امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63251
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، آستان مقدس و باشکوه امامزاده محمد در محله شاهزاده محمد از محله‌های قدیمی شهر کرمان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، آستان مقدس و باشکوه امامزاده محمد در محله شاهزاده محمد از محله‌های قدیمی شهر کرمان در خیابان 17شهریور واقع شده و مورد احترام و تقدیس اهالی دیار کریمان است.

امامزاده محمد در بستری از گل و کاشی‌های فیروزه‌ای و لاجوردی

بنای تاریخی بارگاه امامزاده محمد شهر کرمان متعلق به اواسط دوره صفویه است و به صورت مستطیل ساخته شده و دارای سه ایوان، گنبد، رواق، صحن و ضریح است.

در اصلی بقعه امامزاده محمد از ایوان شرقی باز می‌شود که آینه‌کاری‌های زیبایی دارد و در ایوان زیبا و سرسبز این بقعه حوض‌های بزرگی است که مملو از ماهی‌های قرمز کوچک هستند، حین عبور از ایوان به اتاقی می‌رسیم که مرقد امامزاده جلیل‌القدر در آن قرار دارد.
این اتاق دارای چهار صفه بلند به ارتفاع هشت متر است که در تلاقی ساقه گنبد عرقچینی و دیوار بقعه چهار پنجره برای نورگیری تعبیه شده است.

قطر گنبد از داخل پنج متر و ارتفاع ساقه آن دو متر است، گنبد از خارج به شکل شلجمی بلند و به ارتفاع بیش از 13 متر است که بسیار باشکوه، مجلل، عظیم و پرابهت ساخته شده و دور‌تا‌دور ساقه آن صلوات کبیره در کاشی‌های قهوه‌ای نقش بسته است.

نمای تمام گنبد نیز با کاشی‌های معرق فیروزه‌ای تزیین شده و در نتیجه نمای بسیار زیبایی به بقعه داده است.

در زیر گنبد و وسط اتاق مرقد امامزاده محمد قرار دارد در شمال مرقد دری واقع شده است که به شبستان بزرگ حرم می‌رسد و دارای دو اتاق، یک ایوان و یک سالن بزرگ است.
توسعه قرینه همین فضا در جنوب بقعه تکرار شده با این تفاوت که سردر آن زیبا و باشکوه و با کاشی‌های لاجوردی در زمینه گل و بوته و آیات قرآنی تزئین شده و از شکوه خاصی برخوردار است.

زمین زیارتگاه که حدود 5 هزار متر مربع است با جدول‌بندی درختان سرو و کاج بلند و گل‌کاری و چمن‌کاری فضای با طراوتی دارد.

امامزاده محمد چگونه به کرمان آمد؟

ابن موسی بن جعفر که در معیت برادر بزرگوار خود حضرت احمد بن موسی (شاه‌چراغ) برای دیدار با حضرت علی بن موسی الرضا (ع) به ایران عزیمت کردند که در شیراز توسط حاکم وقت مورد حمله قرار گرفتند و در این حادثه شاه‌چراغ به شهادت رسیدند و برادر ایشان که جد امامزاده محمد بودند در شیراز اقامت گزیدند و از کثرت عبادت و شب زنده‌داری به محمد عابد معروف شدند که قبر مطهر ایشان در همان صحن شاه‌چراغ قرار دارد.
پسر ایشان ابراهیم مجاب از سادات بزرگوار بودند که به کربلا عزیمت کردند و در همان جا سکنی گزیدند، ابراهیم مجاب که پدر بزگوار امامزاده محمد (ع) است به ابراهیم ضریر کوفی معروف هستند تا پایان عمر مجاور حائر حسینی بودند و در همان مکان رحلت کردند که قبرشان در زاویه شمال غربی رواق امام حسین (ع) قرار دارد.

امامزاده محمد به همراه برادران خود به بهبهان مهاجرت کردند و از سال 247 ه.ق به سیرجان عزیمت کردند که یکی از برادران ایشان امامزاده علی در این شهرستان مدفون هستند.

امامزاده محمد در پی درخواست‌های مردم و علما در سال 249 ه.ق به کرمان آمدند و مدت 50 سال در بین مردم این شهر زندگی کردند و سرانجام در سال 301 ه.ق به دست حاکم وقت به شهادت رسیدند.

امامزاده محمد ملقب به شاهزاده محمد از سادات جلیل‌القدر و عظیم‌الشأن جد سادات موسوی کرمان، شیراز، خوزستان، کربلا  و کوفه هستند.

از برگزاری محافل قرآنی تا مجالس تعزیه

پس از پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای نسبت به تعمیر و  بهسازی حرم مطهر امامزاده محمد توسط گروه بازسازی خاص حرم امام حسین (ع) صورت گرفته است و این مکان رونق بسیاری دارد.
آستان مقدس امامزاده محمد شهر کرمان طی سال‌های اخیر به عنوان یکی از مراکز اصلی برگزاری آیین‌های مذهبی است، برگزاری مجالس تعزیه در این مکان رونق زیادی دارد و همچنین برگزاری نماز جماعت، محافل قرآنی، دعای ندبه و دعای کمیل از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این مکان است.----------------------------
گزارش از مهسا حقانیت

عکس از: محسن رجب‌پور
----------------------------
انتهای پیام/80019/ی40/د1000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها