می  رسد و در واقع، شواهد و قراین فراوان، حاکی از این است که یک گرایش و رویکرد جدیدی، در مقایسه با دولت قبل، بر مواضع و گفتمان غالب بر دستگاه دیپلماسی کشور، در بدنه دولت و در بین دولتمردان و زمامداران سیاسی حاکم شده و آن عبارت از این است که حل مشکلات کشور، به ویژه حل مشکلات اقتصادی و برداشته شدن تحریم های، به زعم خودشان فلج کننده، مذاکره و صد البته برقراری ارتباط با آمریکا است و به گونه ای بزرگنمایی می  کنند که انگار بدون کمک آمریکا، ایران به بحران و بن بست برخواهد خورد و در نهایت منجر به انفجار اجتماعی و فروپاشی نظام خواهد شد.

این گرایش و این رویکرد، که در طول انقلاب اسلامی، از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، در چندین مقطع امتحان خود را پس داده و هر بار در پرتو بصیرت الهی و نهیب های امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (امامین انقلاب)، دست به عقب نشینی تاکتیکی زده است (1)، امروز اما به نظر می رسد با رغبت، شدت و سرعت بیشتری در دست پیگیری است و چند مذاکره مستقیم هم میان وزرای خارجه دو کشور صورت گرفته، که این در تاریخ انقلاب اسلامی بی سابقه است. مضافاً اینکه ملت از محتوای این مذاکرات خصوصی هم بی خبر است!


نه آمریکای ابزار دست، به تعبیر امام خامنه ای، «شبکه صهیونیستی خطرناک حاکم بر دنیا» ، تغییر خواهد کرد و نه جمهوری اسلامی ایران حاضر است حتی یک قدم از مواضع به حق خود، که مورد سفارش ها و توصیه های مکرر و موکد امامین انقلاب بوده و در بیانات و گفتمان انقلابی این حضرات متبلور و متجلی بوده و هست، عقب نشینی کند.

آنها که این رویکرد و این روش را تعقیب می کنند، ظاهراً یادشان رفته دولت آمریکا دشمن بالذات جمهوری اسلامی ایران است؛ دشمن بالذاتی که ذاتاً شرور است و اگر هم از قبل از انقلاب هم که بگذریم، در طول سی و پنج سالی که از عمر انقلاب اسلامی گذشته، حتی یک لحظه از کارشکنی   ها، کینه   ورزی ها، دشمنی   ها، پیمان  شکنی   ها، خیانت   ها و جنایت   های خود علیه ملت ایران و نظام برخاسته از آن دست نکشیده و تا همین امروز هم ادامه دارد. دشمنی میان ایران و آمریکا هیچ وقت به پایان نخواهد رسید، مگر اینکه، به بیان زیبای امام خمینی (ره)، یا آمریکا آدم شود و یا ما دست از اسلام و انقلاب خودمان بکشیم و هیچ کدام از اینها شدنی نیست.

به عبارت دیگر، نه آمریکای ابزار دست ؛به تعبیر امام خامنه  ای، «شبکه صهیونیستی خطرناک حاکم بر دنیا» (2)، تغییر خواهد کرد (3) و نه جمهوری اسلامی ایران حاضر است حتی یک قدم از مواضع به حق خود، که مورد سفارش   ها و توصیه   های مکرر و موکد امامین انقلاب بوده و در بیانات و گفتمان انقلابی این حضرات متبلور و متجلی بوده و هست، عقب نشینی کند؛ حتی اگر به قیمت همه هستی ما تمام شود؛ این ملت الگوی امام حسین (ع) و از جان گذشتگی یاران باوفایش در مقابل دیدگان بصیر خود دارد و شعارش هیهات من الذله است. آمریکا و آنها که به قبله آمریکا چشم دوخته اند، باید بدانند که تا هنگامی که صهیونیست   های حاکم بر رژیم اشغالگر قدس شریف رفتار خود را اصلاح نکند و به حقوق حقه مردم مسلمان، آواره و مظلوم فلسطین تن ندهند؛ تا زمانی که دولت آمریکا تمام قد و بی قید و شرط از این رژیم منحوس و منفور مردم منطقه حمایت می کند و تا زمانی که امام خامنه  ای هست، رویای کاذبه آمریکا، مبنی برقراری رابطه با جمهوری اسلامی ایران، هرگز محقق نخواهد شد.
 
جمهوری اسلامی ایران، البته، همان طور که رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری، بارها و با صراحت اعلام کرده اند، از برقراری ارتباطات گسترده با همه کشورهای جهان، به جز رژیم نامشروع اسرائیل و دولتی که ابزار صهیونیست هاست، یعنی ایالات متحده آمریکا، به گرمی استقبال می کند و کرده است. جایگاه رفیع و تعیین کننده ای که امروز جمهوری اسلامی ایران، چه در سطح منطقه   ای و چه در سطح جهانی و بین  المللی پیدا کرده است، حاکی از همین ارتباطات است. جمهوری اسلامی ایران در حالی به این مهم دست پیدا کرده و به اعتراف همه صاحب نظران و ناظران سیاسی و جهانی، به قدرت اول منطقه بسیار حساس و تعیین کننده غرب آسیا و شمال آفریقا تبدیل شده است که، همان طور که گفته شد، دولت های آمریکا در طول بیش از سه دهه گذشته، حتی یک لحظه هم در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران درنگ نکرده و همه ترفندها را برای به زانو درآوردن آن به کار گرفته  اند. اما هر بار، در مقابل صلابت و مقاومت ملت رشید ایران ناکام مانده  اند و درست به همین دلیل هم است که نیاز به مذاکره با ایران دارند و می خواهند به کمک جمهوری اسلامی ایران، خود را از مخمصه   هایی که با دست خودشان و با هدف رها کردن گریبان رژیم اشغالگر قدس از دستان ملتهای مسلمان و به پا خاسته منطقه، در منطقه ایجاد کرده  اند، خلاص کنند.

بنابراین، موضوع آمریکا چیز دیگری است. آنها از ما می  خواهند که ما رژیم اشغالگر قدس را به رسمیت بشناسیم. مشکل آمریکا با ما، موضوع هسته  ای نیست؛ اگر این بود که خودشان قدرت برتر هسته  ای در دنیا هستند. مشکل آمریکا با ما مخالفت شفاف، شجاعانه و حق مدارانه جمهوری اسلامی ایران با رژیم صهیونیستی است. ما اگر همین امروز، این رژیم غیر قانونی را به رسمیت بشناسیم، تمام مسائل ما با آمریکا حل می  شود. در این صورت، جمهوری اسلامی ایران نه به دنبال سلاح هسته  ای است، نه مشکل حقوق بشر دارد، نه حامی تروریسم است، نه محور شرارت است و نه هزار انگ و افترای دیگری که هر روز از آستین خود در می  آورند و برازنده خودشان است.

بنابراین، تا این مساله اصلی میان ایران و آمریکا حل نشود، که حل شدنی هم نیست، مگر به نابودی رژیم اشغالگر فلسطین، از مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا چیزی عایدمان نخواهد شد. همان طور که مقام عظمای ولایت، بارها و با صراحت اعلام کرده  اند، ما نباید توقع داشته باشیم و منتظر بمانیم که آمریکا، این دشمن بالذات جمهوری اسلامی ایران، بیاید و مشکلات ما را حل کند؛ اقتصاد ما را رونق بدهد و به تحکیم حکومت ما همت کند. این توقع و انتظار، غیر منطقی، غیر ممکن و واقعا ساده لوحانه است. آمریکا و صهیونیست   ها، در طول همین نیم قرن اخیر، در همه جای جهان، از جمله در همین منطقه خودمان، بارها و بارها نشان داده اند که آنجا که منافع بلند مدت آنها اقتضا کند، حاضرند حتی هم پیمانان وفادار و قدیمی و خدمتگزاران صادق خود را هم قربانی کنند، چه رسد به دشمن آشکار و پایداری چون ایران اسلامی! از سرنوشت رضا شاه   ها و محمدرضا شاه   ها و صدام   ها، قذافی   ها، مبارک   ها و بن علی   ها و ... باید درس عبرت گرفت. فاعتبروا یا اولی الابصار!


ملت بزرگ و انقلابی ایران، برای ادامه راه پرافتخار و عزت بخشی که تاکنون در پرتو هدایت های الهی امامین انقلاب طی کرده و پشت سر گذاشتن موانع و مشکلات پیش رو، از جمله مشکلات اقتصادی و معیشتی، باید همچنان به پیروی از رهنمودهای راه گشا و حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب ادامه دهد و از هر گونه خوش بینی و امید بستن به بیگانه جدا پرهیز نماید.

چه باید کرد؟

چاره چیست؟ راه حل بدیل چیست؟ چگونه مشکلات اقتصادی خود را، که البته دامن بسیاری از کشورهای جهان، از جمله خود آمریکا و اروپا را با شدت و وخامت به مراتب بیشتری گرفته و به یک معضل جهانی تبدیل شده، حل کنیم؟

پاسخ به این سوال این است که ما، همان طور که در طول تاریخ انقلاب، هر جا که با مشکلی مواجه شده و به ظاهر به بن بست برخوردیم، به پیروی از رهنمودهای حکیمانه رهبر کبیر انقلاب و خلف فرزانه و صالح ایشان، توانسته   ایم آن را از پیش روی ملت ایران برداریم و مسیر ترقی و تعالی را طی کرده، به قدرت اول منطقه تبدیل شویم، امروز هم در مقابله با معضل معیشتی مردم، حل مشکلات اقتصادی کشور و خلق حماسه اقتصادی، باید یک بار دیگر به سیره و سلوک امامین انقلاب رجوع کرده و راه مشکل در آن جستجو کنیم.
 
یکی از واژه   هایی که در صفحه صفحه وصیت نامه سیاسی –  الهی رهبر کبیر انقلاب توجه انسان را به خود جلب می  کند، تاکید معظم له بر استقلال، خودکفائی و اتکای به نیروی خودی است. حضرت امام در این میراث ماندگار خود سیزده بار واژه «استقلال» و «مستقل» و بیش از شانزده بار مفاهیمی چون «خودکفائی»، «خوداتکائی»، «قطع وابستگی»، «اتکای به نفس» و ... به کاربرده و ملت را به اتکای به ظرفیت های درونی برای پیشرفت اقتصادی سفارش و توصیه کرده   اند.

نقل همه این وصیت   ها در این زمینه، خود نیاز به فصلی مستقل دارد. ما در اینجا برای پرهیز از اطاله کلام، ناچاریم به چند مورد بسنده کنیم. حضرت امام (ره)، به عنوان آخرین وصیت و در فراز آخر وصیتنامه سیاسی- الهی خود، می فرمایند:

و وصیت من به همه آن است که با یاد خدای متعال به سوی خودشناسی و خودکفائی و استقلال با همه ابعادش به پیش بروید و بی تردید دست خدا با شماست، اگر شما در خدمت او باشید و برای ترقی و تعالی کشور اسلامی به روح تعاون ادامه دهید و اینجانب با آنچه در ملت عزیز از بیداری و هوشیاری و تعهد و فداکاری و روح مقاومت و صلابت در راه حق می  بینیم و امید آن دارم که به فضل خداوند متعال این معانی انسانی به اعقاب ملت منتقل شود و نسل به نسل بر آن افزوده گردد. (4)

حضرت امام این گونه استقلال را یک استقلال پایدار و ماندگار و راه نجات کشور معرفی کرده، می  فرمایند:

شما حالا باید از اول شروع کنید و قصدتان بر این باشد که خودتان مستقل در همه چیز باشید، در فرهنگ مستقل باشید، در صنعت مستقل باشید، در زراعت مستقل باشید. وقتی که بنای بر این معنا گذاشتید و با این عزم وارد میدان شدید، می  توانید که کشور خودتان را نجات بدهید و کشور خودتان را مستقل کنید و بیمه کنید استقلال کشور خودتان را برای همیشه. (5)

البته، حضرت امام به دشواری راه و مشکلات پیش رو هم آگاه هستند و ملت را به استقامت و پایداری در این راه پرافتخار و عزت آفرین توصیه کرده اند:

مادامی که بخواهیم مستقل باشیم و زیر بار وابستگی نرویم، باید تحمل این مشکلات و قدرت مبارزه با آن را پیدا کنیم. باید زحمت بکشیم تا در همه جناحها خودکفا باشیم. امکان ندارد که استقلال به دست بیاید و قبل از اینکه استقلال اقتصادی داشته باشیم. (6)

مقام معظم رهبری هم با پیروی از آموزه  های امام خمینی (ره)، تنها راه موفقیت و سعادت کشور را در پرتو استقلال، خودکفایی و خوداتکایی تعریف کرده و بارها بر اهمیت آن تاکید داشته اند، که پرداختن به همه بیانات ایشان در این رابطه در ظرفیت این مقال نیست و ناچاریم به بهره  گیری از چند مورد در این زمینه اکتفا کنیم.

ایشان با تاکید بر فعالیتهای جهادی در راه استقلال و خودکفائی و ترغیب ملت به تلاش، تکیه بر ظرفیت   های درونی و آمادگی برای تحمل هزینه   های این راه شرافتمندانه می  فرمایند:

ما امروز در راه عزت، در راه استقلال، در راه استفاده از استعدادهای طبیعی و انسانی خود حرکت می  کنیم و پیش رفته   ایم و دنیا هم تا حدود زیادی به این اعتراف کرده و آن را قبول کرده است؛ چاره   ای ندارد. اما ما باید این راه را ادامه بدهیم. هیچ ملتی با تنبلی و تن  آسایی نخواهد توانست به عزت برسد. رسیدن به استقلال، رسیدن به عزت ملی، رسیدن به کرامت انسانی برای یک ملت هزینه دارد، که باید این هزینه را متحمل شد و باید تلاش کرد. باید به عاقبت کار، امیدورانه و واقع بینانه نگاه کرد، که یک نگاه واقع بینانه، امید به انسان خواهد بخشید. (7)

امام خامنه ای، با تاکید بر خلق حماسه اقتصادی برای حل مشکلات اقتصادی کشور، پرهیز از امید بستن و چشم دوختن به بیرون و هراس قدرتهای سلطه گر از حس استقلال خواهی ملتها، می فرمایند:

تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور، نگاه به ظرفیتهای بیشمار درونی است و نه نگاه به بیرون و برداشته شدن تحریم   ها. به دشمن نمی  توان چشم دوخت و از دشمن نمی  توان انتظار داشت. قدرت   های خارجی و مداخله  گر از حس استقلال خواهی هر کشوری می هراسند. لذا همواره سعی می  کنند با شیوه -های گوناگون، حس استقلال خواهی در ملتها و مسئولان آنها را تضعیف کنند و دستگاههای تبلیغاتی قدرتهای سلطه  گر و عوامل داخلی آنها تلاش دارند تا این گونه وانمود کنند که تکیه بر منافع و هویت ملی با پیشرفت سازگاری ندارد، بنابراین اگر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید از میل استقلال خواهی خود بکاهد. در حالی که این حرف کاملا غلط و ساخته و پرداخته کسانی است که با استقلال کشور مخالفند. زیرا استقلال به معنای سدی در مقابل نفوذ کشورهایی است که می خواهند منافع ملتها را تحت الشعاع خود قرار دهند. (8)

البته، آن حضرت، با اشاره به نسبی بودن استقلال و خود کفائی و اینکه استقلال و خود کفائی به معنی قطع رابطه با دنیا نیست، می فرمایند:

اینکه می  گوییم خود کفایی نسبی، به خاطر آن است که یک کشور نمی  تواند به طور کامل از دیگر کشورهای جهان بی نیاز باشد. تبادل میان ملتها و کشورها، امری عادی و معمولی تلقی می  شود. عمده این است که یک کشور بتواند روی پای خود بایستد و اساس زندگی خود را تامین کند. (9)

ملت بزرگ و انقلابی ایران، برای ادامه راه پرافتخار و عزت بخشی که تاکنون در پرتو هدایت های الهی امامین انقلاب طی کرده و پشت سر گذاشتن موانع و مشکلات پیش رو، از جمله مشکلات اقتصادی و معیشتی، باید همچنان به پیروی از رهنمودهای راه گشا و حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب ادامه دهد و از هر گونه خوش بینی و امید بستن به بیگانه جدا پرهیز نماید. ملت ایران امروز، با وجود دشمنان قسم خورده و عنودی چون ایالات متحده آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل، که هرگز دست از دشمنی با جمهوری اسلامی ایران دست نخواهد کشید، چاره   ای، جز مقاومت و تکیه بر عوامل و عناصر قدرت ساز داخلی ندارد.

ما، در رابطه با آمریکا و صهیونیست   ها، باید این جمله تاریخی، عمیق و هشدار دهنده حضرت امام خمینی (ره) را همواره نصب العین خود قرار دهیم و به هیچ وجه ساده اندیشی نکنیم:

ملت ما، بلکه ملتهای اسلامی و مستضعفان جهان مفتخرند به اینکه دشمنان آنان که دشمنان خدای بزرگ و قرآن کریم و اسلام عزیزند، درندگانی هستند که از هیچ جنایت و خیانتی برای مقاصد شوم جنایتکارانه خود دست نمی-کشند و برای رسیدن به ریاست و مطامع پست خود دوست و دشمن را نمی شناسد و در رأس آنان آمریکا، این تروریست بالذات دولتی است که سر تا سر جهان را به آتش کشیده و هم پیمان او صهیونیست جهانی است که برای رسیدن به مطامع خود جنایاتی مرتکب می  شود که قلمها از نوشتن و زبانها از گفتن آن شرم دارند و خیال ابلهانه اسرائیل بزرگ آنان را به هر جنایتی می-کشاند. (10)

تردیدی وجود ندارد که، به اذن الهی، آینده روشن و پر افتخار در انتظار ملت ما است. الیس الصبح بقریب!
منابع:
1- در این رابطه،ر. ک. ن: غضنفری، کامران، راز قطعنامه، تهران: دفتر پژوهشهای کیهان، چاپ ششم، 1392، صص 195-209؛

2- رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوای ارتش، روزنامه کیهان، 20/11/92، شماره 20708،ص3؛

3- در همین ارتباط، یعنی حاکمیت مطلق و تاریخی صهیونیست¬ها بر ایالات متحده، رجوع کنید به یادداشتی از این قلم، تحت عنوان "ایالات متحده اسرائیل"، خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیدگاه – سیاست و امنیت، 21/9/91؛

4-  صحیفه انقلاب، وصیت نامه سیاسی- الهی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، تهران: سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ پنجم، 1369، ص 35-36؛
5-  صحیفه امام، ج19، ص 75؛
6- همان، ج.1، ص 433؛

7- بیانات در دیدار پرسنل نیروی هوایی ارتش، بهمن 1384؛

8-  بیانات در دیدار فرماندهان، مسئولان و جمعی از پرسنل نیروی هوایی ارتش، بهمن 1392؛

9 - بیانات در مراسم بیعت اصناف و روستائیان، 14 تیرماه 1368.
10 - صحیفه انقلاب، همان، ص 4.

دکتر احمد دوست محمدی

دانشیار و مدیر گروه مطالعات منطقه ای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
برچسب ها:
آخرین اخبار