امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۱۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63327
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، برخی از روزنامه‎های امروز (یکشنبه) چاپ کابل در دیدگاه‎ها و سرمقاله‎های خود، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، برخی از روزنامه‎های امروز (یکشنبه) چاپ کابل در دیدگاه‎ها و سرمقاله‎های خود، توانایی همکاری و روابط چین با افغانستان را بررسی کرده‌اند

روزنامه «جامعه‎باز»، در سرمقاله خود توانایی چین برای کمک به افغانستان را بررسی کرده و نوشته است که این کشور با توجه به پیشرفت‎های خود می‎تواند با دولت افغانستان همکاری کند.

به باور سرمقاله نویس این روزنامه، در صورت افزایش تنش‎ها میان روابط کابل و واشنگتن، کمک‌های چین می‎تواند جایگزین کمک‎های مالی آمریکا در افغانستان شود.

روزنامه «سخن جدید»، در دیدگاه رسمی خود به وعده همکاری‎های نظامی وزیر خارجه چین به افغانستان اشاره کرده و نوشته است که این همکاری‎ها با هدف برقراری امنیت در افغانستان و در نتیجه افزایش تجارت پکن است.

این روزنامه یکی دیگر از دلائل افزایش همکاری‎های چین با افغانستان را رقابت این کشور با هند و آمریکا برشمرده و نوشته است که چین قصد ندارد از این 2 کشور عقب بیفتد.

روزنامه «هشت صبح»، در سرمقاله خود با اشاره به روابط گسترده چین با پاکستان، و توانایی پکن برای پیشرفت روند گفت‎وگوهای صلح دولت افغانستان با طالبان را موثر دانسته است.

در این مطلب آمده است که چین روابط گسترده نظامی با اسلام آباد دارد و در صورت فشار پکن، مقامات اسلام‌آباد  ممکن است روند گفت‎وگوهای صلح را آغاز کنند.

به نوشته هشت، مقام‎های افغانستان نیز در دیدار خود با وزیر خارجه چین، خواسته‎اند تا با اعمال فشار بر پاکستان، گفت‎وگوهای صلح افغانستان آغاز شود.

روزنامه «آرمان ملی»، در دیدگاه رسمی خود به خروج نظامیان آمریکایی تا پایان سال 2014 میلادی از افغانستان پرداخته و نوشته است که با خروج این نظامیان، دولت افغانستان با کاهش نیروهای نظامی مواجه خواهد شد و کاهش نیروهای امنیتی خطری برای آینده دولت افغانستان است.

به باور سرمقاله نویس روزنامه آرمان ملی، دولت افغانستان اگر می‎خواهد پس از خروج نظامیان آمریکایی از این کشور وضعیت امنیتی تغییر نکند باید تعداد نیروهای امنیتی افغان را افزایش دهد.

روزنامه «ماندگار»، در دیدگاه رسمی خود به کناره‌گیری برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان به نفع یکدیگر اشاره کرده و آن را با کاندیداهای انتخاباتی دیگر کشورها مقایسه کرده است.

در این مطلب آمده است که در کشورهای خارجی کاندیداها در صورت نزدیکی دیدگاه‎ها و برنامه‏‎های خود به نفع یکدیگر کناره‌گیری می‌کنند اما در افغانستان هرگز مسئله دیدگاه‎ و برنامه در این خصوص مطرح نیست.

به باور سرمقاله نویس این روزنامه، کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان بدنبال کسب منافع شخصی و گروهی خود هستند و تعدادی با میانجیگری برخی از شخصیت‎های این کشور از کاندیداتوری به نفع کاندید دیگر کناره‌گیری می‌کنند.

روزنامه «افغانستان»، در سرمقاله خود، با بررسی قیام سوم اسفند (سوم حوت) سال 1358 مردم افغانستان نوشته است که این قیام پس از آن انجام شد که شعارهای بی‎مفهوم دولت کمونیستی دست‌نشانده شوروی در این کشور مشخص شد بنابراین اقوام افغانستان با یک نیت وارد جهاد و مبارزه در برابر دولت دست نشانده شوروی شدند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار