امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۵:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63092
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۷
تعداد بازدید: 54
این جملات متعلق به یولیا تیموشنکو، قهرمان انقلاب نارنجی اوکراین در سال 2004 و سیاستمداری است که پس از آزادی از زندان در عصر شنبه در میدان اصلی شهر ...

این جملات متعلق به یولیا تیموشنکو، قهرمان انقلاب نارنجی اوکراین در سال 2004 و سیاستمداری است که پس از آزادی از زندان در عصر شنبه در میدان اصلی شهر کی‌اف خطاب به مخالفان ابراز داشت. در پی استیضاح و گریختن ویکتور یانووکویچ از پایتخت که باید وی را رییس جمهوری سابق اوکراین نامید، آزادی تیموشنکو از زندان پس از 2 سال و نیم، نقطه اوج درگیری‌ها در این کشور بود و اکنون وی که زمانی "دختر طلایی" اوکراین نامیده می شد، به امید اول جنبش مخالفان اوکراین برای هدایت این کشور به منظور خروج از مدار روسیه و حرکت به سوی غرب بدل شده است.

دختر طلایی اوکراین دو سال و نیم گذشته را به اتهام فساد که گفته می شد انگیزه‌های سیاسی در پس آن بوده، سپری کرد و محکومیت وی و برخورد دولت یانوکوویچ با وی در زندان به صحنه نمایشی بدل شد که از تاکتیکهای دولت این کشور برای برخورد با مخالفان پرده برداشت. سابقه فعالیتهای سیاسی تیموشکنو با اقدامات بحث‌برانگیز و ابهاماتی همراه بوده که شخصیت وی را با پیچیدگی‌هایی عجین ساخته اما این ابهامات هیچگاه باعث نشده که وی خود را به عنوان تنها راه حل بحران سیاسی اوکراین، مطرح نکند.

تیموشنکو در حالی که بر ویلچر نشسته بود مسیر زندان تا میدان "مایدان" در مرکز کی‌اف را طی کرد که مرکز جنبش اعتراضی طی چند ماه اخیر بوده و پس از ادای احترام به یادبود افراد کشته شده در درگیری‌ها با نیروهای امنیتی، در سخنانی احساسی خطاب به جمعیت حاضر گفت: "این پیروزی شماست... هیچ سیاستمداری، هیچ دیپلماتی نتوانست کاری کاری را که شما انجام دادید، انجام دهد. شما این سرطان را ازاین کشور، ریشه کن کردید.."

تیموشکنو در حالی که بغض گلویش را گرفته بود خطاب به ده‌ها هزاران نفری که در مرکز کی‌اف جمع شده بودند تاکید کرد که وی "ضامن" انقلاب خواهد بود. تنها ساعاتی پس از خروج از زندان آن هم با اقدام پارلمان، وی سودای ریاست جمهوری در سر دارد.

اما هنوز روشن نیست که مخالفان، وی را با آغوش باز پذیرا باشند و در حالی که آزادی وی از زندان به عنوان پیروزی بزرگی برای مخالفان یانوکوویچ محسوب می شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که چنین احساساتی به معنای حمایت سیاسی از تیموشنکو باشد به گونه‌ای که یک خبرنگار حاضر در میدان "مایدن" کی‌اف که نشریه فارن پالیسی از وی نقل کرده، اینگونه توصیف کرد که وی آن استقبال قهرمان‌گونه‌ای که انتظارش را داشت، دریافت نکرد.

شاید چنین امری را باید با میراث سیاسی بشدت پیچیده وی در اوکراین مرتبط دانست. هنگامی که مردم اوکراین در سال 2004 در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری به خیابانهای کی‌اف ریختند، تیموشکنو به یکی از قهرمانان انقلاب نارنجی تبدیل شد. در آن زمان مانند امروز نیز اوکراینی‌زبانها نیمه غربی کشور به طرفداران روسیه اعتراض می کردند و نیمه شرقی روس زبان، به غربگراها. در آن زمان مانند امروز، تیموشنکو و همرزمانش، با یانوکوویچ که به پیروزی مبتنی بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 2004، متهم شده بود، رودرو شدند و انقلاب نارنجی به نتیجه‌ ایده‌آل جنبش سیاسی طرفدار غرب منجر شد و آنها یانوکوویچ را برکنار کرده و ویکتور یوشچنکو را به عنوان رییس جمهور و تیموشنکو را به عنوان نخست وزیر گماردند.

10 سال بعد، اما اقتصاد اوکراین همچنان شکننده بود، بیکاری و فساد بیداد می کرد و از رفاه در مقایسه با لهستان، همسایه اوکراین خبری نبود. تیموشنکو در پی دوره پر تلاطمی که به عنوان نخست وزیر داشت در سال 2010 وارد عرصه رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری شد و رقیب وی کسی نبود جز یانوکوویچ؛ مردی که وی را از مسند قدرت به زیر کشیده بود. گرچه تیموشنکو به یک ابرستاره سیاسی تبدیل شده بود، در رقابتی که به طور گسترده‌ای آزاد و عادلانه توصیف شده بود، پیروزی را به رقیب واگذار کرد.

طی روزهای آتی از تیموشکنو بیشتر شنیده خواهد شد و به عنوان نجات دهنده اوکراین و سیاستمداری که قادر به متحد کردن کشور به دو نیم شده شرقی و غربی، مورد توجه لنزهای دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری خواهد بود. شاید این بار نیز وی خود را به مانند گذشته به نمادهای فرهنگی و لباس اوکراینی زینت کند اما درباره گذشته مبهم وی سوالات بسیاری وجود دارد به ویژه آنکه نام وی همواره با فساد همراه بوده و در دهه 1990 و در دوره‌ای که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قریب‌الوقوع بود به عنوان یک مدیر اجرایی در حوزه انرژی، ثروت هنگفتی را برای خود دست و پا کرد و گفته می شود اکثر این ثروت در حسابهایی خارج از اوکراین نگهداری می شود.

طی روزهای اخیر، از احتمال تجزیه جغرافیایی اوکراین بین شرق دوستدار روسیه و غرب طرفدار اروپا سخن به میان آمده و گرچه در مقطع کنونی، چنین تقسیم‌بندی‌ای، غیرمنطقی به نظر می رسد، تیموشنکو نماد جدایی زبانی در این کشور است. تیموشنکو که در بخش شرقی روس زبان اوکراین به دنیا آمده، باید در اوکراینی صحبت کردن دقت لازم را داشته باشد و از استفاده از زبان روسی امتناع کند. وی با وجود تلاش برای نشان دادن چهره‌ای که نمایانگر فرهنگ، سنت و ملی گرایی اوکراینی باشد، در مقاطعی به دشمن خود تبدیل شده و متحدان سیاسی خود را در زمانهای حساس از دست داد و باعث انزوای خود شد.

در حالی که انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در 25 ماه می برگزار می شود، وی اکنون این بخت را دارد که میراث سیاسی خود را اصلاح کند و برای اینکه بتواند در این کار بس دشوار به موفقیت دست یابد باید بر مجموعه‌ای از اختلافات و موانع سیاسی غلبه کند. به نظر می رسد اوکراین طی روزهای آینده آبستن حوادث دیگری خواهد بود. آیا این کشور روی آرامش را خواهد دید؟ باید در انتظار ماند و دید که آیا تیموشکنو می تواند کشتی اوکراین را در طوفان متلاطم سیاسی و سیاست زدگی گرفتار آمده به ساحل آرامش هدایت کرده و اختلافات بین دو بخش شرقی و غربی کشور را حل و فصل نماید؟ در سابقه سیاسی وی، چیزی یافت نمی شود که نشان دهد وی چگونه در این راه موفق خواهد شد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار