امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63309
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 38
مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین‌الملل واستاد دانشگاه امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: ...

مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین‌الملل واستاد دانشگاه امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: روسیه یکی از بازماندگان نظم کهن جهانی در دنیای دوقطبی است که خود را میراث‌دار اتحاد جماهیر شوری سوسیالیستی می‌داند.

وی با بیان اینکه "از سوی دیگر باید در نظر داشت که روسیه در اندازه‌گیری قدرت ملی در یک نگرش تطبیقی در برابر دیگر قدرت‌های بزرگ جهان در واقعیت از جایگاه تعریف شده‌ای برخوردار است"، ادامه داد: روسیه با 8 پیشران دارای 2 درصد از قدرت جهانی در برابر ابر قدرت بازمانده دیگر از جنگ سرد یعنی ایالات متحده آمریکا که دارای 20 درصد قدرت جهان است، می‌باشد.

* سوریه نقطه اصطکاک روسیه و غرب

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: از سوی دیگر روسیه همواره تلاش دارد که مناطق نفوذ خود را در آوردگاه اصطکاک میان منافع خویش با غرب حفظ کند که یکی از مناطق اصلی اصطکاک و چالش برای روسیه ، سوریه است. آمریکایی‌ها تلاش کردند که بازی روس‌ها را از سطح بازیگران درجه نخست دنیا آرام آرام به سطح بازیگران درجه دوم سوق دهند از این رو پوتینی که هم اکنون با سخنرانی مشهور خود در کنفرانس امنیتی مونیخ موجب شد برخی تحلیل‌گران در قضاوت زود هنگام شروع جنگ سرد دیگری را اعلام کنند، امروز باید در سطح بازی با عربستان و تهدید ملک عبدالله وارد شود.

* اوکراین استخوانی در گلوی امنیتی روسیه

وی خاطرنشان کرد: بی‌تردید سوریه برای روس‌ها اهمیت حیاطی دارد از این رو روس‌ها تلاش کردند از آن به عنوان یک کشور قدرتمند نظامی و دارای سلاح‌های هسته‌ای استفاده کرده و با تمام قوا البته از منظر نسبی در حمایت از بشار اسد در دمشق وارد شوند اما در نهایت به نظر می‌رسد هرگاه که اصطکاک روس‌ها در خاورمیانه برای رسیدن به توافق با آمریکایی‌ها به نتیجه نمی‌رسد در غشای امنیتی روس‌ها حفره‌های عمیقی ایجاد می‌شود.

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اوکراین امروز استخوانی در گلوی امنیتی روس‌ها است که آثار آن در سوریه نیز بروز خواهد کرد.

مطهرنیا در خصوص مواضع روسیه درباره اوکراین گفت: روسیه در وهله نخست تلاش می‌کند که حرکت موجود در اوکراین را ناشی از دخالت‌های کشورهای خارجی معرفی و سپس با بررسی محیط عملیاتی به بسیج امکانات خود و محافظان دولت قبلی در یک جبهه جدید و آرایش محتوایی دیگر با محوریت روسیه اقدام کند.

* احتمال استفاده روس‌ها از تجارب قدیمی و مخالفین احیاگر دولت قبلی

وی افزود: اوکراین امروز تغییر و تحولاتی را شاهد است که یادآور چندین سال پیش و روی کار آمدن تیموشنکو است که امروز از حبس در آمده است از این رو ممکن است روس‌ها از تجربه قدیمی خود استفاده کرده و مخالفینِ جنبشِ جدید را که احیا گر قدرت دولت قبلی است، باز با چالش‌های جدی روبرو سازند لذا باید  منتظر بمانیم تا ببینیم دولت جدید اوکراین تا چه اندازه از تجربه‌های گذشته خود بهره خواهد برد تا استمرار دولت اوکراین را در اداره خود شاهد باشیم.

* جایگاه ویژه اوکراین در غشای امنیتی روسیه

وی همچنین در خصوص اینکه "اتفاقات اخیر اوکراین تا چه حد بر تیرگی روابط آمریکا و روسیه تاثیر می‌گذارد"، تصریح کرد : در دنیای امروز روابط یک وجهی نیست که به واسطه یک موضوع بین قدرت‌های بزرگ جهانی قطع شود یا اساسا به روابط دیپلماتیک در چارچوب چنین وقایعی خدشه کامل وارد آید اما اوکراین برای روس‌ها بسیار جای تامل دارد چرا که در غشای امنیتی روسیه تعریف خاصی را باید برای اوکراین قائل بود، ضمن آنکه اگر اوکراین به عنوان یک کشور اروپایی در اروپای متحد و با اروپای متحد و به پیروی از آن با غرب همگام شود، می‌تواند زمینه الگودهی به دیگر مناطق تحت نفوذ روسیه را فراهم کند و این برای روسیه اصلا خوب نیست.

* تمایل روس‌ها برای دریافت امتیاز حداکثری از ایران و حداقلی از امریکا / روس‌ها از برگ برنده ایران برای ایجاد فضای مثبت  برای بالابردن امتیازات خود بهره می‌برند

مطهرنیا گفت: آنچه که مسجل است روس‌ها همواره درباره مسائل ایران و آمریکا تلاش داشتند در یک بافت موقعیتی، خود را تعریف کنند تا بتوانند امتیازات حداکثری از ایران و حداقلی از آمریکا دریافت کنند. با وجود اوضاع در اوکراین این روس‌ها خواهند بود از برگ برنده ایران برای ایجاد فضای مثبت در جهت بالابردن امتیازات خود در منطقه امنیتی بهره ببرند، هرچه روس‌ها در برابر امریکایی‌ها بیشتر تضعیف شوند در آینده حاضر به معامله بیشتری بر سر سوریه و حتی ایران خواهند بود و این نکته‌ای است که ایران باید از نظر آینده‌نگری به فضای سیاسی منطقه از نظر دور نکند.

وی ادامه داد: این که ایران بتواند بین آمریکا و روسیه شکاف‌افکنی کرده و از آن بهره ببرد یک بعد قضایا است که بستگی به نوع عملکرد ایران دارد و با توجه به آنچه که در 3 دهه اخیر رخ داده، ایران از تمام پتانسیل‌های موجود استفاده کرده است و به نظر می‌رسد ایران باید نگران استفاده از کشور خود و همپیمانانش در منطقه درباره معاملات سطح بالای بین‌المللی باشد.

* اوکراین در منطق بحران‌زا و بحران‌زی

مطهرنیا در خصوص ثبات و پایداری وضعیت جدید اوکراین خاطرنشان کرد: اوکراین مانند بسیاری از کشورهای منطقه در وضعیت گذار به سر می‌برد و منطق گذار، منطق بحران زا و بحران‌زی است. هر حاکمی در این کشورها که در این گذار تاریخی بر سر کار بیاید باید قدرت مدیریت بحران‌ها و تبدیل تهدیدهای موجود در این بحران‌ها به فرصت برای استحکام نظام حکومتی خود در پاسخ به نیازهای فزاینده مردم را داشته باشد و گرنه دچار وضعیت حاکمان قبلی می‌شود لذا حاکمان جدید باید با استفاده از تجارب گذشته خویش و تجارب پیش روی خود بهره برده و زمینه‌های حل برنامه‌ریزی شده مبتنی بر استفاده از پتانسیل‌های موجود و استعداد آفرینی‌های لازم برای اداره این  چالش‌ها را داشته باشند.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: دولت جدید در کنار خود روسیه را دارد که مدعی قدرت جهانی است و خود را زخم خورده از تفکری می‌داند که دولت جدید را بنیان می‌گذارد و این می‌تواند نمایانگر سطح سختی کار دولت آینده در بافت موقعیتی بحران‌زا و بحران‌زی و تهدیدات ناشی از حمایت روس‌ها از مخالفانشان بینجامد.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار