امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63260
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از مرکز تحقیقات قلب و عروق علوم پزشکی شهید بهشتی، سعید علیپور پارسا اظهار داشت: نارسایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از مرکز تحقیقات قلب و عروق علوم پزشکی شهید بهشتی، سعید علیپور پارسا اظهار داشت: نارسایی قلب از جمله علل عمده بستری در بسیاری از بیمارستان‌هاست.

وی با اشاره به اینکه بیماری‌های عروق کرونر در صدر عوامل ایجاد نارسایی قلبی بوده و شایع‌ترین علت مرگ و میر در سطح جهان از جمله ایران است اضافه کرد: بیماری‌هایی با منشأ ناشناخته که از آنها تحت عنوان کاردیومیوپاتی یاد می‌شود، فشار خون کنترل نشده و بیماری‌های دریچه‌ای و ریوی نیز در ردیف بعدی علل نارسایی‌ قلبی قرار گرفته و بیماری‌های مادرزادی قلب، کم خونی و مصرف داروهای بدنسازی نیز با شیوع کمتر سبب بروز نارسایی قلب می‌شوند.

وی درباره وضعیت نارسایی قلبی در ایران افزود: نارسایی قلبی اغلب در میانسالی به بعد اتفاق افتاده و در سنین بالا به حدود 7 درصد نیز می‌رسد، هرچند اخیراً سن ابتلا به آن در ایران کمی به دلیل کاهش سن ابتلا به بیماری های عروق کرونر پایین آمده است.

دبیر علمی چهارمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران با اشاره به اینکه بار سنگین ناشی از این بیماری و اهمیتی که دارد، علت برگزاری این کنگره است، گفت: بخش عمده‌ای از هزینه‌های درمان در کشور صرف نارسایی‌های قلبی می‌شود. از آنجایی که بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی‌های قلبی طول عمر کوتاهی دارند، می‌توان با اقدامات دارویی و غیر دارویی بر طول عمرشان افزود.

وی افزود: برگزاری این کنگره نیز تلاشی برای ارتقای دانش همکاران از طریق مبادله اطلاعات با سخنرانان خارجی و اساتید داخلی که در این زمینه شناخته شده هستند، خواهد بود.

معاون آموزشی گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به اینکه جایگاه اعمال تهاجمی در درمان نارسایی‌های قلبی کجاست، اظهار کرد: روش‌هایی چون آنژیوپلاستی، کار گذاشتن باتری‌های قلبی و اخیرا میتراکلیپ یا اصلاح نارسایی دریچه میترال به روش بسته و مانند آن جزو اعمال تهاجمی محسوب می‌شوند. درصد عمده‌ای از اعمال تهاجمی با هدف درمان نارسایی قلب در سطح کشور در شهرهای بزرگ چون تهران انجام می‌گیرد ولی به جز پیوند قلب، جراحی باز برای درمان نارسایی قلب که عمدتا به بیماری‌های دریچه‌ای و تا حدودی انسداد عروق کرونر مربوط می‌شود تمرکز کمتری داشته و در اغلب مراکز استان ها در دسترس است.

معاون آموزشی گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره امکانات و تجهیزات پزشکی درمان نارسایی‌های قلبی نیز توضیح داد: تجهیزات و امکانات ما در زمینه درمان نارسایی‌های قلبی محدود است که دلیل اصلی آن هزینه سنگین تهیه برخی داروها و از جمله تجهیزاتی از قبیل Mitraclip و دستگاه های کمکی پمپاژ قلب نظیر دستگاه ECMO و Impella است که متأسفانه توسط سازمان‌های بیمه گر تحت پوشش قرار نمی‌گیرند.

علیپور پارسا اذعان داشت: البته اعمال درمانی بسیاری از جمله آنژیوپلاستی، کارگذاشتن باتری، پیوند قلب و به میزان محدود میتراکلیپ در ایران انجام می‌شود، اما در زمینه درمان نارسایی قلبی حاد به دلایل ذکر شده نیاز به یکسری وسایل و تجهیزات داریم که در ایران محدود است.

دبیر علمی چهارمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران درباره داروهای قلبی نیز گفت: مشکلات مربوط به دارو هنوز هم تا حدی وجود دارد. برخی داروها در زمینه نارسایی قلب موجود نبوده و برخی شرکت‌ها به علت تحریم مجاز به واردات آن نیستند و متاسفانه آن دسته از داروهای خارجی هم که وارد می‌شوند قیمت بالایی برای بیماران دارند.

 چهارمین کنگره بین‌المللی نارسایی قلب ایران از 10 تا 12 اردیبهشت سال 1393 در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها