امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63365
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 55
حجت‌الاسلام حمیدرضا شاکرین مدیرگروه علمی منطق فهم دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل ...

حجت‌الاسلام حمیدرضا شاکرین مدیرگروه علمی منطق فهم دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به پروژه‌ای که برای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آغاز کرده است، توضیح داد: این کار اکنون به صورت یک کتاب آماده شده و در دست اتمام است.

وی با اشاره به اینکه این اثر پیرامون این بحث است که دین شناسی چه تأثیری در تبیین الگوی پیشرفت دارد، افزود: مباحث دین شناسی گستره وسیعی دارد و هر کدامش می‌تواند به گونه‌ای در ساخت و تبیین الگو تأثیرگذار باشد.

حجت‌الاسلام شاکرین یادآور شد: بنده در این اثر در حوزه مباحث دین‌شناسی و قلمرو دین تمرکز کردم تا نشان دهم دیدگاه‌هایی که در این زمینه وجود دارد به خصوص دیدگاه پذیرفته عالمان مسلمان که نگرش جامع به دین دارد، در ساخت الگوی پیشرفت چه کارکردی می‌تواند داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه برای تبیین یک الگوی دین بنیاد به ناچار باید به قلمرو دین شناسی وارد شویم،‌اظهار داشت: این همان نگاه جامع به دین است که می‌تواند به ما کمک کند تا بتوانیم درون مایه‌های تمدن ساز دین را کشف کنیم و به همگان عرضه کنیم با این نگاه بهتر می‌توانیم به دین اسلام توجه کنیم.

شاکرین در ادامه افزود: درون‌ مایه‌های تمدن ساز دین اسلام در چند محور معرفتی؛ هدف گذاری، قانون گذاری و برنامه مورد بررسی قرار می‌گیرد هر کدام از اینها باز حوزه معرفت بخشی خاصی دارد به طور مثال با نگاه دین متوجه می‌شویم حداقل در هشت عرصه دین اسلام دارای نظام معرفتی است که هر کدام از این عرصه‌ها حیاتی است و برای تمدن سازی قابل توجه قرار می‌گیرد نکته دیگر این است که ما زمانی سراغ الگوی پیشرفت می‌رویم باید مشاهده کنیم این الگو حاوی چه مؤلفه‌‌های کلان و اساسی است.

وی درباره برخی از مؤلفه‌های نظریه پیشرفت توضیح داد: یکی از این مؤلفه‌ها این است که باید آرمان مطلوب را این الگو بتواند روشن کند، دوم باید وضع موجود را شناسایی کرده و سوم روش برون رفت از وضع موجود را توضیح دهد تا دراین بخش نظریه پیشرفت شکل بگیرد، نکته چهارم پایش است که این الگو باید روشی برای پایش باشد تا با برنامه‌ریزی وضع مطلوب مرتب مورد ارزیابی قرار بگیرد. در نهایت این چهار مؤلفه بسیار با اهمیت است.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی  در پاسخ به این سؤال که آیا مرکز الگوی پیشرفت اسلامی در حوزه فعالیتی خود دیر عمل نکرده است، گفت: هنوز زمان زیادی از تأسیس مرکز الگوی پیشرفت نگذشته بنابراین نهاد نوبنیاد است این فعالیت‌ها هم زمان‌بر است و چیزی نیست که به سرعت جواب بدهد بنابراین باید مبانی را روشن کنیم البته نیاز به کار بیشتری داریم و فعالیت‌ها را باید به حداقل زمان برسانیم در عین حال نمی‌توان نگاه کوتاه مدت داشت.

وی با اشاره به اینکه اثری که آماده انتشار شده به تعبیر خود مرکز تحقیقاتی تک نگاشت است، توضیح داد: به هر حال زمینه‌ای برای تحقیقات تفسیری بعدی است.    
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها