امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63344
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، «بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی هم اکنون عملا در تبعید است ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، «بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی هم اکنون عملا در تبعید است و پرونده سوریه از وی گرفته شده تا «محمد بن نایف»، وزیر کشور و مسئول پرونده مبارزه با تروریسم در عربستان مسئولیت پرونده سوریه را در دست بگیرد.

تصمیم گرفتن پرونده سوریه از شاهزاده بندر موجب شد تا مردی از فراز به فرود آید که تا مدتی پیش یکی از قویترین افراد در عربستان و منطقه شمرده می‌شد و حتی برخی در عربستان به وی چشم داشتند تا جایگاه و موقعیت عربستان را نه تنها در منطقه بلکه در عرصه بین المللی را تقویت کند و موجب شود، به عربستان به عنوان قدرتی بین المللی به رسمیت شناخته شود، اما تمام این رویاها با تبعید بندر بن سلطان و گرفتن پرونده سوریه از آن برباد رفت و حتی اشاعه شده که وی به شدت بیمار و در حال درمان در بزرگترین بیمارستان‌های جهان است، بدون اینکه از آن قدرت نام و نشانی وجود داشته باشد.

تصمیم گرفتن پرونده سوریه از بندر بن سلطان توسط عالی‌ترین مقام در خاندان سعودی یعنی ملک عبدالله گرفته شد که مشاهده می‌کرد، ریسک‌های پسر برادرش چگونه با سرنوشت خاندان سعودی به دلیل گرفتار کردن بی‌حساب و کتاب آن در جنگ سوریه بازی می‌کند و هزاران سعودی را پس از انتقال به سوریه به کشتن داده است.

نتایج مثبت این تصمیمات جدید عربستان درباره سوریه در زمانی نه چندان دور خود را نمایان خواهد ساخت و موجب خواهد شد تا خواسته‌ها و مطالبات نظام سوریه مبنی بر توقف صادر کردن تروریسم و آموزش تروریست‌ها و ارسال کمک‌های نظامی به گروه‌های تروریستی در سوریه متوقف شود.

این تصمیم عربستان در زمانی گرفته شد که رابطه میان آمریکا و عربستان به مرحله‌ای از تنش و بحران رسیده که جایی برای بازگشت وجود نخواهد داشت. اینحاست که پادشاه عربستان خود را در برابر دو گزینه دید که می‌بایست یکی از آنها را انتخاب کند، گزینه اول از احتمال کودتای بزرگ آمریکا در منطقه و نزدیکی واشنگتن به تهران سخن می‌گفت و گزینه دوم خواستار برکناری رئیس دستگاه اطلاعات عربستان بود که در ماه‌های اخیر سرکشی‌ها و یاغی‌گری‌هایش به شدت دولت آمریکا را خشمگین کرده بود و در این بین ملک عبدالله ترجیح داد تا گزینه دوم را انتخاب کند و هم پیمان بزرگ خود در جهان را از دست ندهد.

******

  به موازات تغییر موضع عربستان به نظر بسیاری از ناظران زمینه ساز گفت‌وگوی سعودی – ایرانی با اشراف و نظارت آمریکایی است، شاهد نزدیکی آنکارا – تهران هستیم که به نظر برخی از ناظران بحران سوریه تاثیر بسیاری بر روند بحران سوریه خواهد گذاشت، پس از اینکه ترکیه گذرگاه اصلی تردد تروریست‌ها و تامین کننده اصلی سلاح و اموال آنها از یک سو و از سوی دیگر مامن و پناهگاه تروریست‌ها در کشور و مرکز اطلاع رسانی و تبلیغاتی آنها شده بود.

این در حالی است که اگر آنکارا واقعا به دنبال خواسته براندازی نظام سوریه نبود، تردد گروه‌ها و عناصر تروریستی در سوریه تنها محدود به مرزهای لبنان و عراق می‌شد که بالطبع تحرکاتی محدود بود و عربستان هیچ‌گاه گذرگاه امنی برای نقل و انتقال سلاح و تروریست به خاک سوریه نمی‌یافت.

این در حالی است که موضع جدید ترکیه تاثیر بسیاری بر روابط ترکیه – ایران گذاشت که طی دو سال گذشته رشدی منفی داشت. اما فروپاشی رویای صدور الگوی ترکی به منطقه و کاهش روابط اقتصادی ایران - ترکیه که ضربه‌ای مهلک را به صنایع ترکیه وارد کرده بود و بیم «رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر ترکیه از تدارک غرب برای کودتای داخلی علیه وی موجب شد تا آنکارا بار دیگر روی به ایران آورد و اردوغان با سفر خود به تهران ضمن اعلام عقب نشینی از مواضع گذشته منطقه‌ای خود و به خصوص در قبال بحران سوریه، خواهان افزایش مبادلات تجاری کشورش با ایران تا سقف 30 میلیارد دلار شود.

اطلاعات دیپلماتیک نشان می‌دهد، مذاکرات و گفت‌وگوهای تهران – آنکارا بحران سوریه را نیز در بر می‌گرفته است، به ویژه در راستای تشدید درگیری‌ گروه‌های تروریستی در مناطق شمالی سوریه و در نزدیکی مرزهای ترکیه و افزایش انتقادات مردمی ترکیه از عملکرد دولت اردوغان که حتی به جریان‌ها و گروه‌های اسلامگرای محافظه کار ترکیه هم کشیده شده، چون این گروه‌ها به خوبی می‌دیدند، سیاست‌های اردوغان منتهی به گرفتار آمدن ترکیه در بحران سوریه و از همه مهمتر خطر گروه‌های تکفیری تروریستی خواهد شد.

«نضال احمد»، تحلیلگر سوری امور استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تصریح می‌کند که مردم سوریه در انتظار بازتاب‌های مثبت این موضع‌گیری هستند، یکی از مهمترین این بازتاب‌ها در قطع راه ارتباطی گروه‌های تروریستی تکفیری به سمت سوریه با بسته شدن مرزهای ترکیه به روی این گروه‌های تکفیری خواهد بود.

احمد تاکید می‌کند: این تحولات راه تکفیری‌ها را به دمشق خواهد بست، به ویژه آنکه بستن مرزهای ترکیه با تلاش‌های عراق برای بستن راه‌های مرزی و تلاش ارتش سوریه برای کنترل مرزهای لبنان همراه شده و اگرچه هم اکنون اردن به منبع اصلی خطر برای نظام سوریه تبدیل شده، اما ارتش سوریه قدرتمندتر از آن است که نتواند با خطری که از مرزهای اردن سوریه را تهدید می‌کند، مقابله کند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها