امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63122
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 216
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فرزاد مخلص الائمه در برنامه بررسی اصلاح الگوی قراردادهای نفتی گفت: آینده ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فرزاد مخلص الائمه در برنامه بررسی اصلاح الگوی قراردادهای نفتی گفت: آینده منابع هیدروکربوری در سبد انرژی جهان نشان می‌دهد که تا سال 2035 تقاضای انرژی اولیه حداقل 51 درصد افزایش می‌یابد بطوریکه انرژی‌های فسیلی حدود 81 درصد از سبد انرژی جهان را به خودشان تخصیص می‌دهند که این انرژی های فسیلی شامل نفت، گاز و زغال سنگ است.

بازرس نفت در سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: وضعیت انرژی در آینده کشورها بسیار حساس است و هنگامیکه از امنیت انرژی صحبت می‌کنیم امنیت انرژی چیزی جز امنیت نفت نیست.

وی با اشاره به اینکه حجم ذخایر متعارف نفت ایران در حال حاضر 9.4 درصد در کل جهان است و نسبت ذخایر و حجم تولید بیش از 100 سال است، تصریح کرد: این آمار در حالیست که نسبت ذخایر به حجم تولید در جهان تنها 53 سال است.

مخلص‌الائمه با اشاره به حجم ذخایر گاز طبیعی جهان گفت: هم‌اکنون ایران در جهان رتبه اول را دارد بطوریکه کشور روسیه را پشت سر گذاشتیم. از این رو 18 درصد از ذخایر گاز کل جهان در اختیار ایران است و نسبت ذخایر به تولید گاز بیش از 150 سال است در حالیکه این آمار برای کل جهان تنها 56 سال را نشان می‌دهد.

بازرس نفت در سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: آمار و ارقام نشان می‌دهد جایگاه ژئوپلوتیک و ژئواستراتژیک ایران بسیار ویژه و مهم است زیرا هم ذخایر هیدروکربوری آن قابل توجه است، هم در مرکز بیضی انرژی جهان استقرار دارد و هم بر مهمترین آبراه انتقال نفت جهان تسلط دارد.

وی با اشاره به قراردادهایی که در حال طراحی است، گفت: کشورهای صنعتی چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری و پشتیبانی از صنعت نفت و گاز ایران ندارند اما آن آمارها که در ابتدا گفته شد نشان می‌دهد وضعیت ایران از حیث ذخایر هیدروکربوری جایگاه بسیار فوق‌العاده‌ای است بطوریکه حتی براساس آخرین اسناد افشا شده در سایت ویکی‌لیکس 40 درصد از آمارهای ذخایر نفتی عربستان غیر واقعی اعلام شد که اگر این 40 درصد را از آمار ذخایر عربستان کم کنیم، جایگاه ایران حساسیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

مخلص الائمه با اشاره به اینکه متأسفانه واقعیت و عملکرد نسبت بسیار زیادی در ایران دارد، گفت: دلیل وجود این فاصله از موقعیت حال تا وضعیت ایده‌آل موارد مختلفی است که از جمله آنها فقدان یک راهبرد جامع انرژی در کشور است.

وی گفت: این موضوع با پیشنهاد سازمان بازرسی کل کشور در قانون برنامه پنجم توسعه گنجانده و دولت موظف شد تا قانون راهبرد سند جامع انرژی کشور را طراحی کند اما با گذشت حدود 34 ماه از سپری شدن این پیشنهاد هنوز هیچ کاری برای آن انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور باید تمام ظرفیت خود را در صنعت نفت متمرکز کنند تا کشتی اقتصادی کشور به سرمنزل برسد، گفت: طراحی الگوی جدید قراردادی یک تکلیف قانونی است و یک ضرورت است که سرمایه‌های مورد نیاز را جذب این صنعت کنیم تا بتوانیم جایگاه فعلی خود را ارتقاء دهیم.

وی با اشاره به اینکه در واقع نیازمند یک الگوی جدید قراردادی هستیم اما اگر این موضوع تلقی شود که تمام مشکلات ما در صنعت نفت با اصلاح قراردادها برطرف خواهد شد یک تلقی غلطی است.

بازرس نفت در سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: صنعت نفت دارای مسائل چند لایه و چند بعدی است که باید همه لایه‌ها به صورت یکپارچه سازماندهی و برنامه‌ریزی شوند.

به عنوان مثال منابع انسانی یکی از این لایه‌ها است که اگر منابع انسانی کم نشاط و گریزان از صنعت نفت وجود داشته باشد آنگاه شاهد خواهیم بود که این نیروهای متخصص به سمت کشورهای همسایه حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: نظام پیمانکاری، حقوقی، رگولاتوری باید در صنعت نفت سازماندهی شود و اگر از هم‌اکنون نظام حمایت از ساخت داخل و حمایت از سرمایه‌گذار خارجی به صورت یکپارچه در این الگوهای قراردادی وجود نداشته باشد حتماً این الگوها با شکست مواجه خواهند شد.

وی با اشاره به دو رکن صیانت و سلامت در الگوهای جدید قراردادی گفت: تولید صیانت شده بعد از 100 سال از تولید نفت در ایران به همت مجلس شورای اسلامی و با پیشنهاد سازمان بازرسی کل کشور تصویب شد به طوریکه این موضوع تنها موردی است که در یک بند به صورت قانونی ارائه شده اما هنوز هیچ کار مطالعاتی و نظام اجرایی برای این قانون دیده نشده است و حتماً باید اقداماتی در جهت افزایش صیانت انجام شود.

وی با اشاره به بهینه‌سازی تولید و مصرف هیدروکربورها گفت: قانون اصلاح الگوی مصرف در سال 89 تصویب شد اما پس از گذشت چند سال فقط 2 آیین نامه‌ اجرایی آن همین هفته‌های اخیر تدوین شده است.

بازرس نفت در سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به حجم اتلاف غیرمجاز نفت و گاز در کشور، گفت: هم اکنون معادل یک میلیون بشکه نفت خام حجم غیرمجاز اتلاف منابع هیدروکربوریت که این بجز مصرف بی رویه مردم از نفت و گاز است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون حجم گاز همراه نفت ایران که در حال سوختن است 75 برابر کشور عربستان است و این در حالیست که تولیدات نفت عربستان چندین برابر ایران است و شاید به همین دلیل است که آرم شرکت نفت عربستان شعله ندارد اما آرم شرکت ملی نفت ایران دارای یک شعله بزرگ است.

وی با اشاره به توقف توسعه میادین مستقل جدید، گفت: این سؤال مطرح است چرا وقتی ما هنوز نتوانستیم از میادین مشترک خود طبق برنامه تولید کنیم به سمت میادین مستقل جدید می‌رویم، به نظر می‌رسد مجلس شورای اسلامی باید در این زمینه قانونی را تصویب کند تا سرمایه‌گذاری‌ها به سمت میادین مشترک حرکت کند.

مخلص‌الائمه خاطرنشان کرد: اگر به دنبال گذاشتن مشوق در قرار دادهای جدید هستیم باید بدانیم مشوق اصلی همان آمارهای فوق‌العاده‌ای است که در ابتدا داده شد زیرا اگر مشکلات دیپلماسی ما حل شود شرکت‌های بین‌المللی به سمت صنعت نفت ایران سرازیر خواهند شد.

وی در پایان با اشاره به سلامت قراردادهای نفتی گفت: این قراردادهای مستلزم شفافیت است زیرا ما در گذشته از عدم شفافیت ضربات سنگینی خورده‌ایم بنابراین به نظر می‌رسد در اولین قدم باید نسخه فارسی قراردادها نیز همانند قبل از انقلاب تهیه شود و از طرفی باید از ورود دلال‌های نام و نشان دار در قراردادهای جدید جلوگیری شود تا دیگر تجربیات تلخ گذشته در صنعت نفت ایران تکرار نشود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار