امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63139
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 85
سید فرهنگ حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با  اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی الگویی الهام بخش برای ...

سید فرهنگ حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با  اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی الگویی الهام بخش برای بازار سرمایه است، اظهار داشت: بازار سرمایه زیرساخت های لازم برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را داراست و بستر مناسبی برای تحقق این امر است.

وی ادامه داد: تامین شرایط و فعال سازی تمام امکانات و منابع مالی که در صدر ابلاغیه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی قرار دارد، حاکی از اهمیت تامین منابع مالی است؛ در این خصوص بازار سرمایه بسترهای لازم را برای نقش آفرینی در این خصوص داراست.

حسینی با اشاره به اینکه با توجه به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، در حوزه های پتروشیمی، برق و فرآورده‌های نفتی بازار سرمایه نقش فعالی در این حوزه‌ها ایفا می‌کند، گفت: همچنین با توجه به لزوم سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های کشور، استفاده از منابع مازاد نقدینگی مردم از طریق عرضه پروژه‌ها در بورس و همچنین استفاده از منابع سهام عدالت میسر است.

این کارشناس بازار سرمایه با ذکر مثالی در این باره تأکید کرد: به طور مثال، سهام عدالت در 2 سنگ آهنی کشور سهامدار است، می‌تواند با واگذاری بخشی از سهام خود در این دو شرکت، در سنگ آهن منطقه سنگان سرمایه‌گذاری کند یا در خصوص طرح‌های فولادی استانی، امکان عرضه بخشی از سهام از طریق بازار سرمایه میسر است.

وی تأکید کرد: صندوق پروژه‌های معدنی و پتروشیمی نیز می‌تواند به عنوان راهکاری برای همکاری جمعی و ارتقای درآمد ملی استفاده شود.

حسینی با تأکید بر اینکه واگذاری بخشی از دارایی‌های سهام عدالت و آزاد سازی آن و مشارکت سهام عدالت در این صندوق پروژه‌ها سرمایه‌ها را به سمت طرح‌های توسعه، مولد و اشتغال‌زا سوق می‌دهد، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ایجاد ثبات رویه و روان سازی نظام قیمت‌گذاری ابلاغ شده است.

وی گفت: تبیین سیاست‌های بلندمدت اقتصادی در خصوص عوارض، حقوق دولتی و قیمت‌های حامل های انرژی و سوخت و خوراک پتروشیمی بسیار راه‌ گشاست.

این تحلیل‌گر بورس افزود: مجموعه این عوامل، می‌تواند به اطمینان سرمایه گذاران و حضور بیشتر آن‌ها منجر شود؛ از سوی دیگر استفاده از رویه یا فرمول‌های بلندمدت می‌تواند ضمن حفظ حقوق دولت و انفال، بازدهی مناسبی برای خصوصی سازی را فراهم سازد.

وی در خصوص بخش کشاورزی و امنیت غذایی، تصریح کرد: بازار سرمایه جایگاه واقعی خود را در این بخش نیافته است؛ با وجود داشتن نمونه موفق تولید و سودآوری در بخش کشاورزی صنعتی و مکانیزه، اما توجه کافی به این بخش نشده است.

حسینی گفت: شرکت‌های کشت و صنعت با ابعاد و ساختار مناسب و زنجیره تولید محصولات می‌توانند وارد بازار سرمایه شوند؛ حضور در بازار سرمایه شفافیت شرکت و پاسخگویی مدیران را افزایش می‌دهد؛ با این حال این موضوع کمتر مورد توجه بوده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها