امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63127
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس عبدالمحمد دلپریش در هم اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت گفت: در حالی که ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس عبدالمحمد دلپریش در هم اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت گفت: در حالی که درآمد حاصل از اجرای قراردادهای بیع متقابل در حوزه نفت بالغ بر ٩٤ میلیارد دلار بوده است، تنها حدود هشت میلیارد دلار به عنوان بازپرداخت این قراردادها هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر بازپرداخت پیمانکاران بیع متقابل قراردادهای نفتی، کمتر از ١٠ درصد درآمدهای حاصل از این دسته از قراردادها بوده است.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: از محل انعقاد و اجرای قراردادهای بیع متقابل، دستاوردهای بسیاری بدست آورده ایم و به واسطه اجرای این دسته از قراردادها در صنعت نفت ایران، تولید نفت کشور روزانه بیش از ٦٠٠ هزار بشکه افزایش و دانش  فنی مناسبی در حوزه های حفاری و احداث سکوها به کشور انتقال یافت.

وی اجرای فازهای یکم و دوم توسعه میدان دارخوین و توسعه فازهای ١ تا ٨ پارس جنوبی را به عنوان نمونه های مناسبی از اجرای قراردادهای بیع متقابل مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: تجربه این دسته از قراردادها نشان می دهد عملکرد قراردادهای بیع متقابل در میدانهای کشف شده که حتی بعضا به تولید نیز رسیده بودند، نسبت به میدانهای جدید به مراتب موفق تر بوده است.

این مقام مسئول با اشاره به عملکرد موفق شرکت ملی نفت ایران در انعقاد قرارداد و افزایش درآمدهای حاصل از اجرای قراردادهای بیع متقابل گازی را نیز ٢٧ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: بازپرداخت این دسته از قراردادها همواره در کمتر از یکسال صورت گرفته است. 

وی یکی از نواقص قراردادهای بیع متقابل را نگاه کوتاه مدت به رفتار مخزن دانست و گفت: همچنین درنظر گرفتن ام دی پی ثابت در قراردادهای بیع متقابل، از چالشهایی است که با توجه به رفتار متفاوت مخزن و نیاز به طرحهای مختلف توسعه ای، پیشرفت اهداف قرارداد را با مانع روبرو می کند.

دلپریش گفت: در توسعه دو میدان مشترک آزادگان شمالی و یادآوران از نسل جدید قراردادهای بیع متقابل اپن کپکس استفاده شده که البته این نوع قرارداد نیز با چالشهای خاص خود مواجه شده است.

وی در خصوص منافع پیمانکاران در قراردادهای بیع متقابل صنعت نفت ایران توضیح داد: درحالی که همواره بر اساس قرارداد اولیه و محاسبات ابتدایی، نرخ بازده سرمایه گذاری برای پیمانکاران حدود ١٥ درصد در نظر گرفته می شود، عملا تاکنون هیچ پیمانکاری موفق به دستیابی به این میزان نرخ بازده سرمایه گذاری در اجرای قراردادهای بیع متقابل ایران نشده است و این نرخ برای پیمانکاران همواره کمتر از ١٠ درصد بوده است.

دلپریش با تاکید بر ضرورت اصلاح قراردادهای نفتی خاطرنشان کرد: امیدوارم در قراردادهای بازنگری شده، نگاه کلان تری به منافع کارفرما و پیمانکار اعمال شده باشد تا تامین نیازهای هر دو گروه مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها