امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63320
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، مرکز آکادمی علوم افغانستان امروز میزبان نشست کارشناسان افغان به منظور بررسی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، مرکز آکادمی علوم افغانستان امروز میزبان نشست کارشناسان افغان به منظور بررسی اوضاع کنونی این کشور بود.

«شاه‎حسین مرتضوی» روزنامه‌نگار افغان در این نشست اظهار داشت که در یک دهه گذشته افغانستان مرکز نبردهای نیابتی کشورهای خارجی بوده است بنابراین برخی از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تلاش کرده‌اند تا در خاک افغانستان زورآزمایی کنند.

به باور وی، جنگ در افغانستان به ضرر ملت این کشور بوده و هست و بایستی کشورهای خارجی به ادامه این نبرد پایان دهند.

«سید مسعود» کارشناس و استاد دانشگاه کابل نیز با اشاره به انتخابات در افغانستان اظهار داشت که راه برون رفت افغانستان از وضعیت کنونی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

وی افزود: ناامنی‎ها در برخی از مناطق افغانستان، قبول نتیجه انتخابات از طرف کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، از جمله چالش‎های فرا روی انتخابات محسوب می‎شوند.

مسعود معتقد است که افغانستان هم‎اکنون مرکز برخورد سیاست‌های کشورهای خارجی است زیرا اهمیت این کشور برای کشورهای منطقه بدلیل اقتصادی و برای کشورهای فرامنطقه‌ای بدلیل موقعیت جغرافیایی آن است.

کارشناس افغان به برخی از کشورهای همسایه افغانستان اشاره کرد و گفت: با آن که این کشورها در چندین سازمان منطقه‎ای عضویت دارند و در قبال افغانستان نیز تعهدهای زیادی سپرده‌اند اما به این تعهدات عمل نمی‌کنند.

این استاد دانشگاه در ادامه به گفت‎وگوهای اعضای شورای عالی صلح با طالبان در دبی اشاره کرد و آن را سمبولیک و بی‎نتیجه خواند.

به گفته مسعود، افرادی که در این نشست به نمایندگی از طالبان شرکت کرده‎اند، بر طالبان اثرگذار نیستند و اگر این افراد جنگ با دولت افغانستان را حرام هم بدانند، خشونت‎ها در این کشور پایان نخواهد یافت.

این در حالی است که شورای عالی صلح افغانستان با انتشار اطلاعیه‎ای اعلام کرد که اعضای این شورا با طالبان به توافق‎های ابتدائی دست یافته است.

بر اساس این اطلاعیه، قرار است گفت‎وگوهای طالبان و شورای عالی صلح افغانستان در داخل و خارج از این کشور ادامه یابد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها