امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63137
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 80
مجید زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس با اعلام خبر تشکیل صندوق پروژه برای تأمین مالی پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، گفت:  در سال گذشته 36 ...

مجید زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس با اعلام خبر تشکیل صندوق پروژه برای تأمین مالی پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، گفت:  در سال گذشته 36 میلیارد دلار منابع توسط این نوع صندوق‌ها در بازارهای نوظهور جمع آوری شده که از این میزان 24 میلیارد دلار آن در قالب 883 طرح و شرکت سرمایه‌گذاری شده است.

مدیرعامل تامین سرمایه کاردان درباره جزئیات تشکیل صندوق جهانی انرژی ایران IGEF، افزود: این صندوق که از نوع صندوق‎های سرمایه‌گذاری در صنعت مشخص محسوب می‌شود با هدف تأمین قسمتی از منابع مورد نیاز از خارج از کشور برای انجام پروژه‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی تشکیل می‌شود و طرح اولیه ایجاد صندوق جهانی انرژی ایران توسط این شرکت تأمین سرمایه در هم‎اندیشی بازنگری قراردادهای نفتی ارائه می‌شود و جوانب آن توسط فعالان صنعت نفت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: این صندوق در صورت شکل گیری، به شرکت‌های داخلی و شرکت‏‌های خارجی متوسط برای حضور فعال‌تر در توسعه پروژه‎های صنعت نفت و گاز و همچنین پروژه‎های بالادستی پتروشیمی کمک خواهد کرد.

زمانی افزود: مذاکرات اولیه با نهادهای مالی بین‎المللی حاکی از آن است که به دلیل جذابیت صنعت نفت، منافع حاصل از سرمایه‎گذاری در این صنعت در شرایط ثبات محیطی بیشتر بالاتر از ابزارهای متداول از قبیل استقراض از شبکه بانکی است.

زمانی هم‎چنین با اشاره به اینکه در صورت شکل‌گیری، این صندوق‎ها ‎باید با همکاری موسسات حسابرسی و دیگر بانک‎های سرمایه‌گذاری در سطح بین‎المللی برای افزایش جذابیت برای سرمایه گذار طراحی شود، گفت: اکنون در حال انجام مذاکرات جهت طراحی ساختار این همکاری هستیم.

مدیر عامل این شرکت تامین سرمایه تصریح کرد: صندوق‌های متعددی در جهان برای سرمایه‌گذاری در صنعت‌های خاص و در کشورهای خاص شکل گرفته است؛ بنابراین، این ایده جاافتاده‌ای در جهان است. در ایران چنین صندوقی وجود نداشته است. هدف این صندوق این است که با راهبرد از پیش تعیین شده، منابع خارجی را برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران سازماندهی کنیم.

وی گفت: اگر چنین منبع تامین مالی برای پروژه‌ها وجود داشته باشد، در قالب یک قرارداد سه جانبه، حتی قراردادهای Buy-Back می‌تواند برای شرکت‌های خارجی جذابیت بسیار بیشتری داشته باشد. توسعه‌دهنده کارفرما را به انواع ریسک‌ها تعمیم می‌کند، در حالی که تامین کننده مالی هیچ اهرم عملیاتی در پروژه ندارد. همین طور ما انتظار داریم، منابع مالی حاصل از فروش پروژه یا شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم، در یک Escrow Account (سپرده‌گذاری حساب ) متمرکز شود و هیات امنای آن حساب بتواند تعهدهای تامین کننده مالی را پیش از هر کار دیگری پرداخت کند.

وی در پایان تاکید کرد: ما می‌خواهیم معافیت‌های مالیاتی که به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور تعلق می‌گیرد، به سرمایه‌گذاری در این صندوق تعلق بگیرد. از همین رو با سازمان بورس هماهنگی‌های لازم انجام شده است و از علی سعیدی، معاون سازمان بورس هم برای شرکت در هم‌اندیشی دعوت کرده‌ایم. علاوه بر این باید با تصویب آیین‌نامه جدیدی برای قانون حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی، مشکلاتی که برای انتقال سرمایه‌های خارجی در چند سال اخیر پیش آمد، رفع شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها