امروز : پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 27
۲۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63252
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بوشهر، علیرضا رهبر صبح امروز در نشستی با موضوع پیشگیری از دیابت در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بوشهر، علیرضا رهبر صبح امروز در نشستی با موضوع پیشگیری از دیابت در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: برای پیشگیری از دیابت و کنترل عوامل و عوارض ابتلا به دیابت آگاهی جامعه از طریق رسانه‌ها نسبت به عوامل موثر در بروز این بیماری بسیار مهم و ضروری است.

وی با بیان اینکه دو نوع دیابت وجود دارد، ادامه داد: دیابت نوع یک که 5 درصد از دیابتی‌‎ها را تشکیل می‌دهد، وابسته به انسولین است و دیابت نوع دو چون بیشتر با شیوه‌ زندگی افراد در ارتباط است، حدود 95 درصد از بیماران دیابتی را به خود اختصاص داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص روش‌های جلوگیری و کنترل دیابت نوع دو بیان داشت: روش‌های تغییر شیوه زندگی ناصحیح و اختیار کردن شیوه زندگی مناسب که شامل غذای سالم، ورزش، عدم مصرف سیگار و الکل، کاهش مصرف چربی، نمک و کاهش وزن است را می‌توان با تشکیل کلاس‌های آموزشی و روش‌های عملی که با فرهنگ جامعه منافاتی ندارد، به اطلاع افراد رساند.

وی افزود: فشار خون، افزایش وزن، عدم فعالیت مناسب، ناراحتی‌های کلیوی، کبد چرب از جمله مواردی هستند که با بیماری دیابت ارتباط دارند و ممکن است با دچار شدن به یکی از این بیماری‌ها، به ویژه کسانی که در خانواده سابقه اینگونه بیماری‌ها را دارند، زمینه ابتلا به دیابت را در آینده برای خود رقم بزند.

دکتر رهبر با اشاره به شیوه مصرف غذای افراد دیابتی عنوان کرد: افراد دیابتی برای پیشگیری از اضافه وزن بهتر است از مصرف قندهای ساده که در گروه شیرینی‌هاست مثل مربا که مقدار زیادی شکر در آنها استفاده می‌شود و همچنین مصرف خرما با توجه به اینکه مصرف خرما در منطقه جنوب زیاد است، خودداری کنند.

وی همچنین با اشاره به میزان بالای شیوع دیابت در استان بوشهر نسبت به کشور، ادامه داد: عدم مصرف غذاهای چرب، نمک زیاد، توزیع مصرف غذا در طول روز، عدم افراط در صرف غذا، ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی و قطع مصرف دخانیات، در کنترل دیابت بسیار مهم است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در خصوص عوارض بیماری دیابت افزود: با بروز بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، کلیوی و کبدی فرد را تهدید می‌کند و در صورت عدم کنترل این بیماری و عدم آگاهی‌های لازم، ممکن است در مواردی منجر به قطع عضو، کوری و عوارض دیگر شود.

وی در پایان تصریح کرد: افراد باید سالیانه آزمایشات مربوط به قند و چربی خون را انجام دهند و وزن و سایز دور شکم خود را کنترل کنند، چون این موارد به یکدیگر ارتباط دارند یعنی ممکن است فرد مبتلا به کبد چرب، در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار بگیرد.

دکتر رهبر خاطر نشان کرد: اگر دور شکم در آقایان بیشتر از 100 سانتیمتر و در خانم‌ها بیشتر از 88 سانتیمتر باشد، زنگ خطری برای آنها است و در صورت بروز هر کدام از این موارد، حتماً به متخصص داخلی یا متخصص تغذیه مراجعه شود.
انتهای پیام/66006/خ30
برچسب ها:
آخرین اخبار