امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63121
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ شب گذشته محمد خوش چهره در برنامه نگاه یک با موضوع اقتصاد مقاومتی با بیان ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ شب گذشته محمد خوش چهره در برنامه نگاه یک با موضوع اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در ادبیات اقتصاد جهانی وجود ندارد، اظهار داشت: مفهوم اقتصاد رقابتی در دنیا وجود دارد که بر اساس منافع تولید کننده و مصرف کننده بوده که بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا قیمت را تنظیم می‌کند.

این استاد اقتصاد افزود: در اقتصاد رقابتی ظاهرا رقابت وجود دارد، اما در بحث خود با کوچکترین غفلت به اقتصاد تقابلی تبدیل می‌شود و اگر در فضای غیر دوستانه باشد که به اقتصاد تهاجمی و سایر اقتصادها می‌رسد.

خوش چهره گفت:‌ از ابتدای انقلاب اسلامی در یک تضاد منافع و ایدئولوژیک با دنیای سلطه قرار گرفتیم و از ابتدا شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی را سر دادیم و بلوک شرق و بلوک غرب در این حوزه دیده شد و در بحث اعتقادی، یک نظام را مطرح کردیم که اگر الگو شود، غرب و شرق را متزلزل می‌کند.

خوش چهره در بخش  دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: یکی از مباحث کنونی پیشرفتها در بخش‌های هوا فضا، کارآفرینی، و دستاوردهای علمی است که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی جهت‌گیری‌ها مطرح می‌شود، اما در بخش‌هایی سیاست‌ها اجرایی نشده که یا به خوبی درک نشده و یا تلقی متفاوت صورت گرفته است و در سال 1404 باید به اهداف خود برسیم اما در اقتصاد ترکیه و عربستان جلوتر از ما بودند و ما در منطقه خاورمیانه سوم بودیم. اما در حال حاضر نتوانستیم فاصله خود را با کشور ترکیه حفظ کنیم، در صورتی که باید از آنها جلو زده و رتبه یک را کسب می‌کردیم.

وی تاکید کرد: البته تلاش از سوی دولت‌ها صورت گرفته، اما فاصله حفظ نشده است، واقعیت این است که این ظرفیت از پتانسیل در کشور وجود دارد و نسبت به ۱۰سال گذشته همگام با چشم‌انداز پیش نرفتیم دو حالت وجود داشته که به قدرت اول منطقه‌ای تبدیل شویم و نیز از لحاظ علمی نیز این رتبه باید کسب شود، اما هنوز در بحث علمی نمی‌توان اظهار نظر کرد و باید تبلور آن در کالا و خدمات مشاهده شود.

خوش‌چهره با بیان اینکه از دست‌آوردهای علمی کشور خوشحال هستیم، گفت: در همین موضوع سبد کالا و نیز استفاده از کالاهای وارداتی تحقیر و توهین صورت گرفت و صرف رفتن به سمت تولید علم موجب شد که از کالا و خدمات باز بمانیم، اکنون 90 درصد روغن نباتی وارد می‌کنیم و 95 درصد چای وارد کردیم، امسال 6 میلیون تن گندم به کشور وارد شده است.

وی ادامه داد: می‌خواهیم فوتبالیست عالی در یک تیم بشویم، اما سلامت بدن و تغذیه مناسب را در نظرنگرفته و به آن بی‌توجه هستیم، بنابراین در دانش و مسائل دانش‌بنیان قطعا موافق هستیم اما باید به اقتصاد کشور کمک کند و قدرت اول شدن اقتصادی را در کشور داریم و درست است که بخشی از مشکلات مربوط به دنیای سلطه است، اما می‌توانستیم، به گونه‌ای عمل کنیم، جلو می‌رفتیم اما شرایط به خوبی درک نشد.

خوش چهره در مورد نگاه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به اشتغال اظهار داشت: در مصاحبه‌ای که با خبرنگار خارجی داشتند، به گونه‌ای القا می‌کرد که برای رسیدن به نرخ رشد اقتصادی نیاز تعامل با دنیا و مثبت شدن توافقات ژنو است و در غیر این صورت رشد اقتصادی وجود نخواهد داشت. اما از نظر اقتصاد نرخ رشد اقتصادی بستگی به ظرفیت‌های اقتصادی داخلی دارد که با نگاه درون‌گرا می توان به این نرخ رشد و بالاتر از آن رسید.

وی پیش شرط اصلی تولید در دنیا تقاضا دانست و بیان داشت: در صورتی که بازار وجود داشته باشد، ایجاد خواهد شد و در ایران 75 میلیون نفر تقاضا وجود دارد که نیازهای اجابت نشده فراوان دارند، به خصوص در بحث خوراک و مواد غذایی این ضرورت وجود دارد.

خوش‌چهره عنوان کرد:‌ همچنین در بخش مسکن سالانه اگر 1 میلیون و 400 هزار واحد تولید شود، در یک دوره 5 ساله فشار آن کم خواهد شد، اما اکنون پروانه‌های صادر شده 270 هزار است که مفهوم رکود در بخش مسکن است و اگر موانع سوداگری را در این بخش برطرف شود، رونق ایجاد خواهد شد و در کنار آن بخش کشاورزی بیش از سه درصد نرخ رشد اقتصادی ایجاد می‌کند.

به گفته این استاد دانشگاه، بخش زیاد اقتصاد کشور اکنون واردات است، همچنین وابستگی به نفت در دولت‌ها بیشتر شده و بالغ بر 20 میلیارد دلار قاچاق کالا وجود دارد و 70 میلیارد دلار واردات وجود دارد که البته کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای است، اما اگر مصرفی باشد که ظرفیت تولید آن در داخل وجود دارد با اقتصاد مقاومتی که تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی دارد همخوان نیست و فرصت‌های اشتغال را در داخل را با ورود کالاهای وارداتی از بین رفته است.

وی یادآور شد: یارانه به عنوان مسکن بوده و نه به عنوان یک استراتژیک به عنوان برنامه درمان که بعضا دیده می‌شود که مسئولان آن را بلند مدت می‌بینند، اکنون 48 درصد از ظرفیت‌های تولید استفاده نمی‌شود و ظرفیت نساجی با 30 درصد تولید می‌شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها