امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63117
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 61
جمشید پژویان استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در تحلیل و ارزیابی از سیاست‌های کلی ابلاغیه اقتصاد ...

جمشید پژویان استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در تحلیل و ارزیابی از سیاست‌های کلی ابلاغیه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، اظهار داشت: مسئله اقتصاد مقاومتی و توجه به آن قبلا هم از جانب مقام معظم رهبری مطرح شده بود چرا که کشورهای صنعتی، پیشرفته و قدرتمند همواره سعی می‌کنند تا مانع استحکام زیرساخت‌های کشورهای در حال توسعه شوند.

وی افزود: بنابراین کشورهای صنعتی در مورد ایران بعد از انقلاب به دلایل مسائل سیاسی موانع بیشتری را برای سست کردن اقتصاد ایران اعمال کردند.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: کشور شوروی یکی از کشورهایی بود که به دلیل فشار‌های غرب و به دلیل ناکارآمدی در اقتصاد نتوانست مقاومت کند و در نتیجه سقوط کرد.
 
* ناکارآمدی اقتصاد خطر سقوط اقتصاد کشور را محتمل می‌کند

پژویان اظهار داشت: اگر کشور ما اقتصاد کارآمد با زیرساخت‌های مستحکم نداشته باشد خطر سقوط اقتصاد آن وجود دارد و بنابراین مقام معظم رهبری در چنین شرایطی ضروری دانسته‌اند تا ابلاغیه اقتصاد مقاومتی را در جهت استحکام پایه‌های اقتصادی کشور ابلاغ فرمایند.

وی افزود: در واقع همه آنچه که در ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی ذکر شده می‌تواند زیر ساخت‌ اقتصادی ایران را محکم کند. 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: ممکن است که نظر من به لحاظ اقتصادی تا حدودی با نظر مشاورین اقتصادی مقام معظم رهبری متفاوت باشد ولی با این وجود تأکید می‌کنم که اول سیاست اصلاح قیمت‌های نسبی هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یک پایه اصلاحات مورد هدف قرار بگیرد.

پژویان گفت: بنابراین بعد از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی باید به دنبال اجرایی کردن سیاست‌های دیگر و تکمیل نقشه راه باشیم و به بالا رفتن بهره‌وری در اقتصاد کمک کنیم.

وی افزود: باید دولت یک اصلاحاتی در سیستم مالیاتی شرکت‌ها ایجاد کند و از این طریق به بخش تولید یارانه بدهد و همچنین سیستم بانکی را به دادن اعتبارات به بخش تولیدی خصوصی هدایت کند. 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: بنابراین ابلاغیه مقام معظم رهبری هم در واقع به دنبال این است که اقتصادی را در داخل ایجاد کنیم تا اسیر اقتصاد خارجی نباشیم.

پژویان در پاسخ به این سوال که آیا کماکان مقام معظم رهبری وضعیت کشور را در شرایط تحریم و مواجهه با آن دیده‌اند که چنین شرایطی را ابلاغ کرده‌اند، گفت: اصلاح شرایط اقتصادی ایران چه در شرایط تحریم و چه غیر تحریم یک اقتصاد قوی بوجود می‌آورد که به هر حال کشور به آن نیازمند است. 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها