امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۰:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63220
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۰
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار امنیتی دفاعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری «ریگی به روایت نزدیکان» صبح امروز با حضور حسن نوری فرماندار ...

به گزارش خبرنگار امنیتی دفاعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری «ریگی به روایت نزدیکان» صبح امروز با حضور حسن نوری فرماندار سابق زاهدان و از بازماندگان حادثه تروریستی تاسوکی، سید محمد موسوی و اعظم حسنی دوست (پدر و مادر شهیدان فائزه و شهاب منصوری) که به دست گروهک جنایتکار ریگی به شهادت رسیدند، صبح امروز در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

حسن نوری در این نشست طی سخنانی، با تأکید بر ضرورت منعکس کردن قساوت‌های اشراری مانند عبدالمالک ریگی در رسانه‌ها گفت: ریگی، محصول عناد استکبار با جمهوری اسلامی ایران بود.

وی افزود: به همان نسبت که نظام در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی توفیقات فراوان داشته است، به همان میزان نیز دشمنان سعی کرده‌اند افرادی چون عبدالمالک ریگی با همان تعصبات و جاهلیت‌ها در مرزهای شرق کشور تربیت کنند، تا شاید در روند حرکت نظام، خللی ایجاد کنند.

نوری به حادثه جنابت‌بار تاسوکی در اسفندماه 1384 اشاره کرد و گفت: البته‌ همه جنایات ریگی کم‌نظیر بود، چرا که در طول این 35 سال عمر جمهوری اسلامی، درگیری‌های متعددی و بالطبع، شهادت‌هایی را شاهد بوده‌ایم، اما همه آن‌ها در فضای نظامی صورت می‌گرفت و با قاطبه مردم درگیری نبود و اولین گروهکی که وارد فاز درگیری با مردم شد، گروهک عبدالمالک بود.

وی ادامه داد: گروهک جندالله در 24 اسفند سال 84 جاده زابل ـ زاهدان را در پوشش نیروهای انتظامی بستند و خود آن ملعون صریحاً اعلام کرد: «من امشب جنایتی رقم خواهم زد، زیرا نظام، قاچاقچی‌ها و اشرار شرق کشور را مجازات می‌کند و من می خواهم تلافی کنم»، بنابراین جاده را بسته و همه را از جوان 14 ساله تا پیرمرد محاسن سفید از ماشین‌ها پیاده می‌کند و بدون هیچ محاکمه و تفهیم جرمی با شعار الله اکبر، پشت تپه‌ای به رگبار می‌بندد که 22 نفر در دم شهید شدند و عده‌ای را هم که هویتشان را شناخته بود، دزدید و بُرد.

فرماندار سابق زاهدان با اشاره به اینکه زنده ماندن عده معدودی برای افشای ماهیت و حقیقت این گروهک پلید و جنایتکار که به هیچ معیار انسانی پایبند نبودند، اراده خداوند بود، گفت: برخی دیگر از جنایت‌های ریگی شامل عملیات‌های انتحاری در روز تاسوعا و مسجد امام علی(ع) زاهدان و به شهادت رساندن فرماندهان سپاه به همراه عده ای از عشایر منطقه بود.

وی با بیان اینکه‌ به برکت این خون‌ها و مظلومیت‌ها بود که این ملعون دستگیر شد، اظهار داشت: او با ادعای نجات قوم بلوچ و اهل سنت به این جنایت‌ها دست می‌زد و یک تعداد از جوانان غافل را هم به خود جذب کرد، اما با تدابیر نظام از سال 85 به بعد دیگر، عبدالمالک عملیات موفقیت‌آمیزی نداشت، لذا کم کم به سمت عملیات‌های انتحاری رفت که اصولاً ارزش نظامی ندارد.

نوری گفت: عبدالمالک بارها تا مرز دستگیری پیش رفت و حتی مجروح هم شد، اما چون در پوشش و حمایت سرویس‌های جاسوسی بیگانه قرار گرفته بود، دستگیری او دشوار شد، بنابراین بازداشت او ارزش بسیار دارد.

وی افزود: عبدالمالک برای ابراز اقتدار، از جنایت‌هایش فیلم تهیه می‌کرد، در نتیجه دستگیری او گویای اشراف عملیاتی نیروهای اطلاعاتی است.

فرماندار سابق زاهدان گفت: وقتی در دادگاه از او درمورد جزئیات یکی از جنایت‌هایش پرسیدند، گفت: من در این مورد خاص، شخصاً حضور نداشتم؛ سپس ادامه داد: حکم من قطعاً اعدام است و انکار این مورد من را نجات نخواهد داد، بنابراین او می‌دانست که سرنوشتش چیست و با شعارهایی که مطرح کرده و 5 سال جولان اعدام خواهد شد، اما با این حال،‌ خود، بر کارهایش خط بطلان کشید.

وی تصریح کرد: ما پس از دستگیری به او گفتیم تو چه مرهمی بر زخم‌های قوم بلوچ گذاشتی؟ وقتی شهید شوشتری را که بانی کارهای بزرگی در استان شد که یک نمونه آن احداث بیمارستان های پیشرفته سپاه در منطقه و درمان رایگان مردم بود، به شهادت رساندی یا مهندسان راه‌آهن را ربودید که در حال عمران سیستان و بلوچستان بودند، چه مرهمی بر زخم‌های بلوچستان گذاشتی؟

نوری در ادامه گفت: وقتی عبدالمالک دستگیر شد، شادی مردم اهل سنت کمتر از شیعیان نبود، زیرا وحدت را عمیقاً باور داشتند.

وی به حادثه تروریستی روز تاسوعای حسینی اشاره و عنوان کرد: در روز عاشورا که شهدای جنایت مسجد امام علی(ع) را تشییع می‌کردند، عده‌ای از بلوچ‌های اهل سنت را دیدم که با همان لباس آمده بودند. به آنها گفتم از خشم مردم احتیاط کنید و به خانه برگردید اما آنها گفتند آمده‌ایم که ناسزای مردم را بشنویم و بگوییم شهدای شما شهدای ما هم هستند.

وی اعترافات ریگی را از برکات خون شهدا برشمرد و گفت: اگر در سالگرد دستگیری او دور هم جمع شده‌ایم، اما باید بدانیم اساس این دشمنی‌ها باقیست، لذا باید ارزش‌های خود را نهادینه کنیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امنیت منطقه پس از اقدامات گروهک ریگی دچار آسیب شده است، گفت: رکن اول توسعه، سرمایه گذاری است و هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نیست در جایی که امنیت وجود ندارد سرمایه گذاری کند. هدف تروریست ها هم این بود که منطقه سیستان و بلوچستان همچنان در محدودیت های خود بماند زیرا می دانستند اگر همه باسواد شوند، ماهیت خودشان به خطر می افتد. اما هم اکنون واقعیت منطقه این نیست و آرامش کاملی برقرار است.
وی ادامه داد: مگر شهید شوشتری با اسلحه به منطقه آمد؟ او سلاحی نداشت اما کاری که کرد حاکمیت بر دل ها بود. مگر نمی‌توانست برای خود محافظ داشته باشد؟ او در عملیات انتحاری به شهادت رسید چون بین خود و اهل سنت تفاوتی قائل نبود. باور وی این بود که گروه های وهابی و سلفی از اهالی بلوچ جدا هستند.
وی با تاکید بر وجود امنیت و آرامش در منطقه گفت: اگر در جایی خطری وجود داشته باشد انگیزه سفر کاهش می یابد، اما با یاری خداوند، هم اکنون جاذبه های قبلی و فعلی استان در حال گسترش است و مهم این است که مسیر با درایت بیشتری طی شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها