امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63360
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قبلا 4 جلد از این مجموعه کتاب ها توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شده بود و در ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قبلا 4 جلد از این مجموعه کتاب ها توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شده بود و در دسترس علاقمندان موسیقی ایرانی به خصوص ساز سنتور قرار گرفته بود. 

گرد آوری و آوانگاری این مجموعه توسط محسن غلامی انجام شده و ویرایش و نگارش مجموعه نیز توسط علیرضا جواهری صورت گرفته است.

این مجموعه حاوی قطعات اجرا شدۀ زنده یاد پرویز مشکاتیان در دستگاه همایون و آواز اصفهان است که در کنسرت ها و مجموعه های صوتی و تصویری مختلف طی 30 سال اجرا شده است.

جلد پنجم از این مجموعه شامل نغمات و گوشه هایی از دستگاه همایون و آواز اصفهان از آلبوم های بیداد، خلوت گزیده، کنسرت فستیوال مولانا در ایتالیا، افق مهر، کنسرت گروه عارف در سال 1376 و آلبوم دونوازی در دستگاه همایون است.

جمله‌بندی‌های موزون و شعر گونۀ پرویز مشکاتیان در تکنوازی‌هایش با سازهای سه تار و سنتور باعث شد تا به پیشنهاد محمدرضا شفیعی کدکنی این مجموعه از نغمات شعر گونۀ زنده یاد پرویز مشکاتیان، شعر بی واژه لقب گیرد.

به گفته علیرضا جواهری، این مجموعه از تکنوازی‌های استاد پرویز مشکاتیان در 12 جلد طراحی و تدوین شده است که به تدریج منتشر و در دسترس علاقمندان موسیقی ایرانی قرار خواهد گرفت. این مجموعه از تکنوازی‌های هنرمند فرزانه پرویز مشکاتیان، طی سال های 1383 تا 1388 زیر نظر استاد و با نظارت مستقیم ایشان تنظیم و نگارش شد که جلد اول و دوم این مجموعه در زمان حیات ایشان چاپ و نشر شد و سایر جلدهای این کتاب پس از درگذشت نابهنگام ایشان منتشر شدند امید است در سال 1393 شرایط برای چاپ و نشر سایر جلد های باقی مانده از این مجموعۀ ارزشمند فراهم شود و هنرمندان و هنرجویان موسیقی ایرانی بتوانند از این نغمات ارزشمند نهایت بهره را ببرند.

از ویژگی‌های این مجموعه 12 جلدی می‌توان به جمله‌بندی‌های موزون و شعر گونه و همچنین وفاداری زنده یاد پرویز مشکاتیان به ردیف های قدما به خصوص ردیف‌های استادان ابوالحسن صبا و میرزا عبدالله و ... اشاره نمود. همچنین تاثیر پذیری از اوزان عروضی و ادبی ادبیات کهن ایران زمین از ویژگی‌های بارز و آشکار جمله‌بندی‌های آوازی پرویز مشکاتیان به شمار می‌رود. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار