امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63367
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 84
علیرضا ذاکری هنرمند کاریکاتوریست در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره برگزاری ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: بخش کاریکاتور جشنواره ...

علیرضا ذاکری هنرمند کاریکاتوریست در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره برگزاری ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: بخش کاریکاتور جشنواره هنرهای تجسمی فجر نخستین بخشی بود که از همان نخستین دوره‌ها بین‌المللی  شد و پای هنرمندان خارجی به این جشنواره باز شد این در حالی است که جشنواره تجسمی فجر به مناسبت دهه فجر برگزار می‌شود و هدف از آن می‌تواند بازخوانی پرورنده یک ساله هنرهای تجسمی کشور باشد، بنابراین ضرورتی برای بین‌المللی شدن این جشنواره و حضور هنرمندان خارجی در این رویداد ملی احساس نمی‌شود.

وی افزود: بین‌المللی شدن جشنواره نه تنها هیچ کمکی به اعتبار جشنواره نمی‌کند بلکه سهم هنرمندان ایرانی را از دریافت جوایز جشنواره ای که به مناسبت پیروزی انقلاب برگزار شده است، نیز کاهش داده است.

ذاکری به میزان اندک جوایز این جشنواره هم اشاره کرد واز عدم پرداخت 50 سکه بهار آزادی که قرار بود در دوره‌های گذشته به برگزیدگان اهدا شود و به بهانه عدم شایستگی آثار این سکه‌ها به برگزیدگان اهدا نشد گلایه کرد.

وی افزود: این رفتارها در شأن یک جشنواره بین المللی نیست چرا که اگر این بهانه واقعیت داشت، چرا در دوره های قبلی،‌ برگزیدگانی در همه رشته ها معرفی می شدند.

ذاکری همچنین از شنیده‌هایی مبنی بر کاهش مبلغ جوایز این جشنواره به خصوص در بخش کاریکاتور سخن گفت و در ادامه بر لزوم افزایش این جوایز تأکید کرد.

ذاکری در بخش دیگری از سخنانش به سهم هنرهای تجسمی از برنامه‌های صدا و سیما اشاره داشت و گفت: جشنواره ای مثل فیلم فجر برنامه‌های ویژه ای را در رسانه ملی دارد و با حضور کارشناسان این جشنواره نقد و بررسی می شود اما جشنواره هنرهای تجسمی فجر هیچ سهمی در رسانه ملی ندارد در حالی که قابلیت بحث و بررسی دارد تا با آسیب شناسی آن و شیوه داوری و انتخاب آثار آن بتوان بر رونق و اعتبار آن در دوره های آتی  افزود.

این هنرمند کاریکاتوریست در بخش دیگری از سخنانش درباره خرید آثار و حمایت از هنرمندان هم گفت: قرار بود آثار برگزیده های این جشنواره خریداری شود که این اتفاق نیفتاد این در حالی است که حتی کاتالوگ جشنواره نیز همچون سایر جشنواره‌ها  در اختیارهنرمندانی که آثارشان به جشنواره راه یافته است تعلق نمی گیرد.

او پیشنهاد کرد که کاتالوگ جشنواره در 9 رشته هنرهای تجسمی به صورت جداگانه منتشر شود تا هر علاقه‌مندی به جای خرید یک کتاب بسیار بزرگ و حجیم تنها کتاب آثاری را که علاقه مند است خریداری کند.

وی پیشنهاد کرد که هر یک از دبیران رشته‌های مختلف این جشنواره از حضور دو یا سه مشاور بهره مند شوند.

ذاکری یکی از نکات منفی این جشنواره را تعداد بسیار زیاد آثار ارسالی به جشنواره دانست وگفت: در این جشنواره حدود 19 هزار اثر در بخش های مختلف ارسال شده است و طبق اعلام دبیرخانه جشنواره، تنها 5 درصد این آثار امکان راهیابی به جشنواره را پیدا می کنند و این اگر چه بسیار افتخارآمیز به نظر می‌رسد اما اتفاق خوبی نیست چرا که 95 درصد آثار ارسالی حذف می‌شوند و توقع شرکت کنندگانی با آثار شایسته‌ ولی حذف شده را برآورده نمی‌کند. به نظر می‌رسد که سیاست‌گذاری درستی در پذیرش آثار ارسالی وجود ندارد و بهتر است در فراخوان به محدودیت‌های جشنواره و میزان آثاری که امکان پذیرش در جشنواره را دارد اشاره کنند و همچنین از هر هنرمند تنها یک اثر برای شرکت در جشنواره درخواست شود تا با حجم بسیار زیاد این آثار مواجه نشویم.

ذاکری پیشنهاد کرد که این جشنواره علاوه بر داوری آثار از سوی هیئت داوران،‌ بخشی را نیز به رأی مردمی اختصاص دهد چرا که مردم همیشه بهترین داوران آثار هنری هستند و اثری که با رأی مردمی انتخاب شود برای خود هنرمند نیز باعث افتخار خواهد بود.
 
یکی دیگر از پیشنهادهای این هنرمند،‌ ورود آثار برتر و تقدیری این جشنواره به اکسپوها و نمایشگاه‌های فروش آثار هنری است که به اعتقاد او این اتفاق به نوعی حمایت از آثار برتر نیز محسوب می‌شود و بسیاری از هنرمندان خوب و شایسته این جشنواره فرصتی خواهند داشت تا سهم بیشتری از جشنواره داشته باشند.

او به لزوم حمایت مالی بخش خصوصی از این جشنواره هم اشاره کرد و گفت: در جشنواره فیلم فجر برخی از مؤسسات و سازمان‌های مختلف به آثار برتر خود جوایزی را اهدا می کنند که این اتفاق را در جشنواره هنرهای تجسیم فجر شاهد نیستیم و خوب است که در این زمینه نیز تلاش و بسترسازی لازم صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که از 14 بهمن ماه آغاز به کار کرده است، عصر امروز 4 اسفندماه در تالار وحدت به کار خود خاتمه می دهد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها