امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63289
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران؛ عباس جدیدی معاون نظارت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران؛ عباس جدیدی معاون نظارت و نایب رییس کمیسیون نظارت شورای اسلامی شهر تهران در چهل و هفتمین جلسه شورا ضمن ارائه گزارش عملکرد و فعالیت‌های معاونت نظارت شورا با تاکید بر رویکرد نظارتی  شورا در دوره چهارم خاطر نشان کرد: بر اساس منویات مقام معظم رهبری این رویکرد سازنده، هدایت‌گر و حمایت کننده از مجموعه مدیریت شهری است و بنابراین به معنای دخالت در امور اجرایی شهر نیست.

وی در این گزارش به  اهم ایرادات و مشکلات در شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: تعدد دستورالعمل‌ها، ‌بخشنامه‌ها و صورتجلسه‌ها در شهرداری تهران،  نقص آراء ماده صد قانون شهرداری در مناطق 22 گانه شهرداری تهران، اتخاذ تصمیمات غیر قانونی در شورای معماری شهرسازی مناطق شهرداری تهران، اخذ عوارض غیر قانونی از مؤدیان ( عوارض متفرقه .... )، عدم تعیین تکلیف املاک واقع در طرح و عدم تأدیه بموقع حقوق مالکانه، ناشی از وقوع ملک در طرح اجرائی شهرداری تهران و نیز عدم رعایت برخی از پهنه‌بندی مندرج در طرح جامع و تفصیلی شهر تهران در هنگام صدور پروانه ساختمان، عدم رسیدگی بموقع به اختلافات پیمانکاران با شهرداری تهران و عدم تأدیه مطالبات پیمانکاران از سوی شهرداری تهران و نبودن شفافیت‌ در نحوه و میزان محاسبه عوارض و اطلاع رسانی در این خصوص به شهروندان از جمله مشکلات موجود در شهرداری تهران است.

جدیدی همچنین خاطر نشان کرد: طبق سوابق و بررسی‌های بعمل آمده، حوزه معاونت شهرسازی و معماری مناطق 22 گانه شهرداری تهران به لحاظ وظایف و تنوع فعالیت در امور پروانه ساختمان، پایانکارساختمان، عوارض‌ساختمان، تخلفات‌ساختمان، ‌تغییرکاربردساختمان، تثبیت واحدتجاری و غیره، بیشترین مراجعات و اعتراضات مردمی را به خود اختصاص داده است.

به همین جهت حوزه معاونت نظارت جهت تشریک مساعی بیشتر و رفع مشکلات موجود جلسات مستمر و منظم در سطح معاونین، مدیران و کارشناسان دریک برنامه زمان بندی مشخص برقرار کرده است.

نایب رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا در ادامه یاد آور شد؛ ایجاد وحدت رویه در کلیه مناطق در خصوص محاسبه وصول عوارض از طریق معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، ارائه دستورالعمل شرح وظایف شورای معماری و شهرسازی جهت بررسی به معاون نظارت شورای اسلامی شهر تهران ، ارائه کلیه مصوبات نظارت و حمایت دوره‌ای از طریق معاون شهرسازی و معماری به حوزه نظارت شورای شهر جهت بررسی و رفع  مغایرتهای احتمالی با طرح تفصیلی، ماحصل تشریک مساعی در جهت رفع مشکلات بخش شهرسازی و معماری است.

بخش دوم گزارش معاون نظارت شورا به ایرادات عملکرد دفاتر الکترونیکی شهرداری تهران اختصاص داشت

در این بخش آمده است، شهرداری تهران در راستای تحقق و استقرار دولت الکترونیک و کاهش تصدی‌گری با بکارگیری بخش خصوصی در چارچوب برنامه پنج ساله و مصوبه شورای اسلامی شهر تهران نسبت به تأسیس و راه اندازی حدود 123 دفتر الکترونیک در سطح نواحی و مناطق 22 گانه شهرداری تهران اقدام کرده است.

این دفاتر الکترونیک به نیابت از شهرداری تهران خدماتی از قبیل صدور انواع پروانه ساختمان، ارائه خدمات نظارت فنی، ‌تجمیع و تفکیک املاک، کسب و پیشه، خدمات مرتبط با مؤدیان « پرداخت عوارض» و سایر موارد خدمات ارائه می‌دهند که متأسفانه اخبار و گزارشات واصله در خصوص عملکرد دفاتر الکترونیک حکایت از این دارد که نظارت ناکافی شورای راهبری و عدم وجود هماهنگی لازم مناطق شهرداری با دفاتر الکترونیک منجر به حصول عملکرد نامطلوب در بخش هایی از جمله: صدور مجوز تعدادی از دفاتر الکترونیک بر خلاف آئین نامه اجرائی مربوط ،مشخص نبودن میزان و نحوه محاسبه و نوع ارائه خدمات برای شهروندان، بازرسی و نظارت ناکارآمد بر نحوه عملکرد این دفاتر و عدم هماهنگی لازم مناطق شهرداری تهران با دفاتر الکترونیک شده است.

وی افزود: برای رفع مشکلات فوق جلسات هماهنگی را با سازمان فن آوری شهرداری و موسسات نظارتی بر دفاتر الکترونیک داشته ایم که در آینده این موضوعات ارائه خواهد شد.

نظر به اینکه 6 ماه از مسئولیت اینجانب بعنوان معاون گروه نظارت شورای اسلامی شهر تهران می‌گذرد در مرحله اول سعی گردید از تجربه و تفکر کارشناسان این حوزه در امر بهبود روش رسیدگی، پیگیری، تسریع در انجام اقدامات ستادی و بالاخص پاسخگویی مناسب به شهروندان محترم تهران و نیز ایجاد هماهنگی و همکاری با سطح معاونین و مدیران‌ستادی و شرکتها وسازمانهای‌ تابعه شهرداری تهران ‌استفاده‌گردد. بدین ترتیب مقرر شد حوزة معاونت نظارت شورای اسلامی شهر تهران در یک برنامه کوتاه مدت و بر اساس اولویت 4 موضوع مهم و ضروری را در دستور کار برنامه پیش رو خود قرار دهد.

گفتنی است بخش دیگر این گزارش نیز به برنامه های اجرایی معونت نظارت شورا و بازدید هایی که از مناطق 22 گانه شهرداری تهران داشته است و نیز پاسخگویی به مراجعین در شورا و مناطق اختصاص داشت.

احمد مسجد جامعی، رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در این گزارش نکات قابل نظارت و پیگیری امده است تاکید کرد: نظارت امری عامی است و این ام باید در تمام بخش های شورا و شهرداری جریان یابد.

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی شورا نیز با اشاره به بخش های اختصاصی گزارش فوق به مباحث شهرسازی گفت: بیشتر مغایرت ها و مشکلات نظارتی احصاء شده در این گزارش مربوط به شهرسازی و معماری است .پیشنهاد می شود صندوق های پیشنهادات و انتقاداتی در مناطق ، سازمانها و معاونت های شهرداری و یا کمیسیون های تخصصی شورا در شهرداری ها ایجاد شود تا شهروندان که شاهد انحرافات و تخلفات هستند آنها را گزارش دهند.

تذکرات اعضای شورای شهر

همچنین در این جلسه  اسماعیل دوستی عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران نسبت به قرار نگرفتن، ادامه بررسی دستور جلسه بودجه 93 شهرداری تهران در دستور کار شورا اعتراض کرد و گفت: این خلاف قانون و نادیده گرفتن اصل برنامه و بودجه در کارهای اجرایی است، چرا که بحث درآمدهای بودجه سال 93 شهرداری تهران در شورا به تصویب رسیده است و موضوع هزینه ها هنوز بلاتکلیف است.

وی افزود: با توجه به اینکه تنها 25 روز از سال باقی مانده است اما ما هنوز پرونده بودجه 93 شهرداری را نبسته ایم و این باعث می شود تا شهرداران مناطق و مدیران اجرایی نتوانند کارهای مقدماتی قراردادها را به موقع انجام دادند.

دوستی در ادامه از هیأت رئیسه شورا خواست تا مطابق قانون در جلسه آینده موضوعی جز بررسی بودجه سال 93 شهرداری تهران را در دستور کار قرار ندهد.

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز ضمن تأیید اعتراض دوستی، گفت: ما در کمیسیون بودجه آمادگی کامل برای بررسی بودجه را داریم، اما بدلیل اینکه موضوعات را با نظر کمیسیون های تخصصی اعمال می کنیم بنابراین منتظر نظرات کمیسیو ها هستیم که هنوز اعلام آمادگی نکرده اند تا کمیسیون تلفیق را برگزار کنیم.

رحمت اله حافظی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز با اشاره به مصوبه شورای شهر تهران مبنی بر کمک شهرداری تهران جهت ساخت مساجد و اماکن مذهبی، گفت: سیاست کلی این مصوبه این بوده است که مساجد با مشارکت مردم ساخته شود و به گونه ای نباشد که مساجد دولتی باشند بنابراین در بودجه سال 93 باید درخصوص اعتبارات این موضوع دقت لازم شود چرا که ما باید پاسخگوی هزینه کرد بیت المال باشیم.

عبدالمقیم ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورا 400 مسجد در طول 5 سال می بایستی در سطح شهر ساخته شود، گفت: ما در کمیسیون فرهنگی نه تنها نسبت به ساخت مساجد حساسیت داریم بلکه درخصوص موضوع ورزش، هنر و غیره نیز احساس مسئولیت داریم.

وی افزود: در بحث اعتبارات مساجد ما در کمیسیون فرهنگی تنها بحث سخت افزاری را مدنظر قرار نداده ایم بلکه بحث نرم افزاری مساجد را نیز در نظر گرفته‌ایم.

مجتبی شاکری عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، تاکید کرد: با توجه به آنکه شورای شهر تهران در دیدار اخیر خود با مقام معظم رهبری، فرمایشات ایشان را در خصوص برنامه های شهری در برنامه 5 ساله دوم شهرداری تهران به عنوان سند بالا دستی گنجاند، اکنون نیز شورای شهر می بایستی در اجرایی کردن این سیاست کلی نقش خود را ایفاد کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از بندهای این سیاست کلی پرهیز از موازی کاری است، از شورای شهر خواست تا در قالب طرحی از شهرداری بخواهد تا وظایف معاونت اجتماعی و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران را که موازی هم هستند را تعیین تکلیف کند شاکری در ادامه با اشاره به اینکه، لایحه بودجه سال 93 شهرداری تهران برشی از برنامه 5 ساله شهرداری، قبل از تصویب در شورای شهر تهران می باشد، بنابراین خواستار  آن شد که بودجه به شهرداری برگردانده شود تا مطابق با برنامه مصوب شورا تهیه و ارائه شود.

این عضو شورای شهر تهران همچنین نسبت به رویکرد بودجه فرهنگی، اعتراض کرد و افزود: بیش از 85 درصد از بودجه فرهنگی کالبدی است و در حوزه ساخت و ساز تخصیص می شود و تنها 15 درصد از این اعتبارات صرف کارهای کیفی فرهنگی می شود، بنابراین این رویکرد با فرمایشات رهبری مبنی بر اولویت کارهای فرهنگی مغایرت دارد و پیشنهاد می دهم شورای چهارم بر کارهای محتوایی فرهنگی تمرکز کند.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیز در ابتدای جلسه ضمن تشکر از رئیس جمهور بدلیل دعوت از رئیس شورا و شهرداری تهران جهت شرکت در جلسات هیأت دولت، گفت: معاون اجتماعی شهردار تهران که با برگزاری آئین های شمسه و فعالیت های فرهنگی مشابه، جایگاه خاصی در نهادینه کردن فرهنگ رفتار و گفتار،اخلاقی  در بین مردم دارد، متأسفانه در مصاحبه خود بیان کرده است که رئیس شورای شهر تهران در معیت شهردار در جلسه هیأت دولت شرکت کرده است، که بیان این موضوع جدای از شخصیت آقای مسجدجامعی به کیان شورای شهر لطمه می زند.

وی افزود: این سخنان باعث شد تا مطبوعات نیز به جای آنکه به اصل موضوع شرکت مسئولین مدیریت شهری در جلسه هیأت دولت بپردازند به موضوع های حاشیه‌ای روی بیاورند.

اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه پنج تن از سربازان کشورمان در شهر مرزی سرابان توسط گروه‌های تروریستی اسیر شده‌اند، گفت: به عنوان شورای شهر تهران از شورای شهر سرابان می خواهیم تا زمینه کمک و همکاری به نیروهای مسلح را فراهم کنند تا در آزادسازی این عزیزان هر چه سریعتر اقدام شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها